Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Prowadźcie ludzi wciąż od nowa do tajemnicy Eucharystii, pomagajcie im, wychodząc od niej, nieść światu pokój Chrystusa - z tym apelem Benedykt XVI zwrócił się do 21 nowych księży diecezji rzymskiej, którym udzielił święceń 15 maja podczas porannej Mszy św. w Bazylice Św. Piotra. Wśród nowych kapłanów, którzy pracować będą w diecezji stołecznej, jest siedmiu Włochów, pozostali pochodzą z Irlandii, Urugwaju, Nigerii, Kostaryki, Rumunii, Boliwii, Peru, Kenii i Angoli. Był to pierwszy obrzęd udzielenia święceń kapłańskich przez Benedykta XVI.
  • Po uroczystości, z 20-minutowym opóźnieniem, Papież pojawił się w oknie swego apartamentu, by tradycyjnie odmówić z wiernymi modlitwę “Regina Coeli". Swoje przemówienie rozpoczął od usprawiedliwienia: “Przede wszystkim proszę o wybaczenie mi poważnego spóźnienia! Miałem łaskę wyświęcić dziś, w uroczystość Ducha Świętego, 21 nowych kapłanów dla diecezji Rzymu. Takie żniwo Boże musi naturalnie trochę potrwać. Dziękuję wam za wyrozumiałość!". Następnie wezwał do modlitw o liczne i święte powołania kapłańskie.
  • “Dzisiaj ukończyłby 85 lat i jesteśmy pewni, że patrzy na nas z góry i jest z nami" - powiedział o swoim poprzedniku Benedykt XVI podczas środowej audiencji generalnej. “Z tej okazji chcemy powiedzieć Panu: »dziękujemy Ci za ten dar, którym był Papież«. I chcemy także powiedzieć »dziękuję« samemu Papieżowi, za to wszystko, co uczynił i za to, co wycierpiał" - kontynuował Papież. W rozważaniu poświęconym modlitwom liturgii Nieszporów skomentował Psalm 113. Pozdrawiając pielgrzymów z Polski, Benedykt XVI powiedział: “Dzisiaj przypada dzień urodzin Jana Pawła II, niezapomnianego Papieża, który pozostaje w sercach wszystkich. Obecnym tu Polakom życzę wszelkiego dobra w Chrystusie. Niech Bóg wam błogosławi". Papież pozdrowił także - w ich ojczystym języku - 40-osobową grupę pielgrzymów z Rosji. Podczas audiencji rozmawiał przez chwilę z rodzicami Terri Schiavo, Amerykanki, na której śmierć zezwolił 18 marca sąd stanu Floryda (odłączono wówczas aparaturę medyczną, dostarczającą od 15 lat pożywienie kobiecie będącej w stanie śpiączki).
  • “Świadectwo Jana Pawła II wywołało głębokie echo także wśród narodów niechrześcijańskich" - powiedział Benedykt XVI, przemawiając do słuchaczy Papieskiej Akademii Kościelnej kształcącej dyplomatyczne kadry Kościoła. “Dowodzi to, że tam, gdzie Chrystus głoszony jest przez spójność życia, przemawia On do serc wszystkich, także do braci należących do innych tradycji religijnych" - powiedział Papież.
  • “Jak dobrze pójdzie, Jan Paweł II wyniesiony zostanie na ołtarze jeszcze w tym dziesięcioleciu" - uważa abp Edward Nowak. W trakcie dwugodzinnego programu telewizji RAI UNO, poświęconego procesowi beatyfikacyjnemu polskiego Papieża, sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że zgodnie z normami ustalonymi przez Benedykta XVI wystarczy wziąć pod uwagę ostatnie lata z życia Jana Pawła II, a więc w praktyce okres jego pontyfikatu, jako czas “dojrzewania" heroiczności cnót. Goście uczestniczący w programie ustosunkowali się także do pierwszych decyzji Benedykta XVI. Niemal wszyscy zgodzili się, że i w jego przypadku widoczna jest “łaska stanu", zmiana, jaka się dokonała po wyborze na Papieża. Jak powiedział Vittorio Messori, “Benedykt XVI pożegnał się z zajęciem, którego nie lubił, mianowicie kontrolera kolegów-teologów, i stał się ojcem".

Kościół w świecie...

  • Poprawił się klimat stosunków katolicko-prawosławnych w Rosji - uważa abp Tadeusz Kondrusiewicz. Tamtejsi katolicy mają nadzieję, że Benedyktowi XVI uda się ich odwiedzić. Takie nadzieje budzi - zdaniem metropolity Moskwy - sam Papież, którego prawosławni “bardzo cenili jeszcze jako kardynała za jego mocną wiarę i silne stanowisko w sprawach nauczania".
  • Katoliccy biskupi Kenii zaapelowali o darowanie ich państwu zadłużenia zagranicznego. W liście pasterskim napisali, że ciężar spłat hamuje rozwój społeczny i gospodarczy. Wezwali państwa uprzemysłowione do otwarcia rynków na wyroby afrykańskie oraz do przeznaczenia 0,7 proc. produktu krajowego brutto na pomoc dla regionów rozwijających się. Zadłużenie krajów subsaharyjskich wynosi ok. 200 mld euro, z czego 6 mld przypada na Kenię.
  • W wieku 92 lat zmarł Paul Ricoeur, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofów (20 maja). Był członkiem Kościoła reformowanego. Należał do przedstawicieli hermeneutyki i fenomenologii; uznawano go za jednego z myślicieli najbliższych Karolowi Wojtyle. Wiele razy był gościem sympozjów naukowych w Castel Gandolfo.
  • W parafiach i kościołach Chile będzie można anonimowo złożyć nielegalnie posiadaną broń. To odpowiedź biskupów na apel rządu o pomoc we wprowadzaniu nowego prawa o kontroli broni. Hierarchowie stwierdzili, że akcja “przyczynia się do osiągnięcia pokoju i dobra wspólnego". Kościół będzie przekazywał broń władzom bez ujawniania tożsamości dotychczasowych właścicieli. “Ludzie ufają księżom - wyjaśnił bp Cristián Contreras Villarroel, sekretarz generalny Episkopatu - że nie wydadzą ich policji".
  • Rzymskokatolicka diecezja St. George w Nowej Fundlandii musi sprzedać wszystkie nieruchomości, żeby spłacić odszkodowania za pedofilską działalność księży. W marcu diecezja ogłosiła bankructwo z powodu niemożności wypłacenia ofiarom 50 mln dolarów. Po negocjacjach z prawnikami udało się obniżyć sumę do 10,5 mln dolarów. “Musimy sprzedać wszystko, wszystkie kościoły, budynki kościelne i misje" - powiedział bp Douglas Crosby, ordynariusz diecezji, która liczy 32 tys. wiernych. Hierarcha zwrócił się do nich z apelem o wsparcie, aby odkupić najważniejsze budynki.

... i w Polsce

  • “To właśnie Jego świętość, świętość autentyczna, nie odpychająca nikogo swą wielkością, jest największym skarbem, jaki nam zostawił Papież" - powiedział abp Stanisław Gądecki w poznańskiej katedrze 17 maja, w przeddzień 85. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W całym kraju odbyły się Msze, czuwania i modlitwy w intencji beatyfikacji Jana Pawła II.
  • Abp Stanisław Dziwisz odwiedził diecezję bielsko-żywiecką. Do Polski przyjechał wraz z kard. Crescenzio Sepe, prefektem Kongregacji Ewangelizacji Narodów, który 21 maja, w 10. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do diecezji, odprawił uroczystą Mszę w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Liturgię koncelebrowało 130 kapłanów wraz z abp. Józefem Kowalczykiem, biskupem bielsko-żywieckim Tadeuszem Rakoczym i biskupem pomocniczym Januszem Zimniakiem. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w niedzielę, 22 maja, na Kaplicówce w Skoczowie. Przewodniczył im abp Dziwisz.
  • Z punktu widzenia bezpieki o. Konrad Hejmo nie donosił na Jana Pawła II - powiedział dr Jan Żaryn z IPN. W wywiadzie dla KAI podkreślił zarazem, że dominikanin był dla SB cennym współpracownikiem. Na pytanie, czy o. Hejmo działał świadomie, historyk odpowiedział: “W zależności od tego, kto będzie czytał tę dokumentację, może wysnuć różne wnioski". Sam badacz skłania się do oceny, że o. Hejmo “mógł nie być świadomy, że jego informacje tak bardzo pomagały w głębokim rozpracowywaniu Kościoła. Jest to kwestia jego naiwności, głupoty, różnych innych cech osobowości. Jednak inny czytelnik tych akt może sformułować zdecydowanie bardziej negatywną ocenę, np. wskazując na fakt, że między rokiem 1977 a 1980 zdecydował się na przyjęcie od SB konkretnych podarunków".
  • Senat nadal będzie pracował nad ustawą o likwidacji Funduszu Kościelnego. Tak zdecydowali członkowie Komisji: Polityki Społecznej i Zdrowia, Gospodarki i Finansów Publicznych, Ustawodawstwa i Samorządności. “Postawa Senatu wobec Funduszu podyktowana jest względami partyjnymi i wyborczymi" - skomentował bp Tadeusz Pieronek, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej.
  • Nowy kierunek studiów - teologię kultury - uruchamia od października Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Wykłady w ramach pięcioletniego kursu magisterskiego obejmą m.in. antropologię kultury, dialog Kościoła ze współczesną kulturą oraz problematykę subkultur.
  • 90. urodziny obchodził bp Stanisław Smoleński, biskup pomocniczy w Krakowie (17 maja). Hierarcha, od 1992 r. na emeryturze, jest najstarszym po bp. Ignacym Jeżu z Koszalina członkiem Episkopatu Polski. Trzy dni po bp. Smoleńskim 78. urodziny obchodził kard. Franciszek Macharski. Z życzeniami przyszło na ul. Franciszkańską 150 przedszkolaków. “To hymn pochwalny dla wielkości twojej" - recytowały. “Długości" - poprawił metropolita.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 22/2005