Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Po raz pierwszy od powrotu ze szpitala Jan Paweł II osobiście odczytał rozważania i poprowadził niedzielną modlitwę “Anioł Pański". “Eucharystia jest źródłem, z którego komunia łącząca członki mistycznego Ciała Chrystusa czerpie ciągle nową siłę" - powiedział Papież. W tej perspektywie pełnej wymowy nabiera szczególne zadanie powierzone Piotrowi i jego następcom: “posługa Piotrowa jest zasadniczo służbą jedności Kościoła"; “Paś baranki moje. Paś owce moje" - przypomniał Jan Paweł II słowa Jezusa. “Szczególnie żywo odczuwam w sercu to zaproszenie Jezusa, kiedy kontempluję Tajemnicę eucharystyczną" - podkreślił Papież.
  • W sobotę zakończyły się rekolekcje wielkopostne dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Bp Renato Corti z Novary ostatnie rozważanie wygłosił podczas Mszy w Bazylice Watykańskiej. Jan Paweł II po raz pierwszy w historii pontyfikatu nie uczestniczył w tej Eucharystii. Liturgii przewodniczył kard. Angelo Sodano, który we wprowadzeniu podkreślił “głęboką jedność" z nieobecnym Papieżem. W kazaniu, które było podsumowaniem wcześniejszych dwudziestu jeden medytacji, bp Corti podkreślił: “Również i my w czasie Wielkiego Postu mamy zweryfikować naszą pobożność, ponieważ może okazać się formalna. I mamy ofiarować Panu wymowne, konkretne znaki autentyczności".
  • W Bazylice św. Pawła za Murami odkryto sarkofag, który może zawierać doczesne szczątki Apostoła Narodów. Giorgio Filippi z Muzeum Watykańskiego powiedział, że “zlokalizowany grób jest tym, który papież i cesarz Teodozjusz (379-395) zabezpieczyli i zaprezentowali całemu światu jako grób św. Pawła".
  • Przed “religią zdrowia" i jej zgubnymi skutkami ostrzega Papieska Akademia Życia. Jej członek, niemiecki psychiatra Manfred Lütz mówił o tym na konferencji prasowej w Watykanie: “Nie Pan Bóg, lecz zdrowie jednostki urasta do roli nie podlegającego dyskusji najwyższego dobra" - zauważył. Od medycyny oczekuje się wieczności, od psychoterapii wiecznego szczęścia - niepostrzeżenie przekonania religijne przelane zostały na służbę zdrowia. “Lekarze są traktowani niemal jak półbogowie, mamy także miejsca pielgrzymek, herezje, ruchy ascetyczne, obrzędy i kampanie misyjne na rzecz zdrowia, dotowane przez państwo" - powiedział psychiatra. Jego zdaniem jeżeli “zdrowie stanowi najwyższą wartość, wtedy prawdziwym człowiekiem jest człowiek zdrowy. A kto nie jest zdrów, a zwłaszcza jeśli nie jest w stanie powrócić do zdrowia, staje się po cichu człowiekiem drugiej czy trzeciej kategorii".

Kościół w świecie...

  • W miejscowości Anapu (Brazylia) zamordowano s. Dorothy Stang. Zakonnica była znaną działaczką na rzecz praw ubogich mieszkańców wsi oraz ochrony środowiska. Przypuszcza się, że morderstwa dokonano na zlecenie wielkich właścicieli ziemskich. W odpowiedzi Kościół katolicki w Brazylii opublikował listę 160 osób, którym z podobnych powodów grożono śmiercią. Na liście znalazło się dwóch biskupów - Pedro Casaldaliga i Herbert Hermes. “Znalezienie się na liście - stwierdzili hierarchowie - oznacza, że nasza praca jest ciężarem i niewygodą dla tych, którzy wykorzystują naród".
  • Nie ustał kryzys Kościoła w USA w związku ze skandalami pedofilskimi - powiedziała Kathleen McChensney, dyrektor wykonawczy biskupiego Biura Ochrony Dzieci i Młodzieży. McChensney zaprezentowała raport w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych w 2004 r. Z raportu wynika, że o takie czyny oskarżono 756 duchownych, przy czym w 22 przypadkach chodzi o przestępstwa dokonane w ubiegłym roku. 305 księży czasowo suspendowano, a 148 na zawsze odsunięto od posługi.
  • Episkopat Niemiec skrytykował wysypywanie prochów zmarłych w tzw. lasach pokoju. “Żal po zmarłych i pamięć o nich domagają się rytuałów i konkretnego miejsca pochówku" - powiedział kard. Karl Lehmann. Biskupi podkreślili, że nowe - coraz popularniejsze - praktyki stanowią powrót do pogaństwa i świadczą o rozwoju ekologii w duchu New Age.
  • W Pradze powstała polska parafia. Jej działalność zainaugurowano podczas nabożeństwa (13 lutego) w kościele św. Idziego przy klasztorze dominikanów. Pierwszym proboszczem został o. Piotr Krzysztofiak. Początki polskiego duszpasterstwa związane są z o. Tomaszem Dostatnim, który przybył do Pragi w pierwszych tygodniach Aksamitnej Rewolucji.

... i w Polsce

  • Sejm wycofał z porządku obrad projekt liberalizacji prawa antyaborcyjnego. Za utrzymaniem tego punktu było 183 posłów, przeciwko - 199, wstrzymało się siedmiu. Zgłoszona do laski marszałkowskiej ustawa o świadomym rodzicielstwie, sygnowana przez SLD-UP, wprowadza m.in. prawo do aborcji na życzenie do dwunastego tygodnia ciąży. “Trzeba dziękować Bogu i posłom" - skomentował głosowanie ks. Józef Kloch, rzecznik Episkopatu.
  • Polska delegacja powinna pojechać do Moskwy na obchody 60. rocznicy zakończenia II wojny światowej - twierdzą arcybiskupi Henryk Muszyński i Józef Życiński. Niedawno rosyjskie MSZ oświadczyło, że “grzechem" jest narzekać na postanowienia konferencji w Jałcie. W odpowiedzi do zbojkotowania rocznicowych uroczystości wezwało Prawo i Sprawiedliwość. Metropolita gnieźnieński napisał jednak w stanowisku rozesłanym mediom: “Ani 7, ani też 9 maja nie są rocznicą Jałty, a rocznicą zwycięstwa nad faszyzmem niemieckim Hitlera, w którym to zwycięstwie Polska miała znaczący udział". Brak polskich delegatów w Moskwie “na pewno byłby zauważony i obciążyłby i tak już napięte stosunki z Rosjanami. Udział w rocznicy zwycięstwa nad faszyzmem nie oznacza przecież ani akceptacji wyników Jałty, ani też rosyjskiej interpretacji tego wydarzenia. Rocznica zwycięstwa może i powinna być okazją do tego, by przedstawiono opinię zgodną z polską racją stanu. Wiemy dobrze, że nieobecni nie mają nigdy racji" - uważa abp Muszyński. Zdaniem abp. Życińskiego, “wizyta polskiej delegacji w Moskwie nie jest wyrazem szacunku dla oświadczeń rządu rosyjskiego, ale wyrazem więzi z narodami, które cierpiały wspólnie podczas ostatniej wojny".
  • Sprzeciw wobec projektów “zalegalizowanej sodomii" oraz niekarania za posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek wyraził abp Sławoj Leszek Głódź. Biskup warszawsko-praski zaapelował w liście na Wielki Post, aby nie ulegać “fałszywym hasłom poprawności politycznej czy błędnie pojętej tolerancji, w imię jakiejś mody albo świętego spokoju". “Z perspektywy wiary to nie jest wszystko jedno, czy dwoje ludzi zamieszka ze sobą po ślubie czy przed ślubem. Czy małżeństwo będzie sakramentalnym związkiem mężczyzny i kobiety czy zalegalizowaną sodomią - napisał hierarcha. - To nie jest obojętne, jakie gazety czytamy. Jakiego słuchamy radia? Co oglądamy w telewizji? (...) czy w niedzielę idziemy do kościoła czy do hipermarketu".
  • Partia Chrześcijańsko-Demokratyczna w Parlamencie Europejskim odznaczyła Tadeusza Mazowieckiego Medalem Roberta Schumana. Wyróżnienie stanowi dowód uznania dla roli, jaką odegrał pierwszy niekomunistyczny premier Polski oraz dla jego współpracy z ruchem “Solidarności" i zaangażowania w pojednanie z Niemcami. Medalem Schumana chadecy nagradzają “wybitne osobistości europejskie i ich rolę w procesie integracji". W listopadzie zeszłego roku otrzymał go Jan Paweł II.
  • Halina Bortnowska otrzymała 20 lutego “Nagrodę Amosa". Wyróżnienie wręcza “Kościół Otwarty" - druga co do wielkości organizacja polityczna ewangelickiego Kościoła krajowego w Wirtembergii. Nagroda, przyznana w tym roku po raz trzeci, nosi imię proroka Amosa, który “odważnie i prowokacyjnie występował na rzecz sprawiedliwości oraz przemiany wspólnoty religijnej i społecznej".
  • Publicystkę miesięcznika “Znak" i “Tygodnika Powszechnego", nagrodzono za “motywowaną chrześcijaństwem działalność na rzecz praw człowieka i polityczne zaangażowanie na rzecz niemiecko-polskiego pojednania". Laudację wygłosił Wolfgang Thierse, przewodniczący Bundestagu. Obok Haliny Bortnowskiej wyróżniono także działającą w Stuttgarcie Café Strich-Punkt, która pomaga zmuszonym do prostytucji chłopcom i mężczyznom.
  • “Ojciec Król, Ojciec Rydzyk i całe to środowisko zostało dobrane chyba przez szatana, by zniszczyć Wiarę i Polskę" - napisał Lech Wałęsa po audycji na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam, gdzie rozmawiano o lustracji. Były prezydent oskarża: “Używacie instrumentalnie religii i żerujecie na ludzkiej dobrej woli i miłości do Maryi". Ostry w tonie list - mowa jest w nim np. o “grupie psycholi od Rydzyka" i “budowaniu pseudopatriotyzmu na nienawiści" - były prezydent rozsyła po Polsce i świecie. Zamierza m.in. zahamować finansowe wsparcie dla toruńskiej rozgłośni ze strony amerykańskiej Polonii.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2005