Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Trwa wizyta ad limina Apostolorum biskupów z Polski. Papież przyjął drugą ich grupę pod przewodnictwem abp. Stanisława Dziwisza. Metropolita krakowski wykluczył możliwość ogłoszenia beatyfikacji Karola Wojtyły podczas wizyty Benedykta XVI w Polsce, “bowiem Papież należy do całego świata". Ujawnił przy tym, że pielgrzymka papieska odbędzie się prawdopodobnie 10-11 czerwca 2006 (szczegółową relację z wizyty ad limina zamieścimy w przyszłym numerze).
  • Adwent jest czasem, gdy chrześcijanie powinni obudzić w swoich sercach nadzieję na to, że z Bożą pomocą mogą odnowić świat - powiedział Benedykt XVI podczas modlitwy “Anioł Pański" w pierwszą niedzielę nowego roku liturgicznego (27 października). Papież mówił o radości towarzyszącej oczekiwaniu Bożego Narodzenia, która “w jakimś stopniu udziela się całemu społeczeństwu". Przypomniał za soborową konstytucją “Gaudium et spes", że oczekiwanie “nowej ziemi i nowego nieba" nie zwalnia nas z obowiązku troski o sprawy doczesne.
  • Środowa audiencja generalna: Benedykt XVI omówił Psalm 137, rozpoczynający się od słów “Nad rzekami Babilonu". Papież wskazał na tragiczną symbolikę niewoli babilońskiej Żydów: “Jest to jakby symboliczna zapowiedź obozów zagłady, do których naród żydowski - w stuleciu, które dopiero co minęło - został zesłany w ramach nikczemnej operacji śmierci, która pozostała jako niezatarta hańba w dziejach ludzkości". Benedykt XVI nawiązał także do komentarza, jakim Psalm opatrzył św. Augustyn: “Ten wielki Ojciec Kościoła wprowadza w nim zaskakującą i bardzo aktualną nutę: wie, że również wśród mieszkańców Babilonii są osoby, które zabiegają o pokój i o pomyślność wspólnoty, chociaż nie podzielają wiary biblijnej, nie znają więc nadziei Wiecznego Miasta, do którego my dążymy. Noszą oni w sobie iskrę pragnienia odkupienia nieznanego, większego, nadprzyrodzonego i prawdziwego. I mówi on, że także wśród prześladowców i niewierzących znajdują się osoby, które posiadają tę iskrę, swego rodzaju wiarę i nadzieję, na ile to możliwe w ich sytuacji. Z tą wiarą również w rzeczywistość nieznaną wędrują rzeczywiście ku prawdziwej Jerozolimie, ku Chrystusowi".
  • Po katechezie Papież wspomniał o obchodzonym następnego dnia Światowym Dniu Walki z AIDS, zachęcając do opieki nad chorymi i ich rodzinami.
  • 40. rocznicę zniesienia ekskomunik rzuconych przez Kościoły katolicki i prawosławny w 1054 r. przypomniał Benedykt XVI w orędziu do patriarchy ekumenicznego Konstantynopola, Bartłomieja I. 30 listopada, we wspomnienie patrona prawosławia, św. Andrzeja Apostoła, odbyły się w Stambule uroczystości, w których - zgodnie z ponad 30-letnim zwyczajem - uczestniczyła watykańska delegacja. W orędziu Papież zapewnił, że “Kościół katolicki będzie nadal zaangażowany nieodwracalnie we wspieranie wszelkich inicjatyw, aby umacniać miłość, solidarność i dialog teologiczny między nami". Wyraził też radość z faktu, że po kilku latach przerwy wznowiono dialog teologiczny między obu Kościołami.
  • Benedykt XVI ogłosił odpust zupełny z okazji 40. rocznicy zakończenia Soboru Watykańskiego II. Odpust uzyskać mogą “pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa zgodnie z intencjami Papieża) z duszą całkowicie oderwaną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, w najbliższą uroczystość Niepokalanego Poczęcia [8 grudnia] wierni, którzy wezmą udział w nabożeństwie ku czci Maryi lub przynajmniej dadzą jawne świadectwo pobożności maryjnej przed wizerunkiem Matki Bożej Niepokalanej wystawionym do publicznej czci, odmawiając dodatkowo Ojcze Nasz i Credo oraz jakieś wezwanie do Niepokalanej". Odpust dotyczy także chorych oraz tych, którzy “z innej uzasadnionej przyczyny" nie będą mogli wyjść z domu.

Kościół w świecie...

  • Przejawem “kultury śmierci" nazwał wynik referendum w sprawie usuwania ciąży arcybiskup Liechtensteinu Wolfgang Haas. W głosowaniu (27 listopada) prawie 80 proc. obywateli księstwa opowiedziało się za depenalizacją aborcji w pierwszych dwunastu tygodniach ciąży. Przeciw nowelizacji protestował władca Liechtesteinu, książę Alois.
  • Decyzję o likwidacji rady diecezjalnej w Regensburgu skrytykowali kard. Karl Lehmann oraz środowiska świeckich. Wybierane przez wiernych gremium rozwiązał bp Gerhard L. Müller. Ordynariusz tłumaczył, że Kościół nie jest demokracją. Watykan orzekł, że postanowienie bp. Müllera jest zgodne z prawem kanonicznym. Tymczasem kard. Lehmann z Moguncji stwierdził, że stanowi ono “krok wstecz". Nie jest dobrze - podkreślił przewodniczący Episkopatu Niemiec - gdy wszystkich nominacji w diecezji dokonuje biskup, a żadna nie pochodzi z wyboru wiernych. Kardynał obawia się, że w ślady Regensburga pójdą również inne diecezje. Z kolei Hans J. Meyer, prezydent Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, powiedział, że decyzja biskupa odzwierciedla “autorytarną wizję Kościoła, paternalistyczną i autokratyczną koncepcję urzędu biskupa i głęboką nieufność do apostolatu świeckich".
  • Zmarła Élizabeth Behr-Sigel (98 l.), prawosławna teolożka feministyczna (24 listopada). Przez wiele lat była związana z prestiżowym Instytutem Teologii Prawosławnej św. Sergiusza w Paryżu. Zyskała miano “Matki Kościoła". Olivier Clément, wybitny teolog prawosławny, powiedział, że Behr-Sigel wypracowała “feminizm duchowy" i przyczyniła się do uświadomienia hierarchii prawosławnej, że istnieją podstawy do przywrócenia w Kościele żeńskiego diakonatu. Teolożka urodziła się w Alzacji w rodzinie ewangelików reformowanych. Jako jedna z pierwszych kobiet we Francji ukończyła teologię na Uniwersytecie w Strasburgu. Przeszła na prawosławie, które - jak mówiła - oczarowało ją wizją jedności w komunii Kościoła. Była autorką wybitnych dzieł teologicznych (“Odkrywanie znaków czasu", “Posługa kobiet w Kościele" czy “Święcenia kobiet w Kościele").

... i w Polsce

  • Abp Stanisław Gądecki o marszach równości: “równość jest pojęciem bardzo względnym" i należy odróżnić “równość pod względem prawnym" od równości “pod względem etycznym" - zaznaczył wiceprzewodniczący Episkopatu. “Równość pod względem prawnym przysługuje każdemu człowiekowi ze względu na jego godność i konstytucyjnie jest zagwarantowana każdemu Polakowi zarówno w sensie jego praw, jak i w sensie jego obowiązków. W tym znaczeniu każdemu z ludzi, którzy przyznają się do homoseksualizmu powinny być przyznane te same prawa, które przyznane są każdemu innemu człowiekowi" - tłumaczył metropolita. Zastrzegł jednak, że ze względów etycznych “nie może być takiego zrównania, gdyż oznaczałaby to szkodę dla społeczeństwa". “Nie dlatego, że Kościół tak sobie myśli, ale dlatego, że gdy idzie o rozwój społeczeństwa, o życie i o przetrwanie społeczności, to z pewnością nie jest to postawa taka [skłonności homoseksualne], jaką prezentuje każda normalna rodzina" - powiedział abp Gądecki. Jego zdaniem, “w ten sposób pedofilię też można by podciągnąć pod równość i uważać, że należy się każdemu".
  • Nagrodę dziennikarską w V edycji konkursu “Oczy Otwarte", poświęconego niepełnosprawnym, zdobył Stanisław Zasada. Stałego współpracownika “TP" wyróżniono za zamieszczony na naszych łamach reportaż “Jeśli miłości bym nie miała" o Aleksandrze Gabrysiak - niepełnosprawnej lekarce pomagającej bezdomnym, samotnym matkom, chorym na AIDS i alkoholikom. W tym roku w konkursie nagrodzono pięcioro dziennikarzy oraz trzy redakcje. Stanisław Zasada zwyciężył w kategorii artykuł prasowy ex aequo z Anną Fostakowską z “Dużego Formatu".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 50/2005