Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Pierwszy w tym roku “Anioł Pański" w Castel Gandolfo (31 lipca): Benedykt XVI odniósł się do zapowiedzi IRA, która wyrzekła się przemocy na rzecz metod pokojowych. “To dobra wiadomość, kontrastująca z bolesnymi wydarzeniami, których codziennie jesteśmy świadkami w tak wielu częściach świata i która słusznie wzbudziła zadowolenie i nadzieję na tej wyspie i w całej wspólnocie międzynarodowej" - powiedział Papież (zob. też “Kościół w świecie"). Rozważania poświęcił zbliżającym się Światowym Dniom Młodzieży. Benedykt XVI zaprosił do duchowego uczestnictwa wszystkich młodych, także tych, którzy nie mogą przyjechać do Kolonii. Papież wspomniał również o rocznicy Powstania Warszawskiego (zob. “Kościół w Polsce").
  • Bóg jest ostoją ufności człowieka - głosi Psalm 125, który był tematem katechezy Papieża podczas środowej audiencji ogólnej (3 sierpnia). Benedykt XVI spotkał się z wiernymi w Auli Pawła VI w Watykanie, dokąd przybył z Castel Gandolfo. “Psalm wlewa w duszę głęboką ufność. Pomaga z całą mocą stawić czoło trudnym sytuacjom, gdy do zewnętrznego kryzysu izolacji, ironii, lekceważenia w kontaktach ludzi wierzących dochodzi jeszcze kryzys wewnętrzny, wywołany przez zniechęcenie, mierność i zmęczenie" - mówił. Do Polaków Papież powiedział: “Pozdrawiam was tu obecnych i waszych bliskich, w sposób szczególny pielgrzymkę rowerową z Rzeszowa. Jutro jest wspomnienie św. Jana Vianneya, proboszcza z Ars. Za jego wstawiennictwem prośmy Boga o licznych i świętych kapłanów. Kościół tak bardzo ich dzisiaj potrzebuje".
  • Przechodząc na początku audiencji wśród wiernych, Benedykt XVI zatrzymał się przy grupie rektorów i pracowników seminariów należących do uznawanego przez władze komunistyczne, tzw. oficjalnego Kościoła w Chinach. Duchowni podarowali Papieżowi Biblię w języku chińskim z dedykacją i ich podpisami. “Jestem bardzo szczęśliwy; tą niespodziewaną podróżą mogliśmy wyrazić naszą jedność ze Stolicą św. Piotra" - oświadczył jeden z duchownych. Rektorzy i wychowawcy przybyli do Niemiec i Włoch, aby w benedyktyńskich opactwach zapoznać się z najnowszymi nurtami w psychologii i duchowości, pomocnymi przy formowaniu seminarzystów. Ich obecność na audiencji w Watykanie obserwatorzy uznali za kolejną oznakę poprawy stosunków między Stolicą Apostolską i ChRL.

Kościół w świecie...

  • IRA zakończyła zbrojną walkę o zjednoczenie Irlandii. Zdaniem abp. Seána Brady’ego decyzja ta wróży pomyślną przyszłość jego ojczyźnie. “Mam nadzieję - dodał prymas Irlandii - że bliska jest chwila, gdy ugrupowania paramilitarne na zawsze zrezygnują z przemocy i wszyscy włączą się w aktywne poszukiwanie trwałego pokoju". Z kolei abp Robin Eames, zwierzchnik anglikańskiego Kościoła Irlandii, stwierdził: “Każdy akt, który eliminuje działania terrorystyczne i przemoc, musi być powitany z radością. W te dni moje myśli i modlitwy ogarniają wiele osób i rodzin, które w wyniku działań terrorystów straciły ukochanych. Ofiary przeszłości nie mogą zostać zapomniane".
  • Muhammad Sajid Tantawi, wielki imam Meczetu Al-Azhar w Egipcie, najwyższy autorytet sunnizmu, potępił terroryzm islamistów. Ci, którzy zabijają niewinnych, “nie mają żadnego usprawiedliwienia", a jeżeli powołują się na islam, “są kłamcami, szarlatanami i islam się ich wyrzeka" - powiedział w Meczecie Pokoju w Szarm es-Szejch, miejscu niedawnego zamachu w Egipcie. Dodał, że “agresorzy, którzy wysadzają w powietrze samochody, bomby i siebie przeciwko mężczyznom, kobietom i dzieciom, nie spotkają się z miłosierdziem Boga", bo “Bóg i Jego aniołowie przeklną ich". Zamachy podobne do tych w Szarm es-Szejch potępił także Muhammad Hussein Fadlallah, duchowy przywódca libańskich szyitów, niegdyś związany z Hezbollachem. Podkreślił, że zamachowcy “nic nie rozumieją z islamskich tekstów".
  • O 600 proc. wzrosła w Wlk. Brytanii liczba przestępstw na tle religijnym. Policja poinformowała, że od zamachów 7 lipca popełniono 269 takich przestępstw, włącznie z niszczeniem meczetów. Przedstawiciel policji przypuszcza, że liczba antyislamskich wystąpień będzie rosła. Te incyndenty - dodał - wywierają wielki “emocjonalny wpływ. Może to prowadzić do całkowitej bierności wspólnot muzułmańskich, podczas gdy oczekujemy od nich zaangażowania i wsparcia".
  • Przemoc nauczyła nas przebaczać - powiedział abp Paulos Faraj Rahho z Mosulu podczas Mszy w pierwszą rocznicę zamachów na pięć chrześcijańskich kościołów w Iraku. “Nie ma w nas gniewu, nie mamy wrogów" - podkreślił. Poza wspomnianymi zamachami życie chrześcijan w Iraku toczy się względnie normalnie; wkrótce Pierwszą Komunię przyjmie ponad sześćdziesięcioro dzieci.
  • Abp Peter Akinola z Nigerii domaga się zawieszenia członkostwa Kościoła Anglii we Wspólnocie Anglikańskiej. Niedawno Kościół ten zdecydował, że duchowni homoseksualiści mogą zawierać związki cywilne, ale powinni zachować seksualną abstynencję. Afrykański hierarcha powiedział, że Pałac Lambeth, czyli londyńska siedziba zwierzchnika światowego anglikanizmu, “podtrzymuje naszą wspólną, historyczną wiarę. Teraz straci to honorowe miejsce. Czy muszę jechać tam, aby iść do nieba? Odpowiedź brzmi: nie! Wierzę, że tymczasowe zawieszenie Kościoła Anglii jest właściwym działaniem. Kościół ten zostanie poddany tym samym procedurom i dyscyplinie jak Kościoły w USA i Kanadzie". Te ostatnie doprowadziły do głębokiego kryzysu w światowym anglikanizmie po tym, jak pierwszy z nich zezwolił na biskupią konsekrację jawnego homoseksualisty, a drugi - na błogosławienie par homoseksualnych.
  • W angielskim Birmingham zakończył się 19. Światowy Kongres Baptystyczny (31 sierpnia). To najważniejsze forum Światowego Aliansu Baptystycznego (BWA), który zrzesza większość Kościołów tego wyznania. Obrady, odbywające się pod hasłem “Jezus Chrystus - wodą życia", zgromadziły 12 tys. przedstawicieli 214 krajowych unii baptystycznych. Podczas kongresu wybrano na pięcioletnią kadencję nowego prezydenta BWA - brytyjskiego pastora Davida Coffeya. W kongresie wzięli udział goście m.in. ze Światowej Federacji Luterańskiej, Światowego Aliansu Kościołów Reformowanych, Wspólnoty Anglikańskiej, Światowej Wspólnoty Ewangelikalnej oraz Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

... i w Polsce

  • Bp Piotr Jędraszewski skrytykował “Wiadomości" za pominięcie wystąpienia Benedykta XVI. Biskup pomocniczy z Poznania podkreślił, że przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" w Castel Gandolfo (31 lipca) Papież “pochodzący z niemieckiej ziemi, pamiętający czasy brunatnego systemu nazistowskiego, mówi o Powstaniu Warszawskim i odwołuje się do Bożego miłosierdzia". Tymczasem “to jakżeż znamienne wydarzenie dla nas, które zdaje się zamykać historię tylu dziesięcioleci, jest przemilczane" w głównym wydaniu “Wiadomości" - skrytykował biskup w homilii, którą z okazji rocznicy wybuchu Powstania wygłosił w poznańskim kościele Najświętszego Zbawiciela. Benedykt XVI - zwracając się do obecnych w Castel Gandolfo Polaków - powiedział: “Jutro rozpoczyna się sierpień, miesiąc ważnych rocznic. Razem z wami wspominam Powstanie Warszawskie. Niech Bóg miłosierny uczyni światu dar pokoju. Wszystkim wam błogosławię".
  • Kostrzyn nad Odrą: zakończyła się ewangelizacja na Przystanku Woodstock. Hasło tegorocznego Przystanku Jezus brzmiało: “Otwórzcie drzwi Chrystusowi!". Na polu namiotowym zorganizowanego po raz jedenasty przez Jurka Owsiaka festiwalu stanął krzyż poświęcony przez bp. Edwarda Dajczaka. Jednocześnie do pracy ruszyło 600 ewangelizatorów, działających w ramach inicjatywy “Młodzi - młodym 2005". Zielonogórsko-gorzowski biskup pomocniczy przestrzegał przed oczekiwaniem natychmiastowych efektów ich pracy: “Siewca nie musi być zbierającym. Nie wolno nam niecierpliwie czekać na owoce. Naszym zadaniem jest siać".
  • Caritas Polska apeluje o pomoc dla Nigru. Klęska głodu dotknęła tam prawie 3,3 mln mieszkańców, w tym ponad 800 tys. dzieci. W niektórych miejscowościach pożywienie stanowią liście i trawa. Numer konta dla darczyńców na .
  • Bp Antoni Dydycz wzywa do powstrzymania się od sprzedaży i picia alkoholu w sierpniu. “Niech nie będzie w naszej Ojczyźnie nikogo, kto by okazał się głuchym na ten apel!" - napisał przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Episkopacie. Biskup drohiczyński przestrzega producentów i sprzedawców alkoholu, aby nie bogacili się “na ludzkiej biedzie".
  • Około tysiąc osób idzie w XIV Pieszej Pielgrzymce Niepełnosprawnych na Jasną Górę. Trasę dostosowano do możliwości trzystu niepełnosprawnych, którymi opiekują się wolontariusze. “Gdy zaakceptujecie własne cierpienie i złączycie je z cierpieniem Chrystusa, wtedy nabierze ono sensu. A gdy ofiarujecie je Bogu, możecie zbawiać siebie i innych" - przekonywał bp Piotr Jarecki uczestników nie tylko z Polski, ale również z Włoch, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy i Węgier.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 33/2005