Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Pamięć o chrześcijańskich korzeniach kontynentu oznacza korzystanie z dziedzictwa duchowego, które pozostaje fundamentalne dla przyszłego rozwoju Unii Europejskiej - powiedział Jan Paweł II przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Wobec kilkunastu tysięcy pielgrzymów Papież nawiązał do podpisanego 29 października w Rzymie Traktatu Konstytucyjnego UE: “Był to wysoce znaczący moment w budowie »nowej Europy«, na którą wciąż patrzymy z ufnością. To najnowszy etap drogi, która będzie jeszcze długa i okazuje się coraz bardziej zobowiązująca" - powiedział. Jan Paweł II przypomniał, że Stolica Apostolska opowiada się za zjednoczeniem Europy na fundamencie wspólnych wartości, które należą do jej historii.
  • Jan Paweł II przyjął na audiencji premiera Marka Belkę. Szefowi polskiego rządu towarzyszyli członkowie delegacji, która dzień wcześniej uczestniczyła w uroczystości podpisania Traktatu Konstytucyjnego. “Mam nadzieję, że mimo braku wyraźnego odniesienia w Konstytucji Europejskiej do chrześcijańskich korzeni kultury wszystkich narodów wchodzących dziś w skład Wspólnoty, ponadczasowe wartości wypracowane przez pokolenia naszych przodków na fundamencie Ewangelii będą nadal inspirować wysiłki tych, którzy biorą na siebie odpowiedzialność za kształtowanie oblicza naszego kontynentu" - podkreślił Papież. Przypomniał własne słowa wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 roku: “Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha". Podziękował również za starania polskich rządów i parlamentu o umieszczenie odniesienia do chrześcijaństwa w Traktacie. Premier potwierdził, że w przyszłym roku można spodziewać się przyjazdu Papieża do Polski.
  • “Pokładanie ufności w pieniądzach i ich rzekomej mocy rodzi w ostateczności rozczarowanie w obliczu śmierci, której nie można przekupić ani od siebie oddalić" - powiedział Jan Paweł II podczas środowej audiencji generalnej. W ramach cyklu katechez o miejscu Nieszporów w modlitwie Kościoła Papież kontynuował rozpoczęty przed tygodniem komentarz do Psalmu 48. “Także współczesna kultura usiłuje niekiedy ignorować przemijalność ziemskiej egzystencji człowieka. Na szczęście notuje się także przejawy pogłębionej refleksji o jego ostatecznym przeznaczeniu. Człowiek sprawiedliwy może mieć pewność, że w momencie śmierci nie będzie zapomniany przez Boga" - mówił Jan Paweł II.
  • Papieska Rada “Iustitia et Pax" opracowała “Kompendium nauki społecznej Kościoła".
  • Watykan przekaże Patriarchatowi Konstantynopola relikwie świętych Jana Chryzostoma i Grzegorza Teologa. O decyzji poinformował Papież w piśmie do Synodu Kościoła prawosławnego w Konstantynopolu. Patriarcha Bartłomiej I otrzyma relikwie 26 listopada podczas wizyty w Watykanie.

Kościół w świecie...

  • Rocco Buttiglione, chrześcijański polityk z Włoch, najprawdopodobniej nie zasiądzie w Komisji Europejskiej. “W świetle tego, co dzieje się dziś na szczytach władzy Unii, ojcowie założyciele wspólnej Europy - Robert Schuman, Konrad Adenauer czy Alcide de Gasperi - którzy inspirowali się chrześcijaństwem, nie mieliby dziś szans na zostanie unijnymi komisarzami" - powiedział kard. Friedrich Wetter, arcybiskup Monachium, komentując odrzucenie kandydatury Buttiglionego na komisarza za publiczne odwoływanie się do katolickich poglądów na temat homoseksualizmu. Hierarcha podkreślił, że Kościół szanuje światopoglądową neutralność państwa, ale nie może się zgodzić, by od polityków wymagano ukrywania czy wypierania się chrześcijańskich przekonań. “Protestuję - powiedział - przeciwko takiemu Kulturkampfowi, przybranemu w szaty liberalizmu i tolerancji".
  • Episkopat Kanady wezwał do obrony małżeństwa na forum publicznym. Biskupi podkreślili konieczność zapewnienia przez państwo specjalnego statusu prawnego instytucji, która “jest świątynią życia i miłości". Zachęcili wiernych do głębszego rozumienia jej sensu jako wyłącznego związku kobiety i mężczyzny, który zapewnia stabilność zarówno społeczeństwu, jak i życiu rodzinnemu, a także przetrwanie narodu i kultury.
  • “Wierzę, że jeżeli wcześniej nie będzie końca świata, chrześcijanie i Żydzi połączą się w ciągu najbliższych 60-70 lat" - powiedział ks. Luigi Giussani, charyzmatyczny założyciel ruchu “Communione e Liberazione". Fragmenty jego wywiadu-rzeki opublikował dziennik “Corriere della Sera". Duchowny zarzuca Kościołowi powszechnemu, że “zredukował chrześcijaństwo do moralności i polityki", a Kościołowi we Włoszech, że “zostawił samego Papieża". Wspomina również o śmierci Jana Pawła I: “Bóg chciał ofiary tego człowieka (ponieważ była to prawdziwa ofiara) i może dopiero na końcu świata dowiemy się, do jakiego stopnia było to męczeństwo".
  • Dawna gwiazda filmów pornograficznych Claudia Koll została ewangelizatorką, głosząc Chrystusa m.in. wśród młodych dziewczyn na plażach Morza Adriatyckiego. Aktorka w chwili załamania psychicznego odnalazła Boga w pustym kościele. Dziś gra jedną z głównych ról w filmie o kapucyńskim zakonniku Józefie z Cattolengo, pomaga chorym na AIDS w Rzymie i głodującym dzieciom w Afryce.

... i w Polsce

  • “Nie ma żadnego istotnego powodu, dla którego należałoby obecnie zlikwidować Fundusz Kościelny" - stwierdził Włodzimierz Cimoszewicz, minister spraw zagranicznych i przewodniczący rządowej Komisji Konkordatowej. “Nie ulega dla mnie wątpliwości, że podejmowanie tej kwestii na kilka miesięcy przed prawdopodobnymi wyborami parlamentarnymi w Polsce jest decyzją niefortunną" - ocenił w rozmowie z KAI. Jego zdaniem sprawę powinna rozstrzygnąć Komisja Konkordatowa, która ma obradować w listopadzie. Minister przypomniał, że nie Rada Ministrów postulowała likwidację Funduszu, ale senatorowie SLD - rząd dowiedział się o wszystkim z mediów. W przyszłorocznym budżecie przewidziano środki na Fundusz.
  • Ks. płk Tadeusz Płoski przyjął święcenia biskupie i odbył ingres do katedry polowej Wojska Polskiego w Warszawie (30 października). Sakry udzielił abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, wraz z abp. Sławojem Leszkiem Głódziem i abp. Edmundem Piszczem. Nowy biskup polowy powiedział, że chce budzić w żołnierzach “chrześcijańską aktywność, także w wymiarze społecznym. Chcę uczyć ludzi naszego wieku prawdy o Bogu, który jest miłością, ukazywać Chrystusa - Przyjaciela i Nauczyciela".
  • Abp Edmund Piszcz został odznaczony Wielkim Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi RFN (27 października). Rząd niemiecki uhonorował zaangażowanie metropolity warmińskiego na rzecz porozumienia między narodami niemieckim i polskim. “Fakt, że cud pojednania mógł się wydarzyć, zawdzięczać trzeba w pierwszym rzędzie Kościołowi katolickiemu w Polsce" - stwierdził ambasador Reinhard Schweppe. Dyplomata podkreślił m.in. otwarty stosunek arcybiskupa do wypędzonych z regionu Warmii i Mazur.
  • Bp Wiktor Skworc powołał Diecezjalny Ośrodek Pomocy Psychologicznej Osobom Duchownym i Konsekrowanym. W Gosławicach koło Tarnowa księża, siostry i bracia zakonni będą leczyć uzależnienia, stany lękowe i nerwice. “Problemów może być bardzo wiele" - zastrzega ks. Andrzej Słupek, dyrektor Ośrodka i absolwent psychologii KUL.
  • Ponad pół tysiąca świeckich rozpoczęło przygotowania do posługi nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii w diecezji tarnowskiej. “Apel przeszedł moje najśmielsze oczekiwania" - przyznał bp Skworc. Hierarcha niedawno poprosił proboszczów o przygotowanie (w porozumieniu z parafialnymi radami duszpasterskimi) list kandydatów na szafarzy. Kurs przygotowawczy składa się z sześciu spotkań. Biskup ma nadzieję, że nadzwyczajni szafarze Komunii świętej będą odwiedzać obłożnie chorych już od pierwszej niedzieli Adwentu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 45/2004