Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Do przebaczenia i pojednania między narodami wezwał Jan Paweł II w homilii podczas Mszy na rozpoczęcie Nowego Roku (Bazylika św. Piotra, 1 stycznia). Nawiązując do obchodzonego w tym dniu już po raz 37. Światowego Dnia Pokoju, Papież przypomniał potrzebę stałego wychowywania do pokoju i walki z pokusą zniechęcenia: “Na Ziemi, na której narodził się Jezus, nadal niestety utrzymują się dramatyczne warunki. Również w innych częściach świata nie gasną zarzewia przemocy i konfliktów. Nie wolno jednak poddawać się pokusie utraty ufności - mówił Jan Paweł II. - Konieczny jest wysiłek wszystkich, aby przestrzegane były podstawowe prawa osób przez stałe wychowanie do praworządności. W tym celu należy starać się o to, aby wyjść poza logikę sprawiedliwości i otworzyć się również na logikę przebaczenia. Nie ma bowiem pokoju bez przebaczenia". (Orędzie na Światowy Dzień Pokoju omówił ks. Adam Boniecki w poprzednim numerze “TP").
  • “Królowo Pokoju, wyjednaj dni pokoju dla Rzymu, Włoch, Europy i całego świata" - modlił się Jan Paweł II podczas uroczystych nieszporów w ostatnim dniu roku 2003. W pobliżu ołtarza Bazyliki św. Piotra umieszczono obraz Matki Bożej Miłości, ofiarowany Papieżowi przez diecezję rzymską w październiku tego roku na 25-lecie pontyfikatu. W homilii Jan Paweł II przypomniał słowa z adhortacji “Familiaris consortio" (z 1981 r.), że “przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę". Wskazał też na “doskonałą zbieżność roku słonecznego z rokiem liturgicznym, dwóch cykli czasowych, które odpowiadają dwom wymiarom czasu". “W pierwszym wymiarze dni, miesiące i lata następują po sobie w rytmie kosmosu, w którym umysł ludzki rozpoznaje ślad Bożej Mądrości stwórczej. Inny wymiar czasu, do którego nawiązuje dzisiejsze wieczorne nabożeństwo, dotyczy historii zbawienia. Jego środkiem i szczytem jest tajemnica Chrystusa" - mówił Jan Paweł II. Podkreślił, że między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem oba te wymiary czasu zbiegają się w sposób szczególnie wymowny: “To jakby wieczność Boga nawiedziła czas człowieka. Przedwieczny staje się w ten sposób »chwilą« obecną, aby cykl powtarzających się dni i lat nie skończył się w próżni pozbawionej sensu" - powiedział Papież.
  • Początek Ewangelii według św. Jana o Słowie, które stało się Ciałem, był przedmiotem rozważań Jana Pawła II przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" (4 stycznia). Zatrzymując się na stwierdzeniu: “Słowo stało się Ciałem i zamieszkało wśród nas", Papież zwrócił uwagę, że to właśnie św. Jan podkreśla z całą mocą rzeczywistość Jego Wcielenia. Pozornie są to dwa określenia wykluczające się: “Słowo" i “Ciało", Jezus jest jednak prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, Jednorodzonym Synem Bożym, którego Jan i inni Apostołowie widzieli, słyszeli i dotykali, a w Jego człowieczeństwie mieszka cała pełnia Bóstwa - powiedział Papież.
  • “Tylko tyle?" - zapytał Papież, gdy położono przed nim kartkę z pozdrowieniami, jakie miał skierować do wiernych po modlitwie “Anioł Pański" (28 grudnia). Były na niej krótkie życzenia do Polaków: “Szczęśliwych i błogosławionych Świąt!" oraz do Włochów: “Buon Natale a tutti!" (Wszystkim wesołych Świąt).

Kościół w świecie...

  • W 2003 r. w tzw. krajach misyjnych zamordowano 29 “ludzi Kościoła" - poinformowała misyjna agencja “Fides". Wśród nich znalazło się 21 księży, jeden zakonnik, trzech kleryków i 4 świeckich. 6 osób zginęło w Ugandzie i Kolumbii, 5 - w Demokratycznej Republice Kongo, 2 - w Salwadorze.
  • Wielki szejk Mohammad Said Tantawi, rektor kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, najwyższego autorytetu religijnego islamu sunnickiego, powiedział, że choć noszenie chust przez muzułmanki jest ich obowiązkiem, jednak władze krajów nieislamskich mają prawo wprowadzać ustawy zakazujące tego zwyczaju. Szejk podkreślił, że wyznawców islamu obowiązują lokalne prawa tak w krajach muzułmańskich, jak i niemuzułmańskich. Tantawi wyraził taką opinię przy okazji spotkania z Nicolasem Sarkozym, ministrem spraw wewnętrznych Francji. Władze tego kraju w grudniu ogłosiły, że zamierzają wprowadzić zakaz noszenia “ostentacyjnych" symboli religijnych w szkołach publicznych, m.in. islamskiej chusty. Sarkozy zapewnił Tantawiego, że Francja gwarantuje muzułmanom wolność praktykowania swojej religii.
  • Kobiety przejęły stery dwóch prestiżowych biblijno-teologicznych organizacji z siedzibami w USA. W połowie 2003 r. prezydentem Catholic Theological Society of America, największej na świecie organizacji teologów i teolożek, została M. Shawn Copeland, świecka profesorka teologii systematycznej i pierwsza w dziejach Murzynka na tym stanowisku. Z kolei prezydentem Society of Biblical Literature, jednego z najbardziej szanowanych towarzystw biblijnych, została wybrana - na dorocznym zjeździe w Atlancie - s. Carolyn Osiek ze zgromadzenia Rogacjonistek Najświętszego Serca Jezusowego i profesorka Nowego Testamentu. S. Osiek jest czwartą kobietą i pierwszą zakonnicą na tym stanowisku w 123-letniej historii Society.
  • Kościół mógłby rozważyć możliwość wyświęcania żonatych mężczyzn - powiedział o. Timothy Radcliffe, poprzedni przełożony generalny dominikanów i jedna z najwybitniejszych postaci Kościoła w Anglii. “Jest oczywiste - stwierdził w audycji BBC Radio Four - że w wielu częściach świata celibat w rzeczywistości uległ poważnemu załamaniu. Tak dzieje się w wielu krajach Ameryki Łacińskiej, Afryki, a także w jakimś stopniu w USA". Zakonnik podkreślił, że omijanie celibatu jest “bardzo negatywnym świadectwem". Jego zdaniem antidotum powinno być albo mocniejsze wspieranie celibatariuszy, albo zbadanie możliwości kapłaństwa żonatych mężczyzn. Podczas audycji przypomniano, że w Anglii posługę pełni już ponad 100 żonatych i mających dzieci księży katolickich - to ci duchowni anglikańscy, którzy nie zgadzając się m.in. na wprowadzenie kapłaństwa kobiet w anglikanizmie, przeszli na katolicyzm.

... i w Polsce

  • Obchody 25-lecia sakry biskupiej kard. Franciszka Macharskiego: uroczyste bicie dzwonu Zygmunta zainaugurowało główne uroczystości w katedrze na Wawelu. Jubilat przewodniczył Mszy z udziałem ok. 50 biskupów z Polski. Z Rzymu przyjechali kardynałowie Battista Re i Camillio Ruini oraz arcybiskupi Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko. Przesłanie Jana Pawła II odczytał abp Dziwisz, który przekazał także kard. Macharskiemu dar od Papieża - kielich mszalny. W imieniu świeckich archidiecezji życzenia składał rektor UJ: “Fundamentem swojej pasterskiej posługi uczyniłeś dwa słowa: sprawiedliwość i miłosierdzie" - mówił prof. Franciszek Ziejka. Dodał, że kard. Macharski jako pierwszy dostrzegł w mechanizmach wolnego rynku także rzesze potrzebujących, biednych, bezdomnych i opuszczonych. “Aniołem Kościoła w Krakowie" nazwał Jubilata ks. prof. Jerzy Chmiel, który przemawiał w imieniu księży. “Z serca możemy nazywać Ciebie »ojcem«" - podkreślił. W homilii abp Józef Życiński dziękował za “konsekwentne ukazywanie tej papieskiej wizji dialogu Kościoła ze światem współczesnym, w której wyraźnie słychać czysty, niezmącony rytm serca Kościoła". Na zakończenie uroczystości kard. Macharski podkreślił, że “chyba nigdy się nie wydarzyła taka sukcesja biskupia, jak wtedy - na przełomie lat po 16 października 1978 r. Papież, przez dwudziestolecie zrośnięty jako biskup ze swoim Kościołem krakowskim, chce go przekazać nowemu biskupowi - mówił kard. Macharski. - On, związany całym sobą ze św. Stanisławem, obrał sobie imię Jan Paweł, a mnie zostawił imię Stanisława". Jubilat podziękował też krakowskiemu Kościołowi za “wiarę i miłość, za chrześcijańskie życie we wspólnocie, w latach minionych i dziś" (o 25-leciu Kardynała - patrz strony 9-12).
  • Ponad 600 tys. osób rocznie korzysta w Polsce z charytatywnej pomocy parafii katolickich - wynika z badań Pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Największe wsparcie otrzymują dzieci i młodzież - w sumie 220 tys. osób. Na drugim miejscu znalazła się pomoc dla ubogich oraz bezdomnych (158 tys.) - w taką działalnośc charytatywną angażuje się najwięcej, bo niemal trzy czwarte parafii. Niewiele mniejszą pomoc parafie świadczą osobom niepełnosprawnym, w podeszłym wieku i samotnym (150 tys. potrzebujących). W doraźne akcje pomocowe (np. dla ofiar klęsk żywiołowych) zaangażowało się 7,7 tys. parafii (84 proc.). Najsłabsza jest pomoc dla bezrobotnych: tysiąc parafii (12 proc. wszystkich) wspiera 13 tys. osób pozostających bez pracy. Dane dotyczą 2001 r., wliczono w nie także działalność parafialnych i szkolnych kół Caritas. Dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, ks. Witold Zdaniewicz, uważa, że dane nie są zawyżone. Proboszczowie podpisali ankiety imieniem i nazwiskiem, dlatego wszystkie informacje można zweryfikować - podkreśla pallotyn.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 02/2004