Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas uroczystości świętych Piotra i Pawła Jan Paweł II spotkał się z honorowym zwierzchnikiem prawosławia Ekumenicznym Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I (obok publikujemy rozmowę z o. Dymitrim Salachasem).
  • Z okazji przekazania władzy tymczasowemu rządowi Iraku depesze gratulacyjne do nowego prezydenta i premiera kraju wysłał w imieniu Jana Pawła II kard. Angelo Sodano. W telegramie do prezydenta, szejka Ghazi Ajeela Al-Yawara, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że Papież modli się, by wraz z rozpoczęciem nowego rozdziału w życiu narodu, spełniły się nadzieje irackiej ludności na pokój, wolność i dobrobyt. “Teraz, gdy obejmuje Pan urząd prezydenta, Kościół katolicki na całym świecie oferuje Panu wszelką pomoc i wsparcie w zadaniu budowy nowego Iraku" - napisał kard. Sodano. Watykański hierarcha przypomniał, że Irak, “niegdyś ojczyzna Abrahama, jest teraz domem dla bogatej różnorodności tradycji religijnych". “Papież ufa, że wszystkie grupy religijne w kraju będą wysłuchane i odegrają należną im rolę w procesie rozwoju nowego społeczeństwa, oddanego idei prawdziwej wolności sumienia, sprawiedliwości dla wszystkich i pokojowego dialogu" - czytamy w depeszy. Telegram podobnej treści kardynał wystosował do premiera Iyada Allawiego, a szef watykańskiej dyplomacji abp Giovanni Lajolo - do ministra spraw zagranicznych Hoshyara Zebariego.
  • Jan Paweł II nie pojedzie w październiku na 48. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny do Meksyku. Na spotkanie w Guadalajarze Papież mianował swoim legatem kard. Jozefa Tomko, przewodniczącego Papieskiego Komitetu Kongresów Eucharystycznych. Kongres w Guadalajarze odbędzie się w dniach 10-17 października pod hasłem “Eucharystia - światło i życie na nowe tysiąclecie". W Watykanie poinformowano, że Jan Paweł II będzie śledził uroczyste zakończenie kongresu w telewizji 17 października i skieruje do jego uczestników specjalne orędzie.
  • Zgromadzenie Ogólne NZ jednomyślnie przyjęło rezolucję, wzmacniającą status Stolicy Apostolskiej w tej organizacji. Jest ona stałym obserwatorem przy ONZ już od 1964 r. Na mocy nowej rezolucji delegacja watykańska zajmować będzie pierwsze miejsce: zaraz po krajach członkowskich, a przed wszystkimi innymi obserwatorami. Przyznano jej sześć foteli w sali Zgromadzenia Ogólnego. Delegacja Stolicy Apostolskiej będzie też miała prawo replikowania oraz wspólnego z krajami członkowskimi prezentowania projektów rezolucji. Nie mając praw członkowskich, watykański obserwator w ONZ - podobnie jak dotychczas - nie będzie mógł brać udziału w głosowaniach.
  • Jan Paweł II pracuje obecnie nad nową książką, która w dużej mierze będzie zapisem dawnej rozmowy Papieża z ks. Józefem Tischnerem - ujawnił w rozmowie z KAI kierownik Sekcji Polskiej Sekretariatu Stanu ks. Paweł Ptasznik. “Jest tajemnicą poliszynela, że przed laty ks. prof. Tischner zaproponował Ojcu Świętemu rozmowę na tematy filozoficzne i egzystencjalne. Rozmowa ta, która - o ile się nie mylę - odbyła się latem 1984 r., została nagrana, a tekst został spisany. Na przestrzeni lat Ojciec Święty wracał do tych myśli i do dzisiejszego dnia nad nimi pracował. Wydaje się, że rzecz dojrzała do publikacji" - powiedział ks. Ptasznik. O nowej książce Papieża poinformował 20 maja włoski dziennik “Il Messagero". Jej tematem, jak podała gazeta, mają być doświadczenia z okresu wojny i reżimu komunistycznego w Polsce. “Informacje, iż będzie dotyczyć głównie kwestii totalitaryzmu nie są prawdziwe" - skwitował doniesienia “Il Messagero" ks. Ptasznik.

Kościół w świecie...

  • Zdaniem biskupów Francji zaproponowana przez władze tego kraju nowa ustawa o zwalczaniu wypowiedzi homofobicznych jest próbą zastraszania osób zabierających głos na temat homoseksualizmu. Hierarchowie obawiają się, że np. sprzeciw wobec legalizacji związków osób tej samej płci czy wobec adopcji przez nie dzieci może zostać uznany za wypowiedź niezgodną z prawem.
  • Biskupi Kuby wezwali władze tego kraju do politycznego dialogu z opozycją. Na łamach pisma archidiecezji hawańskiej zwrócili uwagę, że wszyscy Kubańczycy, w tym działacze opozycji, sprzeciwili się zapowiadanym przez USA nowym sankcjom gospodarczym. “Ta zgodność - podkreślili - może być punktem wyjścia dla przeprowadzenia na Kubie projektu włączenia do życia publicznego wszystkich, także tych, którzy mają odmienne poglądy niż oficjalne".
  • Odrodzenie chrześcijaństwa leży “w rękach" wielkich miast Europy - powiedział kard. Jean-Marie Lustiger. W rozmowie z włoskim pismem “Il Regno" arcybiskup Paryża stwierdził, że “dzisiaj w naszych wielkich miastach kościoły nie są puste, jakby mogło się wydawać. Kościoły na terenach wiejskich są opuszczone częściej". W wielkich miastach, miejscach, gdzie ludzie mają większe poczucie osobistej wolności, chrześcijanie szukają nowych sposobów wzmocnienia swych wspólnot, a tym samym wychodzą na spotkanie tych, którzy szukają przystani dla swojej wolności.
  • Bp Raymond L. Bourke z St. Louis (USA) powiedział, że katolik świadomie głosujący na kandydata popierającego aborcję popełnia grzech ciężki. Taki wierny może przyjąć Komunię św. tylko po spowiedzi i odprawieniu “prawdziwej pokuty".
  • Diecezja Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku na Syberii ma dwóch pierwszych rodzimych księży. 2 lipca wyświęcił ich bp Joseph Werth, zwierzchnik Kościoła lokalnego, który zajmuje obszar trzynastokrotnie większy od Polski i posiada 50 tys. wiernych, przede wszystkim pochodzenia polskiego, niemieckiego i litewskiego.
  • Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że uniwersytet w Stambule postąpił zgodnie z prawem, zakazując studentkom noszenia islamskich chust, z powołaniem się na konstytucyjną zasadę świeckości państwa tureckiego. Leyla Sahin postanowiła odwołać się do Wielkiej Izby Trybunału, a tymczasem uczęszcza na uniwersytet w Austrii, gdzie nie ma żadnych problemów z noszeniem chusty.
  • Prawo do wolności religijnej tradycyjnie najczęściej łamane jest w Azji - głosi najnowszy raport na ten temat włoskiej sekcji organizacji “Kościół w Potrzebie". W niechlubnej statystyce przodują: Arabia Saudyjska, Korea Północna i Laos. Dla odmiany w niektórych krajach muzułmańskich - np. w Maroku - można dostrzec postępy demokratyzacji, również na polu praw człowieka.

... i w Polsce

  • Przyjęcie Traktatu Konstytucyjnego jest “wielkim wydarzeniem w wielowiekowej historii państw i narodów UE" - czytamy w oświadczeniu Polskiej Rady Ekumenicznej. Zagwarantowanie w art. 51 dialogu między instytucjami Unii a Kościołami stanowi “istotny postęp". Jednocześnie Rada ubolewa, że w preambule nie znalazł się zapis dotyczący dziedzictwa chrześcijaństwa i judaizmu. Wyraża jednak nadzieję, że przyjęta Konstytucja zostanie zaakceptowana przez kraje członkowskie i “przyczyni się do pozytywnej współpracy i zbliżania ich obywateli".
  • Polska Rada Ekumeniczna swymi korzeniami sięga okresu II wojny światowej. Zarejestrowana została w 1946 r. W jej skład wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościoły: Ewangelicko-Augsburski, Ewangelicko-Reformowany, Ewangelicko-Metodystyczny, Polskokatolicki, Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów. Radzie przewodniczy abp Jeremiasz, prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński.
  • W wieku 90 lat zmarł ks. dr Alfred Jagucki, wybitny duchowny ewangelicki (28 czerwca). Przez wiele lat przewodził luterańskiemu ruchowi ewangelizacyjno-misyjnemu i charytatywnej Diakonii. Należał do najwybitniejszych w kraju kaznodziejów, angażował się w ruch ekumeniczny. Jego dwaj synowie zostali biskupami: Janusz Jagucki jest zwierzchnikiem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a Walter Jagucki stoi na czele polskiego Kościoła luterańskiego w Wlk. Brytanii.
  • “U nas żal! A w Kołobrzegu się cieszą!" - mówił kard. Franciszek Macharski podczas Mszy, w czasie której żegnano bp. Kazimierza Nycza (29 czerwca). Dotychczasowy biskup pomocniczy w Krakowie został ordynariuszem koszalińsko-kołobrzeskim. Ingres 54-letniego hierarchy do katedry w Koszalinie odbędzie się 7 sierpnia o godz. 10.00.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 28/2004