Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Spotkanie z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I zapowiedział Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Honorowy zwierzchnik światowego prawosławia uczestniczyć będzie w uroczystościach ku czci świętych Piotra i Pawła, patronów Stolicy Apostolskiej. 29 czerwca, podczas sprawowanej przez Papieża na Placu św. Piotra Mszy, Bartłomiej I wygłosi kazanie oraz wspólnie z Janem Pawłem II odmówi wyznanie wiary. Papież zaznaczył, że wraz ze swym gościem chce wspólnie uczcić historyczne spotkanie “naszych czcigodnych poprzedników, Papieża Pawła VI i Patriarchy Atenagorasa I, którzy 40 lat temu wymienili niezapomniany uścisk braterstwa i pokoju w Jerozolimie". Spotkanie odbędzie się także w 40-lecie ogłoszenia soborowego Dekretu o ekumenizmie.
  • Tradycja wizyt delegacji - Patriarchatu Ekumenicznego w Rzymie z okazji uroczystości świętych Piotra i Pawła (29 czerwca) oraz Stolicy Apostolskiej w Stambule we wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, patrona prawosławia (30 listopada) - sięga drugiej połowy lat 60. Przedstawiciele prawosławia uczestniczyli w rzymskich uroczystościach po raz pierwszy w 1967 r., a delegacja watykańska po raz pierwszy udała się do Stambułu dwa lata później.
  • Kard. Angelo Sodano przekazał premierowi Markowi Belce “wyrazy szczerego uznania" za postawę polskiego rządu podczas niedawnego szczytu UE. Nasza delegacja walczyła w Brukseli o wpisanie do preambuły unijnej konstytucji wzmianki o chrześcijańskich korzeniach Europy. “Choć efekt końcowy jest niezupełnie taki, jakiego pragnęliśmy, ważne jest, że za sprawą tą opowiadali się niektórzy główni przywódcy polityczni Unii" - napisał w liście do premiera sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
  • “Mamy tutaj do czynienia z ideologią laicyzmu, według której historia nie powinna docierać do aktualnej świadomości i w ten sposób chce się zamknąć religię w sferze prywatnej" - tak treść Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej skomentował kard. Joseph Ratzinger. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary podkreślił, że “to właśnie chrześcijańskie korzenie stworzyły możliwość pluralizmu, który nie występuje w światopoglądzie inspirowanym przez Koran. Dlatego tak istotne byłoby zagwarantowanie tego doświadczenia, tej rzeczywistości wyrosłej z inspiracji chrześcijaństwa, która przyczyniła się do rozwoju przestrzeni wolności, którą nazywamy Europą".
  • Stolica Apostolska skrytykowała aresztowanie trzech biskupów w Chinach. Zatrzymania i aresztowania są “nie do pomyślenia" i naruszają zagwarantowane międzynarodowymi dokumentami prawa - napisał Joaquín Navarro-Valls, rzecznik prasowy Watykanu, w oświadczeniu ogłoszonym 23 czerwca. 18 czerwca po pięciu dniach aresztu został wypuszczony biskup tzw. Kościoła podziemnego w chińskiej prowincji Hebei, 69-letni Julius Jia Zhiguo z Zhengding. Biskup-koadiutor z Xiwanzi przebywał w odosobnieniu od 2 do 12 czerwca. W dalszym ciągu nie ma natomiast wiadomości o losach zatrzymanego w maju 84-letniego biskupa z Xuanhua. “Stolica Apostolska wyraża głęboki ból z powodu tych środków, pozbawionych jakiegokolwiek uzasadnienia" - czytamy w oświadczeniu Navarro-Vallsa.

Kościół w świecie...

  • Po raz pierwszy w historii premier Turcji przyjął katolickich biskupów tego kraju. Podczas spotkania hierarchowie przedstawili problemy katolików, wyrazili życzenie prawnego uznania Kościoła katolickiego i zaproponowali w tym celu powołanie komisji dwustronnej.
  • Bp Christo Projkow, przewodniczący Konferencji Katolickiego Episkopatu Bułgarii, wyraził radość z przyjęcia przez tamtejszy parlament zakazu eutanazji i klonowania. Biskup podkreślił, że wielu parlamentarzystów broniło ludzkiego życia od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.
  • Rowan Williams, arcybiskup Canterbury i honorowy zwierzchnik światowego anglikanizmu, zaapelował do ONZ o utworzenie forum, na którym zabrzmiałby głos wspólnot religijnych i organizacji pozarządowych. Podkreślił, że potrzebne są struktury umożliwiające dobitniejsze wyrażanie troski o ład moralny w świecie. Takim celom mogłaby służyć komisja stała przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której zasiadaliby przedstawiciele życia religijnego i społecznego.
  • Podczas badań archeologicznych wokół świątyni Artemidy w miejscowości Jerash w Jordanii odkryto - jak się przypuszcza - najstarszy znany kościół chrześcijański. Badacze wstępnie datują go na przełom I i II wieku.

... i w Polsce

  • Katolicy, prawosławni, protestanci, żydzi, muzułmanie i buddyści modlili się podczas pogrzebu Jacka Kuronia na Powązkach (26 czerwca). Dalaj Lama przysłał list, w którym zapewnił o modlitwie w tybetańskich klasztorach. “Jacek pytał o sens i cel życia, o coś takiego, co pozwala przezwyciężyć śmierć i cierpienie" - mówił ks. Adam Boniecki. Przypomniał, że założyciel Komitetu Obrony Robotników mówił o sobie, że jest człowiekiem Ewangelii, zafascynowanym Jezusem, ale pozbawionym łaski wiary: “Wyznawał zasadę, że droga do Boga prowadzi przez człowieka, a jeśli kocha się człowieka, to kocha się Boga" - podkreślił redaktor naczelny “TP". Konstanty Gebert odmówił kadisz, żydowską modlitwę za zmarłych. Mówił, że Kuroń - jak biblijny Aaron - łączył wszystkich: chrześcijan i żydów, buddystów i muzułmanów, wierzących i niewierzących. Nad trumną modlili się także Waldemar Zych z Polskiej Unii Buddystów, ks. Lech Tranda z Kościoła ewangelicko-reformowanego, ks. Henryk Paprocki z Kościoła prawosławnego oraz przedstawiciele polskich muzułmanów.
  • Uroczystości na Powązkach poprzedziła Msza w parku Żeromskiego na Żoliborzu - naprzeciwko domu, w którym przez kilkadziesiąt lat mieszkał Jacek Kuroń. Liturgię sprawowano w intencji wszystkich bliskich Zmarłemu osób, które pomagały i towarzyszyły mu w życiu. “Niech Bóg pomoże nam w tworzeniu dobra" - mówił w homilii ks. Roman Indrzejczyk, przyjaciel rodziny Kuroniów i wieloletni proboszcz parafii Dzieciątka Jezus, na terenie której znajduje się park.
  • Abp Józef Życiński ostrzega, że polskie reakcje po przyjęciu Traktatu Konstytucyjnego UE są przykładem zagłuszania papieskiego nauczania przez partyjnych populistów - poinformowała “Gazeta Wyborcza". Podczas spotkania z księżmi dziekanami archidiecezji lubelskiej metropolita zauważył, że Jan Paweł II wyraził “zadowolenie z tego nowego i ważnego etapu w procesie integracji", tymczasem niektóre partie mówią o konstytucji jako hańbie i narodowej zdradzie: “Jest to niesprawiedliwe i nieodpowiedzialne, służy zacieraniu odpowiedzialności za prawdę, której głoszenie stanowi chrześcijański obowiązek" - ostrzegał arcybiskup. Dodał, że “nie można dopuścić, by emocjonalny język partyjnych sloganów stał się bliższy naszym katolikom niż głębokie i wyważone nauczanie papieskie".
  • Polscy misjonarze odczuwają brak łączności z Kościołem w kraju - m.in. na taki problem wskazywano podczas dorocznego spotkania w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Wśród ponad 150 uczestników - zakonnic, zakonników, księży diecezjalnych i świeckich misjonarzy - znaleźli się m.in. dr Wanda Błeńska - od 40 lat lekarka trędowatych, i o. Marian Żelazek - kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Misjonarzom brakuje wsparcia finansowego na działalność zarówno ewangelizacyjną, jak i charytatywną. W projektach misyjnych brakuje też funduszy na opłacenie stanowisk administracyjnych, co w zgromadzeniach wielonarodowych wywołuje konflikty, ponieważ Episkopaty innych państw dofinansowują wysyłanych przez zakony misjonarzy. Innym kłopotem jest niewystarczające zabezpieczenie zdrowotne misjonarzy, szczególnie narażonych na zarażenie wirusem HIV, malarią czy gruźlicą. Ich leczenie po powrocie do kraju spada na zgromadzenie. Po raz pierwszy z misjonarzami spotkał się prezydent Aleksander Kwaśniewski. Podziękował im za promocję Polski nawet w najbardziej odległych zakątkach świata: “Wasza praca i wasze poświęcenie jest chwałą Kościoła, ale także chwałą naszej Ojczyzny" - powiedział.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 27/2004