Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Wakacje to “czas sprzyjający odkryciu na nowo prymatu życia wewnętrznego" - powiedział Jan Paweł II w rozważaniach przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". Komentując czytaną w ten dzień ewangeliczną perykopę o pobycie Jezusa w domu Marty i Marii, Papież zaznaczył, że “słuchanie Słowa Bożego jest najważniejszą sprawą w naszym życiu". “Chrystus jest zawsze wśród nas i pragnie mówić do naszego serca. Możemy Go słuchać, rozważając z wiarą Pismo Święte, gromadząc się na modlitwie prywatnej i wspólnotowej, umacniając się w ciszy przed Tabernakulum, skąd przemawia do nas swą miłością" - powiedział Jan Paweł II. Niedzielna modlitwa była pierwszym spotkaniem Papieża z pielgrzymami w letniej rezydencji w Castel Gandolfo podczas tegorocznych wakacji. Jan Paweł II przybył tu dzień wcześniej, po trzynastodniowym pobycie w Dolinie Aosty.
  • Komentując papieskie wakacje, watykański rzecznik powiedział, że Jan Paweł II dobrze wykorzystał pobyt we włoskich Alpach. “Dzięki Bogu mógł wypocząć. Spacerował codziennie. Co prawda były dni deszczowe, ale Ojciec Święty tak kocha przyrodę, że nie przeszkadza mu deszcz ani wiatr" - podkreślił Joaquín Navarro-Valls. Przytoczył także słowa, które Papież wypowiedział, patrząc na turystów: “Wiem, że żal im będzie opuszczać całe to piękno. Mnie także będzie przykro, ponieważ można tu dotknąć rękę Boga". Jednocześnie rzecznik dodał, że Jan Paweł II nie izolował się podczas wypoczynku od wydarzeń na świecie. Z głębokim smutkiem przyjął 16 lipca wiadomość o śmierci w płomieniach kilkudziesięciu uczniów szkoły podstawowej w stanie Tamilnadu w Indiach.
  • Watykan odwiedził minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow (15 lipca). Szef rosyjskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano. W rozmowie uczestniczyli arcybiskup Giovanni Lajolo (szef dyplomacji watykańskiej) i Witalij Litwin (ambasador Rosji przy Stolicy Apostolskiej). Jak poinformował zastępca dyrektora watykańskiego biura prasowego, o. Ciro Benedettini, mowa była m.in. o “poważnym problemie pokoju w Ziemi Świętej i Iraku".
  • “Niewiara stała się już zjawiskiem masowym" - stwierdził kard. Paul Poupard w rozmowie z agencją ZENIT. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury wyjaśnił, że choć wojowniczy ateizm słabnie, jednocześnie maleje czynny udział w życiu Kościoła. Wzrasta również obojętność religijna, stanowiąca formę ateizmu praktycznego. Takie procesy dotyczą szczególnie Zachodu, gdzie zwycięża model sekularyzacji kultury. Hierarcha dodał, że wielu z tych, którzy określają się jako osoby religijne, nie należy do żadnego z Kościołów, lecz uprawia różne praktyki graniczące z magią. “Z duszpasterskiego punktu widzenia najbardziej niepokojąca jest rosnąca niewiara wśród kobiet. Przez całe stulecia wiarę w rodzinach przekazywały właśnie kobiety, teraz następuje przerwanie tej tradycji" - ostrzega kardynał. Za znaki nadziei dla Kościoła katolickiego uznał natomiast nowe ruchy, m.in. Neokatechumenat, ruch Focolari, “Communione e Liberazione" czy ruch charyzmatyczny.

Kościół w świecie...

  • Bp Gerald F. Kicanas, ordynariusz Tucson (USA), poinformował listownie podległe mu parafie o możliwości ogłoszenia przez diecezję bankructwa. Podobnie jak diecezja Portland, która bankructwo ogłosiła w zeszłym tygodniu, diecezja Tucson nie jest w stanie wypłacić odszkodowań ofiarom przestępstw seksualnych duchowieństwa. Ostateczna decyzja ma zapaść w połowie września.
  • Władze resortu zdrowia Holandii zabroniły działalności statku, na którym radykalne feministki umożliwiały usunięcie ciąży kobietom z krajów, gdzie aborcja jest ograniczona lub zabroniona. Zarządzono też ściślejszą kontrolę fundacji finansującej działalność pływającej kliniki aborcyjnej.
  • Katoliccy biskupi Brazylii potępili czasowe wprowadzenie w tym kraju prawa pozwalającego na dokonanie aborcji ciężko zdeformowanych płodów. Biskupi nie zamierzają podejmować bezpośrednich działań, by zmienić nowe przepisy. Oświadczyli jedynie: “Chociaż szanujemy decyzje naszych sądów, nie zmieniliśmy stanowiska co do konieczności szanowania każdego ludzkiego życia".
  • Rosyjski Kościół Prawosławny oświadczył, że Turcja, dołączając do Unii Europejskiej, mogłaby się stać pomostem między chrześcijaństwem a islamem. Wcześniej jednak powinna rozwiązać problem wolności dla mniejszości wyznaniowych i etnicznych oraz wziąć na siebie odpowiedzialność za błędy przeszłości.
  • “Bluźnierstwo nadal będzie karane śmiercią w Pakistanie" - oświadczył Ejaz ul Hag, minister ds. religijnych w tym kraju. “Takie są niezmienne wymagania Koranu" - podkreślił. Poinformował też, że jedyna zmiana przepisów będzie polegała na tym, że kara śmierci obejmie również tych, którzy niesłusznie oskarżą kogoś o bluźnierstwo.
  • Zgromadzenie Ogólne Kościoła katolickiego w Papui-Nowej Gwinei uznało, że zakończony został proces transformacji z “terenu misyjnego" w dojrzałą i “samowystarczalną" wspólnotę. Bp Douglas Young, przewodniczący Zgromadzenia, powiedział, że Kościół ten (19 diecezji; 1,5 mln wiernych) jest zdolny do formowania własnego duchowieństwa i stawia sobie za cel nadanie wspólnocie oblicza “autentycznie papuaskiego".

... i w Polsce

  • Bp Sławoj Leszek Głódź został podniesiony do godności arcybiskupa ad personam (17 lipca). 59-letni biskup od 14 lat kieruje ordynariatem polowym Wojska Polskiego. Zasiada w Radzie Stałej Episkopatu i stoi na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, a także Zespołu ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja. Od 1994 r. jest konsultorem watykańskiej Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, a w 1998 r. został członkiem Centralnego Biura ds. koordynacji duszpasterskiej ordynariatów polowych w Kongregacji ds. Biskupów.
  • Kard. Henryk Gulbinowicz uczestniczył w obchodach 60. rocznicy wyzwolenia Ankony przez żołnierzy 2. Korpusu gen. Władysława Andersa. 17 lipca na polskim cmentarzu wojennym w Loreto odbył się apel poległych. Dzień później wrocławski arcybiskup-senior poświęcił pamiątkową tablicę przy bramie św. Stefana, przez którą 18 lipca 1944 roku weszły do Ankony pierwsze polskie oddziały. Pobliski plac otrzymał imię 2. Korpusu.
  • Proboszcz polskokatolickiej parafii św. Piotra i Pawła w Szczecinie, ks. Stanisław Bosy, został administratorem diecezji wrocławskiej tego Kościoła. 56-letni kapłan przejął obowiązki po biskupie Wiesławie Skołuckim (który ustąpił ze względu na stan zdrowia). W rozmowie z KAI ks. Bosy przypomniał, że Kościół polskokatolicki jest zaangażowany w rozmowy teologiczne z Kościołami: rzymskokatolickim i prawosławnym i podkreślił, że wraz z nimi odrzuca kapłaństwo kobiet. To o tyle istotna deklaracja, że od kilku lat niektóre Kościoły starokatolickie w Europie Zachodniej (w Szwajcarii, Austrii, Niemczech) dopuszczają kobiety do kapłaństwa.
  • Kościół Polskokatolicki powstał w dwudziestoleciu międzywojennym w wyniku działalności misyjnej wysłanników Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (PNKK). Formalnie powołano go do życia w Scranton w 1904 r. Dziś wspólnota liczy ok. 30 tys. wiernych. Kościół jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej. Pierwszym biskupem (głową) Kościoła jest od 1995 r. biskup Wiktor Wysoczański. Nauczanie i liturgia polskokatolicka nie różnią się zasadniczo od rzymskokatolickiej. Mniejsze znaczenie ma tu kult maryjny, Kościół Polskokatolicki odrzuca też dogmat o nieomylności papieża oraz obowiązek celibatu dla księży. Uznaje kult świętych, ale wyłącznie z pierwszego tysiąclecia.
  • Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem otrzymało od Jana Pawła II w darze paliusz - znak władzy i jedności w Kościele. Ks. Mieczysław Drozdek, kustosz sanktuarium, przypomina, że w fundamenty kościoła wmurowano także “kamień węgielny" z Grobu św. Piotra. Kościół na Krzeptówkach powstał jako wotum dziękczynne za ocalenie Jana Pawła II z zamachu 13 maja 1981 roku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2004