Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański" w Castel Gandolfo Jan Paweł II zapowiedział, że przekaże ikonę Matki Bożej Kazańskiej Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Podczas audiencji generalnej w środę, 25 sierpnia, Papież odprawi przed ikoną nabożeństwo Liturgii Słowa. Przez następny dzień będzie ona wystawiona w Bazylice św. Piotra. Wieczorem kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, odprawi tam Mszę, po czym uda się w podróż do Moskwy. Uroczystość przekazania ikony patriarsze Aleksemu II zaplanowano na 28 sierpnia, w prawosławne święto Wniebowzięcia. Do kremlowskiej katedry ma przybyć m.in. prezydent Władimir Putin.
  • Ikona Matki Bożej Kazańskiej - jedna z najbardziej czczonych w Rosji - zaginęła w latach 20. ubiegłego wieku, po dojściu komunistów do władzy. W latach 70. pewien jezuita kupił obraz na aukcji w USA i zawiózł do klasztoru we Włoszech. Gdy w 1993 roku Jan Paweł II odwiedził klasztor, zakonnicy podarowali mu ikonę. Papież od dawna zamierzał oddać obraz wyznawcom prawosławia w Rosji. Początkowo mówiło się, że przekaże go osobiście podczas postoju w Kazaniu w drodze do Mongolii w sierpniu 2003 roku. Projekt odrzucili jednak zwierzchnicy rosyjskiej Cerkwi, twierdząc, że za wcześnie na papieską wizytę w ich kraju.
  • Podczas środowej audiencji generalnej w Castel Gandolfo Jan Paweł II wspomniał niedawną podróż do Lourdes. W katechezie powrócił do cyklu rozważań na temat psalmów i kantyków wchodzących w skład Liturgii Godzin. Tematem rozważań był Psalm 110, pierwotnie hymn śpiewany w Izraelu podczas intronizacji króla, a przez chrześcijan odczytywany jako proroctwo zapowiadające panowanie Chrystusa. “Zachowuję w sercu żywą pamięć głębokiego przeżycia doznanego w Lourdes. Dziękując z serca wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tej maryjnej pielgrzymki, zachęcam was, drodzy bracia i siostry, byście wraz ze mną wysławiali Chrystusa, którego w dzisiejszej katechezie kontemplujemy jako naszego Mesjasza, Króla i Kapłana" - powiedział Jan Paweł II.
  • “Posługę myślenia" i dialog z kulturą postawił Jan Paweł II dominikanom jako główny cel ich powołania. W liście skierowanym na ręce generała zakonu na zakończenie kapituły generalnej w Krakowie Papież wyraził radość, że kapituła po raz pierwszy w historii dominikanów odbyła się w Polsce. “Działalność apostolska dominikanów zawsze wiązała się z »posługą myślenia«, której wyrazem była troska o zgłębianie różnych gałęzi wiedzy i próby podejmowania z nimi dialogu na płaszczyźnie filozoficznej i teologicznej. Kraków, z jego uniwersytetem, był przez wieki szczególnym świadkiem tej posługi. Jej kontynuację zawierzam Wam dzisiaj, aby pokolenia naszego wieku mogły obficie czerpać z prawdziwej mądrości i by stawały się coraz bardziej duchowo wolne, zdolne do podejmowania odpowiedzialności za godność osoby ludzkiej we wszelkich przejawach życia indywidualnego i społecznego" - napisał Papież.
  • “Papież ukazujący światu swą fizyczną słabość jest kimś wyjątkowym »w świecie liftingu, looku, fitnessu«" - stwierdził włoski pisarz Vittorio Messori, komentując na łamach “Corriere della Sera" pielgrzymkę do Lourdes i prasowe spekulacje o ustąpieniu Jana Pawła II z urzędu. “W świecie, który w bezlitosnym tempie pracy i konsumpcji uważa za bezużyteczne nawet osoby pięćdziesięcioletnie, oto człowiek, który pokazuje, że wezwani jesteśmy do pełnienia obowiązków aż do końca i że aż do końca można dać bardzo dużo" - napisał współautor książki “Przekroczyć próg nadziei".

Kościół w świecie...

  • Biskupi katoliccy Rwandy protestują przeciwko oskarżeniom o udział Kościoła w ludobójstwie w 1999 roku. W raporcie parlamentarnej komisji śledczej twierdzi się - jak utrzymują hierarchowie, niezgodnie z prawdą - że Kościół krył sprawców zbrodni oraz sugeruje, że rozpowszechniał ideę ludobójstwa. Biskupi zarzucają autorom raportu niedostateczną weryfikację faktów i błędne wiązanie z Kościołem osób winnych zbrodni.
  • Abp Antonio Cańizares oskarżył hiszpańskie władze i media o manipulacje i kłamstwa. Takie działania mają doprowadzić do tego, by Kościół “zniknął lub przestał się liczyć". Atakuje się Kościół - powiedział prymas Hiszpanii - gdy broni ludzkiego życia, rodziny, małżeństwa między mężczyzną i kobietą, gdy występuje przeciwko manipulacji ludzkimi genami. Tymczasem “wielu chciałoby, aby Kościół milczał w tych sprawach i podporządkował się władzy tego świata".
  • Pierwsza Komunia udzielona w Stanach Zjednoczonych chorej na celiakię dziewczynce pod postacią nie chleba pszennego, ale wafla pozbawionego pszenicy, była nieważna - stwierdził bp John Smith z diecezji Trenton (USA), dodając, że bez hostii pszennej nie ma ważnej Eucharystii. “To nie prawo Boże, ale regulacje kościelne, które można zmienić, mając na uwadze potrzeby ludzi" - oświadczyła matka chorej, zwracając się o pomoc do Watykanu.

... i w Polsce

  • “Ataki na Czesława Miłosza, jakie pojawiły się w publikacjach, chcących stworzyć wrażenie katolickości, są przejawem braku chrześcijańskiej kultury" - stwierdził abp Józef Życiński, nawiązując do artykułów z “Naszego Dziennika". Członek Papieskiej Rady ds. Kultury jest przekonany, że “ataki na Miłosza mu nie zaszkodzą, lecz pozostaną wymownym świadectwem ducha tych środowisk, które chcą niszczyć autorytety, szkodząc przede wszystkim sobie, ale także niestety Kościołowi". Metropolita lubelski odniósł się również do dyskusji wokół miejsca pochówku Noblisty; zdaniem arcybiskupa Miłosz już znalazł się w narodowym panteonie, więc gdyby ktoś chciał odmówić mu miejsca na Skałce, byłoby to wyrazem lekceważenia roli, którą odgrywa w polskiej kulturze.
  • Kilku biskupów poparło postulat ograniczenia handlu w niedziele. Ograniczenia takie wprowadził samorząd w Radomiu, a podobne inicjatywy, które pojawiły się w innych miastach, poparł abp Damian Zimoń podczas pielgrzymki kobiet do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Metropolita katowicki powołał się na słowa Jana Pawła II z telegramu do uczestników majowej pielgrzymki mężczyzn do Piekar: “Niech sławne na Śląsku powiedzenie: »Niedziela Boża i nasza« nie traci swojej wymowy i mocy" - zacytował abp Zimoń. “Nie poddajmy się pogańskiemu sposobowi spędzania niedzieli!" - apelował z kolei bp Zygmunt Zimowski z Radomia podczas obchodów Święta Czynu Chłopskiego w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie-Godowie. W homilii ostrzegał: “Nie ulegajmy podszeptom, że zamykanie sklepów w niedzielę to zamach na wolność człowieka". Podziękował radnym z Radomia za podjęcie decyzji o ograniczeniu handlu: “Wasz czyn łączy się ze zrywem robotników z 1976 roku, którzy walczyli o godność człowieka".
  • “Trzeba popierać wszystkie inicjatywy, które chcą położyć tamę coraz większej laicyzacji. Jednym z jej przejawów jest handel w niedziele i święta bez jakichkolwiek ograniczeń. Róbcie wszystko, aby dzień święty był prawdziwie święty w naszych sercach" - apelował bp Marek Jędraszewski w sanktuarium w Górce Duchownej (Wielkopolska). “W Niemczech markety są zamknięte. U nas, w katolickim kraju, otwarte i z tego robi się cnotę - ubolewał poznański biskup pomocniczy. - Jeszcze bardzo perfidnie niejednokrotnie zauważa się, że dzięki temu iluś ludzi ma dodatkową pracę". Należy mieć “na względzie dobro tych, którzy są przymuszani nieraz za bardzo nędzne pieniądze do ciężkiej pracy po to, by inni mogli wiele godzin spędzać na zakupach, jakby na to brakowało innych dni".
  • 40 tys. wiernych przybyło na Świętą Górę Grabarkę z okazji prawosławnego święta Przemienienia Pańskiego (19 sierpnia). Siedem tysięcy dotarło tam w piętnastu pieszych pielgrzymkach. Liturgii przewodniczył abp Sawa, zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Biskupi zaapelowali o pomoc finansową dla klasztoru na Grabarce, zadłużonego na 100 tys. złotych.
  • Ogólnopolski Program Duszpasterski na rok 2004/2005 zaprezentował w Katowicach abp Damian Zimoń, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Hasło programu brzmi: “Głosić Ewangelię nadziei". Można w nim znaleźć porady, np. jak przygotować młodzież do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii. Książkę, licząca prawie 500 stron, wydrukowano w nakładzie 11 tys. egzemplarzy.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 35/2004