Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Włoski minister spraw wewnętrznych Giuseppe Pisanu ujawnił, że w październiku Jan Paweł II spotka się w Rzymie z przywódcami muzułmańskimi z różnych krajów. Zdaniem polityka, Papież “wygłosi do nich ważne przemówienie na temat stosunków między religiami". Liderzy muzułmańscy przybędą do Rzymu na zaproszenie rządu Silvio Berlusconiego w ramach włoskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
  • Papież wyraził nadzieję, że dialog między katolikami i prawosławnymi “doprowadzi wkrótce do pełnej jedności". Słowa te znalazły się w przesłaniu do uczestników sympozjum zorganizowanego w Grecji przez Papieski Uniwersytet Antonianum w Rzymie i Uniwersytet w Salonikach. Nawiązując do tematu spotkania (“Stosunki między duchowością a dogmatem chrześcijańskim na Wschodzie i na Zachodzie"), Jan Paweł II wspomniał o wkładzie duchowości w doktrynę, zaznaczając, iż “podsyca ona jej rozwój i ją pogłębia". W obradach bierze udział m. in. arcybiskup Aten i całej Hellady Chrystodulos oraz przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper.
  • Stolica Apostolska wezwała do szybkiej ratyfikacji Układu o globalnym zakazie doświadczeń jądrowych. “Układ ten zachęca nas wszystkich do podjęcia odważnych dążeń, by uwolnić wreszcie świat od zagrożenia bronią nuklearną. Dlaczego nie miałoby to być możliwe?" - pytał w imieniu Papieża podsekretarz w Sekcji Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami prałat Pietro Parolin podczas wiedeńskiej konferencji poświęconej zakazowi doświadczeń jądrowych.
  • Psalm 92 wychwalający Boga Stwórcę i Jego sprawiedliwe rządy był przedmiotem rozważań Jana Pawła II podczas środowej audiencji ogólnej. Na zakończenie audiencji Papież wspomniał o 53-letnim robotniku Costantino Marchionnim, który 1 września zginął na Placu św. Piotra (spadł z rusztowania, z wysokości ponad trzech metrów).
  • Podróż do Pompejów zapowiedział Jan Paweł II w przemówieniu przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". 7 października Papież odwiedzi sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w tej miejscowości. Jan Paweł II podkreślił, że będzie to “szczególnie znacząca chwila Roku Różańca, rozpoczętego 16 października ub.r.", gdy podpisał list apostolski “Rosarium Virginis Mariae". Po modlitwie Papież podziękował “za odwiedziny i muzykę" kilkunastu orkiestrom dętym z Polski.
  • W sobotę (6 września) w oknie papieskiego apartamentu w Watykanie zapłonęła świeca. Papież polecił, by zapalono ją na znak duchowej łączności z młodzieżą włoskiej Akcji Katolickiej, która na Placu św. Piotra modliła się podczas nocnego czuwania (sam w tym czasie przebywał w Castel Gandolfo).

Kościół na świecie...

  • “W nowej Europie musi się znaleźć miejsce dla Turcji" - uważa kard. Jean-Marie Lustiger. Arcybiskup Paryża podkreślił, że dzisiejsze państwo tureckie - demokratyczne i świeckie - jest spadkobiercą Imperium Ottomańskiego, dlatego wejście Turcji do UE dotyka problemu stosunków Starego Kontynentu ze społeczeństwem muzułmańskim i wymaga ostrożności. Jednak - jak twierdzi kardynał - nie wolno “chować głowy w piasek".
  • O zakończenie syryjskiej okupacji Libanu zaapelowali tamtejsi biskupi obrządku maronickiego. W opublikowanym na zakończenie sesji plenarnej dokumencie podkreślili bliskość historyczną i geograficzną obydwu krajów, która powinna jednak “oznaczać wzajemne poszanowanie istniejących różnic". Biskupi potępiają panującą w okupowanym od 27 lat Libanie korupcję, sprzeniewierzanie funduszy publicznych, ingerencje polityki w sprawy wymiaru sprawiedliwości. Przed czterema laty, po wycofaniu wojsk izraelskich z południowej części kraju biskupi maroniccy po raz pierwszy wezwali do zakończenia okupacji syryjskiej. W Libanie stacjonuje 20 tys. wysłanych przez Damaszek żołnierzy.
  • Zmiany w dyscyplinie dotyczącej celibatu nie zapewnią zwiększenia liczby powołań kapłańskich w Kościele - stwierdził bp Wilton Gregory, przewodniczący Episkopatu USA. To odpowiedź na niedawny list 163 księży z archidiecezji Milwaukee, którzy napisali, że wobec kryzysu powołań należy na nowo przemyśleć kwestię bezżenności duchownych. Bp Gregory uważa jednak, że “żywotność Kościoła katolickiego w USA zawdzięcza dziś wiele tym dziesiątkom tysięcy księży, którzy zarówno w poprzednich pokoleniach, jak i dziś pozostają wierni zobowiązaniom czystości celibatu; tym, którzy zrozumieli, iż bycie mocnym duchem oznacza ciągłe przybliżanie się do Chrystusa".
  • Prawosławny biskup niżnienowogrodzki Jerzy zawiesił w czynnościach kapłańskich ks. Władimira, który pobłogosławił związek dwóch homoseksualistów. “Uważamy, że dopuszczono się starannie zaplanowanej prowokacji, obliczonej na skandalizujące zwrócenie uwagi na problem tzw. »małżeństw jednopłciowych«. Rosyjski Kościół Prawosławny bezwarunkowo potępia samą myśl o »małżeństwie jednopłciowym« i kierując się, jak zawsze, Pismem Świętym i Tradycją Kościoła, potępia stosunki homoseksualne jako grzech śmiertelny" - czytamy w oświadczeniu eparchii (diecezji) niżnienowogrodzkiej. Tymczasem jeden z “pobłogosławionych" gejów (z zawodu projektantów mody) oświadczył “Komsomolskiej Prawdzie", że gdy kapłan brał pieniądze za ceremonię (15 tys. rubli), “nawet nie mrugnął okiem" i nie wyjaśnił, że obaj partnerzy popełniają czyn sprzeczny z nauką Cerkwi.

... i w Polsce

  • “Przypilnujcie w najbliższym czasie waszych spraw, szczególnie rządu" - apelował do rolników biskup elbląski Jan Styrna podczas ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze. Podczas Mszy, w której uczestniczyło ponad 100 tys. pracujących na roli, krajowy duszpasterz rolników podkreślił, że traktowanie przez dziesiątki lat wsi po macoszemu i słaba organizacja ludności wiejskiej przyczyniły się do wytworzenia poglądu, że wieś to margines kraju, a polskie rolnictwo to “masa upadłościowa", skazana na dogorywanie pod zalewem obcej dotowanej żywności. Wśród “spraw, których należy przypilnować" biskup wymienił utrzymanie własności ziemi, troskę o oświatę na wsi i o rodzinę, zagrożoną migracją młodych do miast, oraz umiejętność korzystania z państwowej i unijnej pomocy.
  • Bezrobocie, korupcja oraz problemy, związane z wejściem Polski do UE - tę tematykę uwzględnia przyszłoroczny program duszpasterski Kościoła, opracowany przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu. Hasło przyszłego roku duszpasterskiego to: “Naśladować Chrystusa". Przewodniczący Komisji abp Damian Zimoń zwrócił uwagę, że aby pomóc ludziom, którzy są najbardziej dotknięci trudną sytuacją społeczną, Kościół chce szczególnie akcentować ewangeliczne przesłanie nadziei, wspierając je, zwłaszcza w parafiach, pomocą charytatywną, psychologiczną i edukacyjną.
  • “Czekamy na Papieża, jesteśmy pełni nadziei, że przyjedzie w przyszłym roku, gdy Świątynia Opatrzności będzie już bardziej okazała" - oświadczył kard. Józef Glemp w rozmowie z dziennikarzami (2 września). Zdaniem Prymasa, “idące bardzo sprawnie prace budowlane" dają nadzieję, że wizyta papieska dojdzie do skutku.
  • 80 lat temu, z datą 9 września ukazał się pierwszy numer katowickiego tygodnika katolickiego “Gość Niedzielny". O jubileuszu pisma szerzej napiszemy w najbliższym numerze “TP".
  • “Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stosuje wobec Radia Maryja niedopuszczalne w państwie prawa środki nacisku" - napisali członkowie Zespołu Wspierania Radia Maryja w oświadczeniu wydanym 1 września. Zespół uznał, że uwagi KRRiT, sporządzone na podstawie monitoringu programu Radia, a przesłane stacji w czerwcu “nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości". Oświadczenie stwierdza ponadto, że “nie ustaje zorganizowana nagonka na Radio Maryja", zbudowana na “oszczerstwach, kłamstwach, systematycznym dyskredytowaniu tej Rozgłośni wobec opinii publicznej i przełożonych kościelnych". Przypomnijmy, że Rada zarzuciła rozgłośni redemptorystów “obecność na antenie wątków antysemickich" oraz “podawanie w świadomy sposób fałszowanej informacji" o błogosławieństwie Papieża dla Radia Maryja (rzekome błogosławieństwo miało otrzymać na jednej z audiencji; zdementował to później bp Leszek Sławoj Głódź).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2003