Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Po raz kolejny Jan Paweł II poświęcił Europie przemówienie przed niedzielną modlitwą “Anioł Pański". “Europa przeżywa kryzys wartości i jest czymś istotnym, aby odzyskała swoją prawdziwą tożsamość" - powiedział Papież. Nawiązując do procesu rozszerzenia Unii Europejskiej Jan Paweł II podkreślił, że integracja nie może dotyczyć “jedynie aspektów geograficznych i ekonomicznych, lecz powinna przejawiać się w nowym przyjęciu wartości, wyrażonym w prawie oraz w życiu". “Bardziej niż jako miejsce geograficzne można Europę określić jako pojęcie w głównej mierze kulturowe i historyczne, które znamionuje rzeczywistość zrodzoną jako kontynent również dzięki jednoczącej sile chrześcijaństwa, które zdołało zintegrować między sobą różne ludy i kultury" - przypomniał Papież.
  • “Chrześcijanin nigdy nie może stracić ufności i pokoju" - mówił Jan Paweł II w rozważaniu przed modlitwą “Anioł Pański" w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. “Jest to dzień nadziei i światła, albowiem wszyscy ludzie pielgrzymujący na ziemi mogą zobaczyć w Maryi czekające ich »przeznaczenie chwały«" - tłumaczył Papież. “W Maryi - dodał - wypełniają się obietnice, jakie Bóg uczynił pokornym i sprawiedliwym: ostatnie słowo nie będzie należeć do zła i śmierci". Papież podkreślił, że “Maryja pomaga nam zrozumieć, że tylko w Jej boskim Synu nasze życie może znaleźć pełny sens i wartość".
  • “Ostatnim słowem sprawiedliwego Boga pozostaje miłość i przebaczenie" - powiedział Papież, komentując na środowej audiencji hymn dziękczynienia za wyzwolenie narodu z niewoli z 13. rozdziału Księgi Tobiasza. “Najgłębszym pragnieniem Boga jest móc objąć na nowo zbuntowane dzieci, które wracają do Niego ze skruszonym sercem" - mówił Jan Paweł II. Jego zdaniem, Boża kara jest ostatecznym środkiem, który ma wstrząsnąć grzesznikiem, głuchym na inne wezwania. Przemawiając po polsku, Papież przypomniał ubiegłoroczny pobyt w Łagiewnikach: “Niedługo mija rok od dnia, w którym dane mi było nawiedzić sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Stale wędruję tam myślą i zawierzam miłosiernemu Jezusowi losy Kościoła i świata. Niech błogosławieństwo towarzyszy wam i wszystkim rodzinom".
  • Papieska Akademia Nauk obchodziła jubileusz 400-lecia. Jest to obecnie jedyna taka instytucja naukowa na świecie o charakterze ponadnarodowym, skupiająca specjalistów różnych dziedzin, głównie nauk ścisłych, niezależnie od wyznania i przekonań politycznych. Skupia 78 naukowców, wśród których jest trzech Polaków: ks. prof. Michał Heller z Papieskiej Akademii Teologicznej, prof. Czesław Olech z Instytutu Matematyki PAN oraz prof. Andrzej Szczeklik z UJ. “W statutach Papieskiej Akademii Nauk jest powiedziane, że ma być ona swojego rodzaju »naukowym senatem« Papieża. Niekiedy więc pełni wobec niego rolę doradczą, ale nie w sensie doradzania rozwiązań etycznych, lecz raczej dostarczania ekspertyz" - wyjaśnił w rozmowie z KAI ks. prof. Heller.

Kościół w świecie...

  • Dwóch misjonarzy kombonianów zginęło w Ugandzie. Telegram kondolencyjny wystosował w imieniu Jana Pawła II sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Angelo Sodano, zapewniając o papieskiej modlitwie w intencji ofiar napadu rabunkowego.14 sierpnia samochód prowadzony przez 29-letniego Ugandyjczyka, brata Godfreya Kiryowa, został ostrzelany przez bandytów z plemienia Karimojong - kierowca zginął na miejscu. Chwilę później zginął 84-letni Włoch, o. Mario Mantovani. Misjonarz pracował w Ugandzie od 46 lat, był znawcą kultury i języka Karimojong, powszechnie szanowanym przez tubylców. Policja aresztowała domniemanego zabójcę, ratując go jednocześnie przed linczem ze strony miejscowej ludności. W ciągu ostatnich 20 lat w Ugandzie zginęło 13 kombonianów. W liczącym ponad 22 miliony mieszkańców kraju prawie 45 proc. obywateli to katolicy.
  • Rebelianci z “Armii Oporu Pana" (LRA) zabili w Ugandzie katolickiego katechetę. Francis Tolit został uprowadzany z dwudziestoma innymi osobami. Od 1988 r. LRA założona przez “proroka" - jak nazywa siebie Joseph Kony - terroryzuje północne regiony kraju. W czerwcu Kony wydał rozkaz mordowania misjonarzy katolickich.
  • Zakonnica została śmiertelnie pobita podczas ataku na miejscowość Fataki w Demokratycznej Republiki Konga. Siostra Mathilde ze zgromadzenia Służebnic Jezusa nie mogła nadążyć za kolumną uchodźców z rejonu walk - wtedy wpadła w ręce uzbrojonej bandy. Od 1999 r. w Kongo toczą się krwawe walki plemienne.
  • Arcybiskup Bagdadu obrządku łacińskiego ostrzega przed działalnością amerykańskich sekt w Iraku. W rozmowie z misyjną agencją MISNA abp Jean Benjamin Sleiman powiedział, że w wielu miejscowościach spotyka się wędrownych kaznodziei z USA, którzy “otwierają kościoły i starają się nawracać muzułmanów na chrześcijaństwo". Nie rozumieją jednak, że ich działalność “pogarsza coraz bardziej nieznośny klimat społeczny i obraża najgłębsze uczucia muzułmanów. Ich aktywność wspiera tylko islamski fundamentalizm" - ostrzega abp Sleiman. Hierarcha mówił też o trudnym położeniu Iraklijczyków: “Saddam Husajn był niebezpiecznym człowiekiem i dyktatorem, lecz po jego obaleniu Irakijczycy nie mają pracy, poczucia bezpieczeństwa i żadnej wizji przyszłości kraju".
  • Mianowanie przez Kościół anglikański w USA biskupem pastora przyznającego się do homoseksualizmu stworzyło nowe przeszkody w dialogu ekumenicznym Kościoła katolickiego z tym wyznaniem - czytamy w oświadczeniu bp. Stephena E. Blaire’a, przewodniczącego Komitetu ds. Ekumenizmu Krajowej Konferencji Biskupów Katolickich USA. W dokumencie, wyrażającym stanowisko amerykańskiego Episkopatu, podkreślono, że decyzja anglikanów “oznacza odejście od wspólnego rozumienia znaczenia i przedmiotu seksualności ludzkiej oraz moralności postaw homoseksualnych, jak przedstawiają to Pismo Święte i cała tradycja chrześcijańska". Niedawno Kościół episkopalny, należący do światowej Wspólnoty Anglikańskiej, mianował Gene’a Robinsona biskupem diecezji New Hampshire. Pastor opuścił żonę i dwoje dzieci, aby przed 13 laty zamieszkać z mężczyzną.

... i w Polsce

  • “Rodzina i małżeństwo są dziś naprawdę zagrożone" - ostrzegł metropolita katowicki abp Damian Zimoń, przemawiając do kilkudziesięciu tysięcy uczestniczek dorocznej pielgrzymki kobiet do sanktuarium Matki Bożej w Piekarach Śląskich (17 sierpnia). “Ustawodawstwo niektórych krajów pozwala na legalizowanie związków homoseksualnych i umożliwia adopcję dzieci przez takie związki. To przecież niepojęte praktyki! To jest przeciw naturze człowieka! Wtedy się kończy państwo i kończy się Kościół! Mam nadzieję, że do takich praktyk u nas nie dojdzie. Wielu ludzi na Zachodzie Europy, katolików, spodziewa się po Polsce postawy aktywnej w tej materii" - dodał metropolita. Abp Zimoń stwierdził także, że Górny Śląsk potrzebuje realnego programu gospodarczego, wypracowanego w dialogu z odpowiedzialnymi siłami społecznymi, a nie tylko z grupami, dbającymi o własne interesy. Arcybiskup przyznał, że bezrobotni często nie są już w stanie sami sobie dać rady. Ale i do nich zaapelował, by nie poddawali się zniechęceniu, a wspólnoty kościelne wezwał, by pomagały przywracać nadzieję osobom w trudnej sytuacji życiowej.
  • “Europa potrzebuje Polski chrześcijańskiej i katolickiej" - mówił kard. Camillo Ruini do ponad stu tysięcy pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej na uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (17 sierpnia). Przewodniczący Episkopatu Włoch przewodniczył Mszy dziękczynnej za ubiegłoroczną pielgrzymkę Jana Pawła II do zebrzydowskiego sanktuarium. Dzień wcześniej hierarcha przewodniczył w Łagiewnikach Mszy dziękczynnej w rocznicę konsekracji przez Papieża świątyni i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu.
  • Na wakacyjnym obozie w Krakowie przebywa ponad tysiąc stypendystów Fundacji “Dzieło Nowego Tysiąclecia". Program obejmuje zwiedzanie miasta oraz miejsc związanych z kard. Wojtyłą. Stypendyści uczestniczą także w warsztatach, które mają ich przygotować do angażowania się w inicjatywy lokalnej społeczności. “Dzieło Nowego Tysiąclecia" to fundacja Konferencji Episkopatu Polski. Jej celem jest pomoc i opieka dla uzdolnionych uczniów z ubogich rodzin. Stypendia otrzymują gimnazjaliści i licealiści ze wsi lub małych miasteczek, którzy mają średnią ocen co najmniej 4,5 lub szczególne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie, a dochód w rodzinie nie przekracza 0,7 najniższego wynagrodzenia brutto.
  • W Ludźmierzu na Podhalu odbyły się uroczystości 40-lecia koronacji figury Matki Boskiej. Koronacji 15 sierpnia 1963 r. dokonał kard. Stefan Wyszyński w obecności wikariusza kapitulnego, biskupa Karola Wojtyły.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2003