Reklama

Ładowanie...

Copernicus: geniusz w Krakowie

Copernicus: geniusz w Krakowie

12.05.2015
Czyta się kilka minut
To będzie święto nauki, okazja do spotkań ze światowej sławy badaczami i myślicielami. Zobacz szczegółowy program Festiwalu Kopernika.
Konferencja Prasowa Festiwalu Kopernika
Od lewej: Maciej Bielski, Grzegorz Jankowicz, wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, Jacek Ślusarczyk, Olga Jaros i Bartosz Brożek. Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Kopernika 2015, księgarnia De Revolutionibus, Kraków 12 maja 2015 r. / fot. MK
G

Geniusz – to hasło przewodnie tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu Kopernika. – Od początku chcieliśmy przez ten festiwal pokazywać naukę w inny sposób niż zwykle się to czyni: nie jako teorie przekazywane w wykładach, lecz jako nieodłączną część kultury, w jej relacjach do literatury czy innych dziedzin sztuki. Ale nie tylko – opowiadał prof. Bartosz Brożek, dyrektor programowy Festiwalu Kopernika, podczas konferencji prasowej zapowiadającej tę imprezę, organizowaną przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Fundację Tygodnika Powszechnego. 2. edycja Festiwalu Kopernika odbywać się będzie w Krakowie od 18 do 23 maja 2015 r.

Jak podczas konferencji ogłosiła wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, festiwal otrzymał gwarancję trzyletniego finansowania, pewnym jest więc już, że odbędzie się także w 2016 i 2017 roku. – Dla Krakowa festiwal jest dowodem tęsknoty za przestrzenią dyskusji pogłębionej intelektualnie – zauważyła. Zaś Olga Jaros z Muzeum Narodowego i Marcin Bielski z Filharmonii Krakowskiej deklarowali, że ich instytucje chcą coraz ściślej z festiwalem współpracować.

Przedstawiając program festiwalu, Bartosz Brożek wyliczał: - Chcemy zadać pytania skąd wzięła się idea geniuszu, zapytać czym geniusz jest i kto zasługuje na miano geniusza, jakie są tego przejawy nie tylko w nauce, ale też w sztuce czy polityce. Wreszcie, czy nie jest tak, że żyjemy w czasach, gdy prawdziwy geniusz nie jest już osiągalny.

Program Festiwalu Kopernika podzielony jest na pasma. „Śniadanie mistrzów” to pasmo poranne, które będzie okazją do rozmowy z naukowcami i popularyzatorami w swobodniejszej, kawiarnianej atmosferze. Dwa kolejne pasma przeznaczone są dla młodszych: dla dzieci „Nauka czytania”, podczas której dzieci będą w bajkach tropić wątki naukowe – np. „Alicja w krainie czarów” okaże się sposobnością do rozmowy o logice. Zaś przeznaczone dla młodzieży licealnej „Lekcje czytania” będą szansą na rozmowę z autorami i tłumaczami książek popularnonaukowych.

W ramach festiwalu odbędzie się seria warsztatów – od obrazowania mózgu, przez twórcze pisanie, po tajniki wina. Kolejne pasmo – „Dwie księgi” poświęcone będzie relacjom nauki i religii. Pasmo pt. „Inventio” to okazja do poznania wynalazców i ich dzieł, zaś „Perceptio” – jak zauważył Brożek, być może najbardziej szalone – poświęcone będzie spotkaniom z innymi obliczami nauki: geniuszowi władzy, opery czy sportu.

Wreszcie, kulminacją poszczególnych dni festiwalu będą wykłady główne: wygłoszą je tacy goście festiwalu jak wybitny kosmolog George Ellis, światowej sławy lingwistka Anna Wierzbicka, pisarz Jacek Dukaj czy prymatolog Tetsuo Matsuzawa, oraz rzecz jasna kosmolog, filozof i teolog, założyciel Centrum Kopernika – ks. prof. Michał Heller.

Towarzyszące festiwalowi wydarzenia kulturalne przedstawili podczas konferencji dyrektor kreatywny Jacek Ślusarczyk i dyrektor wykonawczy Grzegorz Jankowicz. Patronem artystycznym tej edycji festiwalu jest Józef Hofmann, genialny pianista i wynalazca, posiadacz niezliczonych patentów i artysta, który w swoich czasach posiadał status dzisiejszych gwiazd rocka. Festiwal otworzy poświęcony mu koncert Aleksandra Gawryluka oraz poprzedzająca go debata, odbędzie się też prezentująca tę postać wystawa – w Galerii Krakowskiej. Wybór tej lokalizacji, jak tłumaczył Ślusarczyk, wynikł z bezpośredniego sąsiedztwa z ulicą Kurniki, gdzie Hofmann się urodził.

„Amadeus – przypowieść o Kainie i Ablu” to natomiast tytuł koncertu, który odbędzie się w bazylice dominikanów, gdzie Capella Cracoviensis wykona utwory Mozarta i Salieriego. Zaś w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się Fisz i Emade wykonają projekt muzyczny stworzony wspólnie z pisarzem, poetą i felietonistą „TP” Wojciechem Bonowiczem pt. "Nowe neuronalne pętle".

Wreszcie – w ramach spotkań nauki z literaturą będzie się można podczas Festiwalu Kopernika spotkać z Jackiem Dukajem, którego Jankowicz opisywał jako „prawdopodobnie jednego z najwybitniejszych wizjonerów literatury światowej”. – Jego wyobraźnia – tłumaczył dyrektor wykonawczy festiwalu – przesuwa granice naszych możliwości w myśleniu o przyszłości.

Z kolei geniuszowi zła poświęcone będzie spotkanie ze słynnym autorem powieści kryminalnych Markiem Krajewskim. – Będziemy się zastanawiać – opowiadał Jankowicz – jak zło może być przez literaturę pokazywany i jak przez literaturę możemy się do zła odnieść.

 

Wydarzenia festiwalowe, oprócz zaznaczonych w programie wyjątków, są darmowe i otwarte.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]