Copernicus: geniusz w Krakowie

To będzie święto nauki, okazja do spotkań ze światowej sławy badaczami i myślicielami. Zobacz szczegółowy program Festiwalu Kopernika.

12.05.2015

Czyta się kilka minut

Od lewej: Maciej Bielski, Grzegorz Jankowicz, wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, Jacek Ślusarczyk, Olga Jaros i Bartosz Brożek. Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Kopernika 2015, księgarnia De Revolutionibus, Kraków 12 maja 2015 r. / / fot. MK
Od lewej: Maciej Bielski, Grzegorz Jankowicz, wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, Jacek Ślusarczyk, Olga Jaros i Bartosz Brożek. Konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Kopernika 2015, księgarnia De Revolutionibus, Kraków 12 maja 2015 r. / / fot. MK

Geniusz – to hasło przewodnie tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu Kopernika. – Od początku chcieliśmy przez ten festiwal pokazywać naukę w inny sposób niż zwykle się to czyni: nie jako teorie przekazywane w wykładach, lecz jako nieodłączną część kultury, w jej relacjach do literatury czy innych dziedzin sztuki. Ale nie tylko – opowiadał prof. Bartosz Brożek, dyrektor programowy Festiwalu Kopernika, podczas konferencji prasowej zapowiadającej tę imprezę, organizowaną przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i Fundację Tygodnika Powszechnego. 2. edycja Festiwalu Kopernika odbywać się będzie w Krakowie od 18 do 23 maja 2015 r.

Jak podczas konferencji ogłosiła wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka, festiwal otrzymał gwarancję trzyletniego finansowania, pewnym jest więc już, że odbędzie się także w 2016 i 2017 roku. – Dla Krakowa festiwal jest dowodem tęsknoty za przestrzenią dyskusji pogłębionej intelektualnie – zauważyła. Zaś Olga Jaros z Muzeum Narodowego i Marcin Bielski z Filharmonii Krakowskiej deklarowali, że ich instytucje chcą coraz ściślej z festiwalem współpracować.

Przedstawiając program festiwalu, Bartosz Brożek wyliczał: - Chcemy zadać pytania skąd wzięła się idea geniuszu, zapytać czym geniusz jest i kto zasługuje na miano geniusza, jakie są tego przejawy nie tylko w nauce, ale też w sztuce czy polityce. Wreszcie, czy nie jest tak, że żyjemy w czasach, gdy prawdziwy geniusz nie jest już osiągalny.

Program Festiwalu Kopernika podzielony jest na pasma. „Śniadanie mistrzów” to pasmo poranne, które będzie okazją do rozmowy z naukowcami i popularyzatorami w swobodniejszej, kawiarnianej atmosferze. Dwa kolejne pasma przeznaczone są dla młodszych: dla dzieci „Nauka czytania”, podczas której dzieci będą w bajkach tropić wątki naukowe – np. „Alicja w krainie czarów” okaże się sposobnością do rozmowy o logice. Zaś przeznaczone dla młodzieży licealnej „Lekcje czytania” będą szansą na rozmowę z autorami i tłumaczami książek popularnonaukowych.

W ramach festiwalu odbędzie się seria warsztatów – od obrazowania mózgu, przez twórcze pisanie, po tajniki wina. Kolejne pasmo – „Dwie księgi” poświęcone będzie relacjom nauki i religii. Pasmo pt. „Inventio” to okazja do poznania wynalazców i ich dzieł, zaś „Perceptio” – jak zauważył Brożek, być może najbardziej szalone – poświęcone będzie spotkaniom z innymi obliczami nauki: geniuszowi władzy, opery czy sportu.

Wreszcie, kulminacją poszczególnych dni festiwalu będą wykłady główne: wygłoszą je tacy goście festiwalu jak wybitny kosmolog George Ellis, światowej sławy lingwistka Anna Wierzbicka, pisarz Jacek Dukaj czy prymatolog Tetsuo Matsuzawa, oraz rzecz jasna kosmolog, filozof i teolog, założyciel Centrum Kopernika – ks. prof. Michał Heller.

Towarzyszące festiwalowi wydarzenia kulturalne przedstawili podczas konferencji dyrektor kreatywny Jacek Ślusarczyk i dyrektor wykonawczy Grzegorz Jankowicz. Patronem artystycznym tej edycji festiwalu jest Józef Hofmann, genialny pianista i wynalazca, posiadacz niezliczonych patentów i artysta, który w swoich czasach posiadał status dzisiejszych gwiazd rocka. Festiwal otworzy poświęcony mu koncert Aleksandra Gawryluka oraz poprzedzająca go debata, odbędzie się też prezentująca tę postać wystawa – w Galerii Krakowskiej. Wybór tej lokalizacji, jak tłumaczył Ślusarczyk, wynikł z bezpośredniego sąsiedztwa z ulicą Kurniki, gdzie Hofmann się urodził.

„Amadeus – przypowieść o Kainie i Ablu” to natomiast tytuł koncertu, który odbędzie się w bazylice dominikanów, gdzie Capella Cracoviensis wykona utwory Mozarta i Salieriego. Zaś w klubie Forum Przestrzenie odbędzie się Fisz i Emade wykonają projekt muzyczny stworzony wspólnie z pisarzem, poetą i felietonistą „TP” Wojciechem Bonowiczem pt. "Nowe neuronalne pętle".

Wreszcie – w ramach spotkań nauki z literaturą będzie się można podczas Festiwalu Kopernika spotkać z Jackiem Dukajem, którego Jankowicz opisywał jako „prawdopodobnie jednego z najwybitniejszych wizjonerów literatury światowej”. – Jego wyobraźnia – tłumaczył dyrektor wykonawczy festiwalu – przesuwa granice naszych możliwości w myśleniu o przyszłości.

Z kolei geniuszowi zła poświęcone będzie spotkanie ze słynnym autorem powieści kryminalnych Markiem Krajewskim. – Będziemy się zastanawiać – opowiadał Jankowicz – jak zło może być przez literaturę pokazywany i jak przez literaturę możemy się do zła odnieść.

 

Wydarzenia festiwalowe, oprócz zaznaczonych w programie wyjątków, są darmowe i otwarte.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł