Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

07.12.2020
Czyta się kilka minut
30 listopada – 6 grudnia
P

Poradnik dla biskupów

Zaangażowanie ekumeniczne biskupa nie jest opcjonalnym wymiarem jego posługi, lecz obowiązkiem, a katolicy w dialogu ekumenicznym powinni unikać polemiki – takie m.in. zalecenia zawiera dokument „Biskup i jedność chrześcijan: Vademecum ekumeniczne”, wydany przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Darowizna kardynała

Pół miliona euro przekazał kard. Reinhard Marx na założoną przez siebie fundację, która będzie wspierać ofiary nadużyć seksualnych. Pieniądze te stanowią większość prywatnych oszczędności, które arcybiskup Monachium i Fryzyngi zgromadził jako rektor, profesor, biskup i autor książek. „Molestowanie ma systemowe przyczyny i konsekwencje. Kościołowi i mnie osobiście zajęło dużo czasu, aby to zrozumieć, i jeszcze to się nie zakończyło. Dlatego ważne jest, aby ustanowić fundację dla ofiar wykorzystywania seksualnego przez duchownych” – tłumaczył kard. Marx.

Marzenie papieża

Nowa książka Franciszka „Powróćmy do marzeń” ukaże się w Polsce 15 grudnia. Papież twierdzi w niej, że społeczeństwa nie mają powrotu do rzeczywistości sprzed kryzysu wywołanego pandemią, i przedstawia radykalną, autorską koncepcję budowy lepszego świata dla całej ludzkości, stawiając ubogich i ekologię w jej centrum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]