Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

02.03.2020
Czyta się kilka minut
25 lutego – 3 marca
RS-FOTO / WIKIPEDIA.ORG
Ś

ŚMIERĆ REWOLUCJONISTY

W wieku 95 lat zmarł ks. Ernesto Cardenal, poeta, teolog wyzwolenia i były minister edukacji Nikaragui. Pochodził z bogatej rodziny. W młodości zaangażował się w ruch oporu przeciwko prawicowej dyktaturze. W 1965 r. został księdzem. Gdy sandiniści obalili dyktaturę Somozy, objął ministerstwo edukacji w ich rządzie, za co został suspendowany przez Jana Pawła II w 1983 r. Suspensę zniósł Franciszek w 2019 r.

KOŚCIELNA MIZOGINIA

„Przyznaję, że istnieją uprzedzenia, iż ​​nie można kobietom powierzyć większej odpowiedzialności w Kościele, i musimy się ich pozbyć” – powiedział kard. Oswald Gracias w rozmowie z amerykańskim portalem NCR. Metropolita Bombaju i członek papieskiej Rady Kardynałów (K6) przyznał, że „nawrócił się” na sprawę kobiet po wysłuchaniu ich świadectw dotyczących pedofilii w Kościele.

WATYKAN MILCZY

„Do chwili obecnej Nuncjatura nie otrzymała żadnej informacji, że Stolica Apostolska podjęła decyzję o wysłaniu wizytatora apostolskiego w celu zweryfikowania sytuacji w Archidiecezji Gdańskiej” – ogłoszono po tym, jak media podały, że oskarżenie abp. Sławoja Leszka Głódzia o mobbing wobec księży spowodowało reakcję Watykanu. Tymczasem metropolita gdański ogłosił się ofiarą medialnej nagonki i porównał swoją sytuację do męczeństwa św. Pawła.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]