Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

13.01.2020
Czyta się kilka minut
6–12 stycznia
TWITTER
F

Film o Benedykcie

„Kiedyś mój głos był mocny, dziś już tak nie działa” – mówił Benedykt XVI w bawarskiej telewizji BR24. W półgodzinnym filmie dokumentalnym o życiu papieża Ratzingera kilka scen nakręcono w watykańskim klasztorze Matki Kościoła, gdzie papież emeryt mieszka od czasu abdykacji. 93-letni hierarcha jest słaby fizycznie, wypowiada się cicho i z trudem. „Ale umysł ma wciąż jasny” – wyjaśnia abp Georg Gänswein, sekretarz i opiekun papieża, dodając, że Benedykt XVI prowadzi zdyscyplinowany tryb życia i bardzo tęskni za rodzinną Bawarią.

Ekskomunika dla pustelników

Troje szkockich pustelników – ks. Stephen de Kerdrel (na zdjęciu), siostra Colette Roberts i brat Damon Kelly – zostało ekskomunikowanych przez miejscowego biskupa katolickiego. Powodem kary była ogłoszona w kwietniu ub. roku deklaracja, że papież Franciszek jest „wielkim heretykiem”. Pustelnicy żyją w wiosce Westray na wyspie Orkney w Szkocji razem z wielką liczbą kotów.

Metodyści się dzielą

Zwierzchnicy Kościoła metodystycznego, drugiej po baptystach najliczniejszej wspólnoty protestanckiej w USA, ogłosili podział na dwa Kościoły. Powodem schizmy jest brak porozumienia w sprawie małżeństw jednopłciowych oraz wyświęcania osób LGBTQ. Formalnie podział na wspólnotę konserwatywną i liberalną ma zostać zatwierdzony w maju podczas Konferencji Generalnej Zjednoczonego Kościoła Metodystycznego. W 2016 r. było na świecie 12,5 mln metodystów.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]