Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

04.11.2019
Czyta się kilka minut
29 października – 4 listopada
STACH ANTKOWIAK / REPORTER
M

MNIEJ POWOŁAŃ

Do seminariów diecezjalnych i zakonnych wstąpiło w tym roku 498 osób, o 122 mniej niż w roku ubiegłym – poinformował sekretariat Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Na wszystkich latach kształcenia rok akademicki rozpoczęło 2853 alumnów – to około 60-procentowy spadek powołań w porównaniu z latami 90. XX wieku. Częściowo sytuację tłumaczy niż demograficzny.

UMORZONE POSTĘPOWANIE

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył postępowanie w sprawie tzw. prowokacji na ul. Chłodnej w 1983 r. w Warszawie – do mieszkania ks. Jerzego Popiełuszki SB podrzuciła wówczas obciążające go materiały. Zdaniem sądu czyny popełnione przez byłych funkcjonariuszy SB „nie stanowią zbrodni przeciwko ludzkości”. IPN wniósł akt oskarżenia właśnie z takim uzasadnieniem (zbrodnie przeciwko ludzkości nie ulegają przedawnieniu).

NIEŚMIAŁY POSTULAT

Podczas zorganizowanej na KUL konferencji „Rosarium Misericordiae” pojawił się formułowany ostrożnie postulat wprowadzenia nowych tajemnic różańcowych. „Stawiamy sobie dzisiaj, jak przystało na sesję teologiczną, pytanie, czy dołączyć i myśleć o uzasadnieniu, przekonywać siebie i być może władze kościelne, by modlitwa różańcowa była poszerzona o Tajemnice Miłosierdzia?” – mówił ks. prof. Kazimierz Pek, kierownik Katedry Pneumatologii, Eklezjologii i Mariologii KUL.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]