Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

15.10.2018
Czyta się kilka minut
8 – 14 października
R

Rozliczenie nadużyć

Również zakony zbiorą dane statystyczne dotyczące nadużyć seksualnych wobec małoletnich przez osoby zakonne – zapowiedział przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce redemptorysta o. Janusz Sok. Z kolei diecezja pelplińska jako kolejna polska diecezja ujawniła statystyki nadużyć. W ciągu ostatnich 26 lat prowadzono 12 postępowań: w 4 przypadkach doniesienia nie zostały potwierdzone; 2 osoby zostały oczyszczone przez prokuraturę; 3 duchownych upomniano kanonicznie, w tym dwóch skierowano na terapię, a jeden porzucił kapłaństwo; w jednym przypadku duchowny zmarł przed zgłoszeniem do prokuratury; jeden został wydalony ze stanu duchownego, a jedna sprawa znajduje się w Kongregacji Nauki Wiary.

Papież w Korei Północnej?

„Zanim papież przyjedzie, niektóre rzeczy na Północy muszą się zmienić. Np. nie ma tam kapłanów. Trzeba więc pozwolić na ich przyjazd. Musi też zaistnieć pewna wolność religijna” – tak skomentował wieść o zamiarze zaproszenia papieża przez Kim Dzong Una przewodniczący Episkopatu Korei Południowej bp Lazzaro You Heung-sik.

Pamięć o Janie Pawle II

W przeddzień Dnia Papieskiego wręczono w Warszawie nagrody Totus Tuus, przyznawane przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia instytucjom i osobom za propagowanie nauczania św. Jana Pawła II. Laureatami zostali: była premier Hanna Suchocka, reżyser Ryszard Peryt, Stowarzyszenie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, dominikanin Jarosław Kupczak oraz Katolicka Agencja Informacyjna świętująca 25-lecie powstania.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]