Reklama

Kobiecie trudniej o władzę

10.09.2012
Czyta się kilka minut
Bariery utrudniające kobietom dostęp do władzy istnieją na poziomie centralnym i lokalnym...
O

O ile jednak na poziomie centralnym są to przeszkody zarówno instytucjonalne (układanie list wyborczych zdominowane przez mężczyzn), jak i kulturowe, o tyle na poziomie lokalnym – z powodu mniejszego wpływu partii – dominują te drugie.

Badania ISP pokazały, że w przypadku mężczyzn startujących w wyborach i pełniących funkcje publiczne rodzina stanowi ogromne wsparcie, natomiast w przypadku kobiet stanowi obciążenie. W przypadku kobiet mamy też do czynienia ze znacznie mniejszym społecznym przyzwoleniem, by działalność publiczna odbywała się kosztem życia rodzinnego. Różnice dotyczą również kampanii wyborczych: badania radnych i kandydatów na radnych pokazują, że o ile elementy „czarnej kampanii” w odniesieniu do mężczyzn dotyczą głównie ich działalności publicznej, o tyle w stosunku do kobiet częściej związane są z życiem rodzinnym (np. oskarżenia, że...

2270

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]