Reklama

"Kiedyś, w Polsce"

25.01.2004
Czyta się kilka minut
To co dziś, to co dopiero -Już przeszłością teraz.W głębokiej dolinieWszystko w mroku ginie.Teraz - a już kiedyś,Kiedyś w Polsce.
T

Ten fragment wiersza Aharona Cejtlina, zamieszczony w katalogu przez panią Renatę Piątkowską, kuratora (wraz z Arturem Tanikowskim) wystawy "Nasi bracia starsi", uczepił się mojej pamięci na dobre i towarzyszył mi jak nawracający refren przez cały wieczór. Wyjątkowo trafnie dobrany, w pełni oddaje wrażenie, które sprawia ta niezwykła wystawa. Sto znakomitych obrazów, grafik i pasteli (stanowiących zaledwie pięć procent zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego) wyeksponowano na wysokich, starych ścianach najpiękniejszej poznańskiej galerii ("U Jezuitów"), niedaleko miejsca, gdzie przed wojną mieściły się dwie synagogi. Wystawa porusza do głębi. Obraz świata polskich Żydów, widziany ich oczami i przez nich samych uwieczniony, świata, który już zginął w mroku "głębokiej doliny", uderza siłą wyrazu, drobiazgowością detalu, prawdą i siłą nastroju, a przede wszystkim - mocą...

6125

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]