Reklama

"Kiedyś, w Polsce"

"Kiedyś, w Polsce"

25.01.2004
Czyta się kilka minut
To co dziś, to co dopiero -Już przeszłością teraz.W głębokiej dolinieWszystko w mroku ginie.Teraz - a już kiedyś,Kiedyś w Polsce.
T

Ten fragment wiersza Aharona Cejtlina, zamieszczony w katalogu przez panią Renatę Piątkowską, kuratora (wraz z Arturem Tanikowskim) wystawy "Nasi bracia starsi", uczepił się mojej pamięci na dobre i towarzyszył mi jak nawracający refren przez cały wieczór. Wyjątkowo trafnie dobrany, w pełni oddaje wrażenie, które sprawia ta niezwykła wystawa. Sto znakomitych obrazów, grafik i pasteli (stanowiących zaledwie pięć procent zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego) wyeksponowano na wysokich, starych ścianach najpiękniejszej poznańskiej galerii ("U Jezuitów"), niedaleko miejsca, gdzie przed wojną mieściły się dwie synagogi. Wystawa porusza do głębi. Obraz świata polskich Żydów, widziany ich oczami i przez nich samych uwieczniony, świata, który już zginął w mroku "głębokiej doliny", uderza siłą wyrazu, drobiazgowością detalu, prawdą i siłą nastroju, a przede wszystkim - mocą...

6125

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]