Reklama

Ładowanie...

Inventio. Joanna Kozakiewicz "Miliardy lat historii Marsa ukryte w ziarenkach piasku"

Inventio. Joanna Kozakiewicz "Miliardy lat historii Marsa ukryte w ziarenkach piasku"

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Mars – zimna, pustynna i niegościnna planeta, a zarazem nasz najbliższy kosmiczny sąsiad. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma tam nic ciekawego. Nagie skały, bezruch, szczątkowa atmosfera, czyli w porównaniu z bogactwem Ziemi koszmarna nuda. Nic jednak bardziej mylnego! Geologiczne życie Czerwonego Globu może być fascynujące, trzeba tylko umieć o nim opowiadać.
C

Choć większość procesów kształtujących powierzchnię Marsa dawno już zanikło, to wciąż pozostał wiatr. Za jego sprawą pojawiają się i znikają góry czy wydmy. Ziarenka piasku, choć powoli i mozolnie, potrafią okrążać planetę bez końca. To właśnie dzięki nim możemy zagłębiać się w geologiczne odmęty czasu, łącznie z erą oceaniczną, gdy Mars był pełen oceanów, a może i życia.

Piasek, który na Ziemi od dawna służy mierzeniu czasu, pozwala nam także zajrzeć w przyszłość – zarówno tę najbliższą (prognozy pogody), jak i dużo dalszą (zmiany klimatyczne). Ma to niebagatelne znaczenie dla kolejnych misji kosmicznych, być może wkrótce także załogowych.

Skąd właściwie to wszystko wiemy? Kolejne łaziki i lądowniki to oczywiście cenne źródło informacji, ale często niewystarczające. Dlatego dr Joanna Kozakiewicz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, wraz z grupą badaczy symuluje marsjańskie warunki atmosferyczne i geologiczne, aby jeszcze lepiej zrozumieć procesy, które zachodzą na tej planecie.

Zapraszamy do podróży na pustynie Czerwonej Planety!

Nagranie dostępne TUTAJ>>>

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]