Reklama

Inventio. Joanna Kozakiewicz "Miliardy lat historii Marsa ukryte w ziarenkach piasku"

Inventio. Joanna Kozakiewicz "Miliardy lat historii Marsa ukryte w ziarenkach piasku"

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Mars – zimna, pustynna i niegościnna planeta, a zarazem nasz najbliższy kosmiczny sąsiad. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma tam nic ciekawego. Nagie skały, bezruch, szczątkowa atmosfera, czyli w porównaniu z bogactwem Ziemi koszmarna nuda. Nic jednak bardziej mylnego! Geologiczne życie Czerwonego Globu może być fascynujące, trzeba tylko umieć o nim opowiadać.
C

Choć większość procesów kształtujących powierzchnię Marsa dawno już zanikło, to wciąż pozostał wiatr. Za jego sprawą pojawiają się i znikają góry czy wydmy. Ziarenka piasku, choć powoli i mozolnie, potrafią okrążać planetę bez końca. To właśnie dzięki nim możemy zagłębiać się w geologiczne odmęty czasu, łącznie z erą oceaniczną, gdy Mars był pełen oceanów, a może i życia.

Piasek, który na Ziemi od dawna służy mierzeniu czasu, pozwala nam także zajrzeć w przyszłość – zarówno tę najbliższą (prognozy pogody), jak i dużo dalszą (zmiany klimatyczne). Ma to niebagatelne znaczenie dla kolejnych misji kosmicznych, być może wkrótce także załogowych.

Skąd właściwie to wszystko wiemy? Kolejne łaziki i lądowniki to oczywiście cenne źródło informacji, ale często niewystarczające. Dlatego dr Joanna Kozakiewicz z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, wraz z grupą badaczy symuluje marsjańskie warunki atmosferyczne i geologiczne, aby jeszcze lepiej zrozumieć procesy, które zachodzą na tej planecie.

Zapraszamy do podróży na pustynie Czerwonej Planety!

Nagranie dostępne TUTAJ>>>

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]