Reklama

Gdzie dziennikarstwo jest zbrodnią

Gdzie dziennikarstwo jest zbrodnią

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Skazano ich hurtem: 28 dziennikarzy z Bahrajnu usłyszało wyroki od 3 do 10 lat więzienia. Wykonywali swą pracę: dokumentowali protesty, które trwają tu trzeci rok.
Koledzy Ahmeda Humaidana protestują przeciw jego uwięzieniu; Bahrajn, grudzień 2013 r. Fot. Mohammed Al-Shaikh / AFP / EAST NEWS
K

Krótki mail, łamaną angielszczyzną: „Jest nadzieja, wy publikować. Dziękuję za to”. Do maila dołączony czarno-biały obrazek: na górze narysowano spięte kajdanki, pod nimi wklejono wizerunek młodego mężczyzny z aparatem fotograficznym w ręku. Mężczyzna uśmiecha się, choć treść maila nie jest przyjemna. Nazwisko brzmi znajomo, ale imię nic nie mówi. „Jesteś z jego rodziny?” – pytam. „Tak, brat” – odpowiada mailem.
Twarz z obrazka to Ahmed Humaidan. Fotoreporter z Bahrajnu, emiratu w Zatoce Perskiej, skazany niedawno na 10 lat więzienia. Wraz z nim skazano, na kary od 3 do 10 lat, jeszcze 27 innych dziennikarzy.
Zarzuty wobec Ahmeda dotyczyły rzekomych aktów wandalizmu i zaatakowania posterunku policji w mieście Sitra podczas zamieszek jeszcze w 2012 r. Aresztowany w grudniu 2012 r., fotoreporter dopiero teraz usłyszał wyrok. To, czego nikt nie usłyszał, to przyznanie się...

4794

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]