Reklama

Dziewczyna Poświatowska

Dziewczyna Poświatowska

03.06.2014
Czyta się kilka minut
Spotkanie z nią to spotkanie nie tylko z legendą polskiej popkultury, ale i z mitem młodości.
Halina Poświatowska, Warszawa, lipiec 1962 r. Fot. Pamela Steiner
C

Czyta się jednym tchem, machinalnie sięgając po kanapkę, albo w tramwaju, albo nad rosołem... Czy się jeszcze spotkają? Czy do niej napisze? Czy pójdzie z nim do łóżka? Harlequin? Tak: niebywały, wzruszający, trzymający w napięciu i smaczny. A przy tym zrobiony z samych faktów: udokumentowany, okraszony fotografiami i kalendarium.
„Uparte serce”, biografia Haliny Poświatowskiej napisana przez Kalinę Błażejowską, nie jest książką naukową. Nie jest też powieścią ani fabularyzowaną biografią. To napisana klasyczną frazą faktograficzna opowieść, która pozwala czytać się jak literatura popularna, w sposób egzaltowany i zmysłowy. Chciałoby się więcej, dłużej trzymać w rękach tę okładkę, gładzić eleganckie, miękkie strony. Kiedy Halina umiera, trudno nie płakać.

Życie snem

Tragiczne życie Poświatowskiej jest trochę jak sen. Zatrzymane na progu...

6625

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]