Reklama

Ładowanie...

Chrześcijanin bez Boga

11.07.2004
Czyta się kilka minut
Każde przeżywanie wiary-niewiary jest niezwykłe, niepowtarzalne i trudne do opowiedzenia. Patrząc na ks. Aleksandra Seniuka i Jacka Kuronia, słuchając ich rozmowy, czujemy się dopuszczeni do nieprawdopodobnej intymności. Ks. Seniuk nie pyta jak dziennikarz. Nie jest dla niego ważne nagranie, spektakl. Ważny jest rozmówca, człowiek, który mówi o swoich sprawach z Bogiem.
K

Ksiądz nie czyha na słabe punkty, nie zadaje podchwytliwych pytań. Słucha, ale nie daje się Jackowi uwieść. Jak dobry spowiednik, niczego nie narzuca, nie polemizuje, podąża za tokiem myśli rozmówcy, by niekiedy delikatnym, ale jednoznacznym pytaniem próbować skierować go ku pewnym ścieżkom wiary. Jacek rozumie pytającego, ale nie ustępuje ani na krok. Zdumiewające jest to wzajemne zrozumienie i jednocześnie rozchodzenie. W duchu Ewangelii - mówiącej, że “w domu Ojca mego jest mieszkań wiele" - żadnych ocen. Wysiłek zrozumienia i milczenie. Nie rozmowa księdza z “bezbożnikiem" (to określenie pada na samym początku), lecz wspólne wchodzenie w tajemnicę. Przysłuchując się, zaczynamy szukać zrozumienia własnej wiary.

Wywiad, przeprowadzony jesienią 1996, miał być emitowany w telewizyjnym cyklu “Poszukiwanie Prawdy". Nie był. Nikt: ani redakcja katolicka, ani...

22914

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]