Reklama

Chcemy być sobą

Chcemy być sobą

02.02.2010
Czyta się kilka minut
Prof. Henryk Domański, socjolog: Ostatnie dziesięciolecia pokazały, że potrafimy być bardzo pragmatyczni. Wcale nie jesteśmy romantykami. Bardziej od romantyzmu cechuje nas indywidualizm, chociaż zabarwiony skłonnościami do cwaniactwa i nieobliczalności. Rozmawiał Andrzej Brzeziecki
A

Andrzej Brzeziecki: Czy Polacy są "bezwiednymi konserwatystami", jak napisał Paweł Śpiewak?

Henryk Domański: Raczej nie znajduje to odzwierciedlenia w faktach, jeżeli uznamy za takie wyniki badań. Na przykład, dane Europejskiego Sondażu Społecznego pokazują, że choć przeważają u nas poglądy prawicowe, co jakoś wiąże się z konserwatyzmem politycznym, to nie jest to przewaga zdecydowana. Respondentów z ponad 30 krajów proszono, by w skali od 0 (lewica) do 10 (prawica) umiejscowili własne poglądy. Średnia polska to 5,8 - co zresztą nie odbiega od średniej dla większości krajów w Europie, która też lokuje się trochę powyżej 5.

Czym więc wytłumaczyć fenomen, że rządzą nami od kilku lat dwie partie: prawicowa z elementami skrajnej prawicy i centroprawicowa z elementami mocno konserwatywnymi?

...
17817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]