Reklama

Bóg na uniwersytecie

Bóg na uniwersytecie

10.10.2006
Czyta się kilka minut
JOANNA BROŻEK: - W Rzymie zakończył się zjazd krajowych dyrektorów duszpasterstwa akademickiego. Czy można mówić o wspólnych cechach i tożsamości takich duszpasterstw w Europie? Jakie są główne różnice w ich funkcjonowaniu np. we Francji, Niemczech albo we wschodniej i środkowej części Europy?
-

- Często te różnice są bardzo duże. Wynikają z kontekstu kulturowego i politycznego, zależą także od miejsca Kościoła w życiu publicznym. We Francji, gdzie istnieje daleko idący rozdział między Kościołem i państwem, duszpasterz akademicki ma znikome szanse wejścia na uczelnię. Musi funkcjonować poza nią. Inny problem stanowi kontekst ekumeniczny. Przykładowo w Grecji studenci katoliccy gromadzą się w pewnego rodzaju diasporze. W DA jest ich niewielu, ale stanowi ono ważny element poczucia bezpieczeństwa. Płacą nawet składki, by przynależeć do DA: tak im zależy, by za wszelką cenę wspólnota istniała. Z kolei w Skandynawii, gdzie katolicy są również w zdecydowanej mniejszości i brakuje kapłanów, rolę duszpasterzy pełnią świeccy, często kobiety. Przedstawicielem tamtejszych duszpasterstw na tegorocznym rzymskim spotkaniu była kobieta.

Zupełnie inaczej sytuacja...

6550

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]