Reklama

38/08

38/08

16.09.2008
Czyta się kilka minut
Obietnica złożona zmarłym. Wygnanie Ariela Dorfmana
D

Dokument biograficzny, reż. Peter Raymont, Kanada 2007, Planete, sobota 20 IX, 20.45

W sztuce "Śmierć i dziewczyna" (sfilmowanej przez Romana Polańskiego w 1994 r.) Dorfman przedstawił złożony mechanizm działający między katem i ofiarą. Urodzony w Argentynie chilijski pisarz o żydowskich korzeniach, niegdyś doradca kulturalny prezydenta Allende, za czasów dyktatury Pinocheta dysydent i emigrant, przygląda się po latach sobie i swojej ojczyźnie, analizując niedawną historię i jej wpływ na pojedyncze ludzkie życie.

Upadek cesarstwa amerykańskiego

Komediodramat, reż. Denys Arcand, Kanada 1986, TVP Kultura, czwartek 25 IX, 20.30

Podczas przygotowań do przyjacielskiej kolacji czterech intelektualistów z Quebecu pod przykrywką frywolnej rozmowy dywaguje na temat kondycji człowieka końca XX wieku,...

2034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]