Zobowiązanie wolności

W październiku w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie rozpoczną się roczne studia podyplomowe, poświęcone życiu i myśli Jana Pawła II. W przyszłości powstanie także naukowy ośrodek badań nad pontyfikatem.

- Środowisko lubelskie jest spadkobiercą i kontynuatorem myśli Jana Pawła II w sensie materialnym. Tam systematycznie publikuje się i komentuje jego teksty - mówi Janusz Poniewierski, autor programu “studiów papieskich". - Kraków dziedziczy szczególny klimat wolności, który istnieje w tym mieście i w Kościele krakowskim w dużej mierze dzięki Karolowi Wojtyle. Gdyby nie on, nie byłoby zapewne Papieskiej Akademii Teologicznej, nie byłoby też pewnego rodzaju uprawiania filozofii.

Jarosław Gowin, rektor uczelni, dodaje: - W pewnym sensie nie byłoby także patrona naszej szkoły, ks. Józefa Tischnera. Otwarcie kierunku “papieskiego" wydaje mi się więc czymś naturalnym. Jest to zresztą szkoła stworzona przez środowisko “Znaku", z którym Karol Wojtyła, m.in. poprzez publikacje w “Tygodniku Powszechnym"

i miesięczniku “Znak" był szczególnie związany. Potraktowaliśmy tę wspólną przeszłość jako zobowiązanie. Studia papieskie mogą też stać się dużą szansą dla całego Krakowa. Dokąd, jeśli nie tutaj, mają przyjeżdżać zainteresowani tą wielką osobowością intelektualiści?

Klimat wolności, niezbędny dla bezstronnej i głębokiej analizy tekstów encyklik, adhortacji, niektórych przemówień Jana Pawła II ma charakteryzować rozpoczynające się za dwa miesiące studia nad życiem i myślą Jana Pawła II - zorganizowane, co ważne, przez środowisko katolików świeckich zarówno dla ludzi wierzących, jak i niewierzących.

Pierwszej części programu nie należy rozumieć hagiograficznie. Chodzi raczej o to, aby dotrzeć do tego, co ukształtowało osobowość Papieża. Będzie to więc po części historia Kościoła polskiego i powszechnego w XX w. A także historia kultury, bo Jan Paweł II jest kontynuatorem dorobku polskiego romantyzmu - “Osoba i czyn" nie powstałaby bez intensywnej lektury Słowackiego, Mickiewicza i Norwida.

Myśl Jana Pawła II analizowana będzie w aspekcie teologicznym, filozoficznym i społecznym. Mowa będzie o nowej ewangelizacji, ekumenizmie, spotkaniu z judaizmem, teologii wyzwolenia i wolności.

A także o tym, w jaki sposób Pontyfikat stał się wyzwaniem dla komunizmu, jak Papież widzi kwestię praw człowieka i narodu, czego oczekuje od Europejczyków, jak odnosi się do cywilizacji liberalnej.

Wśród wykładowców znajdą się m.in. Wojciech Bonowicz, Jarosław Gowin, ks. Richard Neuhaus, bp Kazimierz Nycz, bp Tadeusz Pieronek (ci dwaj nie jako hierarchowie, ale intelektualiści), Janusz Poniewierski, prof. Czesław Porębski, prof. Grzegorz Przebinda, George Weigel, Stefan Wilkanowicz, o. Maciej Zięba i prof. Andrzej Zoll. Faktycznym (choć nieformalnym) współorganizatorem programu jest kierowany przez o. Ziębę Instytut Tertio Millennio.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród wychowanków duszpasterstw dominikańskich, pojawiają się dziennikarze katoliccy, młodzi biznesmeni. Uczelnia liczy także na ludzi aktywnych w życiu publicznym, np. samorządowców. Roczne studia podyplomowe są płatne: całość, obejmująca 189 godzin zajęć (w soboty i niedziele), kosztuje 1700 złotych. Dzięki pomocy prywatnych sponsorów ogłoszony został jednak konkurs - rozmowy kwalifikacyjne pozwolą wyłonić laureatów, którym obniżone zostanie czesne.

Jarosław Gowin: - Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera ma nie tylko kształcić specjalistów, ale i wychowywać świadomych obywateli. A być obywatelem w Polsce, to znaczy m.in. znać nauczanie Jana Pawła II, który jest jednym z najważniejszych wyznaczników polskiego życia społecznego. Bez znajomości tego nauczania nie da się zrozumieć współczesnej Polski, Europy, świata.

AS

Więcej informacji:

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 34/2003