Reklama

Uniwersytet wolności

Uniwersytet wolności

10.07.2012
Czyta się kilka minut
W laboratoria, innowacyjne projekty, budynki dla kadry naukowej i studentów inwestujemy więcej niż w autostrady i stadiony. Mogę zapewnić: to się nie zmieni.
G

Gdy dewaluują się pieniądze – pomoże dobra idea. Gdy dewaluują się idee – nie pomoże już nic. Taką myślą Ksiądz Profesor Michał Heller rozpoczął opublikowany w poprzednim numerze „Tygodnika Powszechnego” artykuł poświęcony rozważaniom o idei uniwersytetu.

Dla mnie idea uniwersytetu opiera się na wolności – wolności myślenia, wolności badań naukowych, wolności nauczania. Co się stanie, gdy zdewaluuje się wolność? Zostaje już tylko dowolność albo bezwolność. Obie dość silne i dość groźne, by pogrzebać idee uniwersytetu. I gdyby tej wolności zabrakło, moglibyśmy pewnie mówić o „śmierci uniwersytetów”, przywołanej w tytule artykułu ks. Hellera [tytuł pochodził od redakcji – red.].

Księże Profesorze – chyba oboje nie mamy wątpliwości, że polskie szkolnictwo wyższe, rozdrobnione, rozproszone, z przytłaczającą liczbą ponad 400 bardzo dobrych, przeciętnych i, powiedzmy...

9266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]