Reklama

Twarzą w twarz z Bogiem

Twarzą w twarz z Bogiem

02.02.2003
Czyta się kilka minut
Ż

Żydzi proszą Boga, aby nie przemawiał do nich bezpośrednio, bo boją się, że gdy usłyszą głos Boga, to umrą. Jest to jeden z wielu tekstów starotestamentalnych, które dają wyraz przeświadczeniu, że człowiek nie może bezpośrednio, twarzą w twarz, spotkać się z Bogiem i przeżyć takie spotkanie. Wspomnijmy dla przykładu, jak Mojżesz, gdy Bóg przemawiał do niego w krzaku gorejącym, „zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga”. Izajasz, gdy ogląda chwałę Boga, jest przerażony i woła: „biada mi, jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach, a moje oczy oglądały Króla, Pana Zastępów!”. W ten sposób zostało przedstawione powszechne w tamtych czasach poczucie, że człowiek jest niegodny, aby stanąć twarzą w twarz z Bogiem, bo jest grzeszny, nieczysty. Potrzeba było pośredników - proroków, kapłanów.

W Jezusie mamy bezpośredni przystęp do Ojca. Jezus w rozmowie z...

2701

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]