Telewizja - Książka - Internet

Winternecie znaleźć już można wiele znakomitych serwisów poświęconych książce - redagowanych zarówno przez wydawnictwa, pisarzy, jak i czytelników. Znaczenie tego medium dawno doceniła też Telewizja Polska, o czym świadczy portal tvp.pl.

Znaleźć w nim można zapowiedzi audycji, które wyemitowane zostaną w najbliższych dniach, stale aktualizowane wiadomości z kraju i ze świata, odzwierciedlające zawartość telewizyjnych programów informacyjnych, rozbudowany dział sportowy, a także serwisy adresowane do odbiorców zainteresowanych jakimś konkretnym tematem (np. “25 lat Pontyfikatu" albo “Polacy w Iraku").

Debata o książkach stanowi ważną część publicystyki telewizyjnej. Takie programy jak “Dobre książki", “Książki na zimę", “Książki z górnej półki", “Lubię czytać", “Telewizyjne wiadomości literackie" mają swoich stałych odbiorców. Literatura jest stałym tematem jednego z najstarszych programów kulturalnych w TVP - “Pegaza" oraz jego młodszego odpowiednika - “Jazdy kulturalnej". Pojawia się też w “Kawie czy herbacie" oraz w “Pytaniu na śniadanie".

Nic więc dziwnego, że książka musiała się również pojawić w internetowej ofercie Telewizji Polskiej. Michał Przymusiński, dyrektor Ośrodka Nowe Media TVP S.A., deklaruje: “Strona o książkach zajmuje ważne miejsce i uważam ją za znaczący element realizacji misji telewizji publicznej".

Strona www.tvp.pl wystartowała w dniu premiery piątego tomu przygód Harrego Pottera. Czat z Andrzejem Polkowskim, tłumaczem wszystkich części cyklu, cieszył się ogromnym powodzeniem. Cechą strony musi być jej aktualność. Stąd na stronie www.tvp.pl/książka pojawiają się takie rubryki, jak “Wydarzenie tygodnia", “Nowości wydawnicze" i “Zapowiedzi wydawnicze". Można tu znaleźć zaproszenia na spotkania z pisarzami, sprawozdania z targów książki (ostatnio np. o Kieleckich Targach Edukacyjnych), reportaże. Można też zajrzeć do “Galerii", aby zobaczyć zdjęcia oryginalnych witryn księgarskich, dokumentacje ważnych wydarzeń literackich albo fotograficzne wspomnienia (choćby po zmarłym niedawno Jeremim Przyborze). Oczywiście swoje miejsce znajdują tu wszystkie telewizyjne cykle programów poświęconych książce. Na stronie www.tvp.pl nie tylko informuje się o konkursach literackich, ale także się je ogłasza. Internet wcale nie musi oznaczać ubóstwa tekstu - i najlepszym na to dowodem są dwie rubryki: “Wywiady" oraz “Książka - fragmenty".

“Mamy nadzieję, że nasza strona zainteresuje wszystkich miłośników książek, a nie tylko osoby profesjonalnie zajmujące się tą dziedziną", mówi dyrektor Przymusiński. O tym, czy strona spełni swoje zadanie, będzie się można przekonać, poznając zdanie użytkowników internetu, wypełniających “Kontakt z redakcją".

AS

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2004