Scandalum sandomieriense

„TP” 3/13

04.02.2013

Czyta się kilka minut

Proszę o zamieszczenie suplementu do tekstu Zuzanny Radzik „Malowidło, które kłuje”. Zdanie Autorki streszczające wypowiedź niżej podpisanego o fakcie, że mimo kary śmierci, stosowanej w okupacyjnej Polsce, było wiele bohaterskich rodzin, które uratowały ogromną rzeszę Żydów przed zagładą Shoah, zostało połączone ze smutną konstatacją, iż antysemityzm nie wygasł wśród katolików polskich i „daje o sobie znać także wśród członków episkopatu”.

Dotknięty poczuł się także mój Pasterz Diecezji Sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz. Nigdy w czasie opisywanej sesji „żydowskiej” w Sandomierzu w dniu 11.01.2013 r. nie wskazywałem żadnych nazwisk biskupów polskich z oskarżeniem o taką postawę, przed którą przestrzegał wiele razy Jan Paweł II.

W październiku 2009 r. bp Józef Życiński zorganizował w Lublinie międzynarodową sesję poświęconą tej tematyce. Nie padło w czasie tej sesji żadne zdanie w języku polskim, cała sesja odbywała się w języku angielskim (wystąpił na niej także niżej podpisany). Bp Józef potraktował mnie jako swego przyjaciela i zwierzył się, że boleje nad postawą niektórych polskich biskupów zarażonych schorzeniem antysemityzmu. Z tej uwagi nigdy nie korzystałem, by operować personaliami. W sesji sandomierskiej w żadnym wypadku nie miałem na myśli swego Pasterza bpa Krzysztofa Nitkiewicza.

Samo zorganizowanie takiej sesji świadczy, że Pasterz Sandomierski jako przewodniczący Rady Episkopatu dla Spraw Ekumenizmu realizuje nie tylko ekumenizm intereklezjalny, ale także interreligijny.

Autorka tekstu tyle peanów wypisała na temat osobistego wkładu Biskupa w dzieło sesji, że nie widać żadnych podstaw do imputowania mu postawy antysemickiej. Razem z Autorką tekstu w „TP” i biskupem M. Cisłą wyrażaliśmy mocną wiarę i nadzieję, że problem „Scandalum sandomieriense”, rozogniony od kilkunastu lat, zostanie niebawem właściwie potraktowany. Możemy podpisać się pod ostatnim zdaniem Autorki: „Tego dnia w Sandomierzu uwierzyłam, że niedługo problem zostanie rozwiązany”.

Sandomierz 22. 01. 2013 r.

Ks. Józef Krasiński, emerytowany profesor belwederski z UKSW

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 06/2013