Różni w drobiazgach

Podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono - po raz piąty - nagrody Totus (9 października). Wśród laureatów znaleźli się Władysław Bartoszewski oraz Zofia Morawska z Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

Totusy przyznaje Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia; uroczystość powiązano z obchodami Dnia Papieskiego. Nagrodzeni w jednej z czterech kategorii (każda ma odrębną kapitułę) otrzymują statuetkę i 50 tys. zł. Tegoroczną galę transmitowała Telewizja Polska, przybyli m.in. nuncjusz apostolski i Prymas oraz gość specjalny Dnia Papieskiego - o. Pasquale Borgomeo, dyrektor Radia Watykańskiego.

W kategorii “Promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza" (kapituła pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego) uhonorowano Zofię Morawską oraz Stowarzyszenie Parafiada imienia św. Józefa Kalasancjusza. Obchodząca w tym roku setne urodziny administratorka zakładu w Laskach jest wybitną specjalistką z dziedziny tyflologii, czyli nauki niewidomych pisania i czytania. “Nie zasłużyłam na nagrodę, bo wszystko, co w życiu otrzymałam, było wielką łaską darmo daną - powiedziała laureatka. - Najbardziej to, że mogłam pracować w tak pięknym miejscu jeszcze pod przewodnictwem Matki Czackiej i ks. Władysława Korniłowicza". Z kolei zorganizowana przez pijarów Parafiada nawiązuje do charyzmatu zakonu, zajmującego się kształceniem dzieci i młodzieży. Pod koniec lat 90. ks. Józef Joniec wypracował pomysł ogólnopolskich zawodów dla młodych pod patronatem Kościoła. W 1992 r. Parafiadę - obecnie największe spotkanie o charakterze sportowo-kulturalno-religijnym w Europie (cztery tysiące uczestników) - przeniesiono do Warszawy. Z czasem rozrosła się ona w program wychowawczy, realizowany w 2500 ośrodkach w kraju i za granicą.

Laureatem w kategorii “Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" (kapituła pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego) został prof. Władysław Bartoszewski - historyk, publicysta, oficer AK, współtwórca Rady Pomocy Żydom “Żegota", dwukrotny minister spraw zagranicznych i członek zespołu redakcyjnego “TP". Metropolita lubelski podkreślił, że nagrodę przyznano za świadectwo, które Bartoszewski potrafił złożyć w sytuacjach skrajnych: jako więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, podczas uwięzienia przez komunistów oraz internowania w okresie stanu wojennego. Laureat przyznał, że Totusa stawia obok trzech najważniejszych dla niego wyróżnień: odznaczeń za udział w Powstaniu Warszawskim, medalu “Sprawiedliwy wśród narodów świata" i Orderu Orła Białego. Te wyróżnienia “po prostu przypadły mi z powodu tego, że działałem zgodnie z sumieniem, w ogóle nie mając pomysłu, że mógłbym działać inaczej" - dodał. Specjalne wyróżnienie przyznano twórcy Sceny Plastycznej KUL, Leszkowi Mądzikowi.

W kategorii “Promowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II" (kapituła pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka) zwyciężył zespół redakcyjny albumu “Musicie być mocni", opracowanego przez Polskie Radio SA i Radio Watykańskie. Na album składa się zapis dźwiękowy publicznych, ale także nieoficjalnych wypowiedzi Papieża podczas pierwszej podróży do Polski w czerwcu 1979 r. To w sumie 16 płyt, które uzupełniono fotografiami i opisem pielgrzymki. Specjalnie wyróżnienie przyznano Josephowi Weilerowi. W książce “Chrześcijańska Europa" amerykański konstytucjonalista dowodzi, że zjednoczona Europa powinna powstawać na fundamencie społecznego nauczania Jana Pawła II.

W kategorii “Totus medialny dla upamiętnienia Biskupa Jana Chrapka oraz jego roli w kształtowaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach" (kapituła pod przewodnictwem o. Andrzeja Koprowskiego) wyróżnienie trafiło do redakcji dwóch katolickich tygodników: “Niedzieli" i “Gościa Niedzielnego". “Chcieliśmy dać sygnał, prosząc społeczeństwo polskie - nieco zróżnicowane w drobiazgach - żeby zechciało dojrzeć te same treści dotyczące wiary i życia społecznego wyrażane w jeden i drugi sposób, i żeby zwolennicy obydwu tych sposobów jak najbardziej się polubili" - wyjaśnił o. Koprowski.

MZ, KAI

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2004