Reklama

Pominięta książka

Pominięta książka

15.05.2005
Czyta się kilka minut
W “TP" nr 18/05 znalazłam listę najważniejszych książek kard. Josepha Ratzingera wydanych po polsku. Rozumiem, że jest to wybór, ponieważ lista polskich tłumaczeń książek nowego Papieża jest o wiele dłuższa. Pominięto np. “Ducha liturgii" - pozycję, która w Niemczech doczekała się pięciu wydań, również w Polsce sprzedaje się bardzo dobrze (Klub Książki Katolickiej, Poznań 2002). Jest to wykładnia poglądów autora na istotę liturgii, jej wymiar historyczny i kosmiczny. Kardynał stawia w niej pytania o czas i przestrzeń liturgii, o miejsce i rolę sztuki. Zajmuje się też obszernie cielesnym wymiarem akcji liturgicznej - znaczeniem i wagą postawy człowieka w czasie Eucharystii. Autor zaznacza we wstępie, że pisał to dzieło w nawiązaniu do innej ważnej książki - “O duchu liturgii" Romano Guardiniego. Pozycja wykracza zresztą daleko poza wymiar doraźnych polemik.
E

ELIZA PIECIUL (Poznań)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]