Po co Eucharystii demonstracje?

W niedzielę 8 lipca 2012 roku w sali konferencyjnej Herbewa odbyła się kolejna debata Krakowskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego” pt. „Po co Eucharystii demonstracje?”, będąca kontynuacją czerwcowego spotkania „Eucharystia – misterium czy wiec?”.

17.07.2012

Czyta się kilka minut

 / fot. Klub Tygodnika Powszechnego w Krakowie
/ fot. Klub Tygodnika Powszechnego w Krakowie

W dyskusji udział wzięli socjolog i pedagog dr hab. Ewa Bobrowska (UJ), psychiatra i psychoterapeuta prof. Bogdan de Barbaro (UJ), historyk i teolog liturgii ks. prof. Stefan Koperek (UPJPII) oraz prowadzący obydwa spotkania teolog i językoznawca ks. prof. Wiesław Przyczyna (UPJPII).

Ks. prof. Wiesław Przyczyna rozpoczął od podsumowania poprzedniej debaty, w której prelegenci i uczestnicy doszli do wniosku, że w dzisiejszych czasach mamy do czynienia ze zjawiskiem desakralizacji i instrumentalnego traktowania Eucharystii, wykorzystywanej jako pierwszy punkt programu imprez o charakterze politycznym. Ks. prof. Stefan Koperek w krótkim wykładzie zwrócił uwagę na to, że prawidłowo pojmowana Eucharystia jest owocem miłości Chrystusa oraz misterium świętości i zbawienia, a także uświęceniem codzienności życia chrześcijanina. Z kolei dr hab. Ewa Bobrowska przeprowadziła analizę treści transparentów pojawiających się na mszach świętych, po których planowane są demonstracje polityczne, a także postawiła zasadnicze pytania: czy w hasłach tych zawarta jest agresja i wezwanie do przemocy oraz jak mają się do faktów, których dotyczą. W dyskusji prof. Bogdan de Barbaro zwrócił uwagę, że wizja świata, która stoi za omawianymi hasłami, zamyka ich autorów na dyskusję, uniemożliwia też własny rozwój; co więcej: tego typu prezentacje treści w przestrzeni publicznej okopują ich autorów na pozycjach uznanych za jedynie słuszne. Pojawiło się też gorzkie pytanie, dlaczego w dzisiejszym polskim Kościele nie słychać biblijnego wezwania „zło dobrem zwyciężaj”, ani nie jest tak akcentowana osoba bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który je głosił, wzywając do dialogu z myślącymi inaczej w warunkach o ileż dla chrześcijan trudniejszych.

Więcej na stronie: www.klubtygodnika.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 30/2012