OBRAZ TYGODNIA

5 - 11 czerwca 2012

11.06.2012

Czyta się kilka minut

Kontynent w kształcie piłki. W Polsce i na Ukrainie rozpoczęły się mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Pierwsze dni turnieju można uznać za sukces: nasza reprezentacja nie przegrała z Grecją, autostrada A2 między Warszawą a Łodzią oraz południowa obwodnica Gdańska są przejezdne, a incydenty rasistowskie z udziałem kibiców nie zdominowały przekazu światowych mediów. Warto dodać, że przed meczem podwyższonego ryzyka Polska–Rosja piłkarze Sbornej złożyli hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej w dniu tradycyjnej „miesięcznicy” na Krakowskim Przedmieściu.


Pomoc dla Hiszpanii. Pogrążony w kryzysie kraj zwrócił się do Unii Europejskiej o dokapitalizowanie udzielającego wcześniej złych kredytów sektora bankowego – i pomoc ta została udzielona po nadzwyczajnej telekonferencji ministrów finansów strefy euro. Madryt to czwarta stolica korzystająca z europejskich funduszy ratunkowych, po Atenach, Lizbonie i Dublinie; pośpiech decyzji podyktowany był obawą o wynik zbliżających się powtórzonych wyborów parlamentarnych w Grecji.


Dwie prędkości. Angela Merkel zapowiada kolejne kroki mające pogłębić integrację krajów strefy euro: po unii walutowej miałaby przyjść bankowa (zakładająca wspólne, ponadkrajowe gwarancje dla depozytów oraz wspólne fundusze pomocowe dla banków, które popadły w kłopoty), a później polityczna. Nowym akcentem w wypowiedziach pani kanclerz są słowa o potrzebie stymulowania wzrostu gospodarczego, czego domaga się jej oponent w łonie UE, nowy prezydent Francji François Hollande.


Francja jeszcze bardziej na lewo. W pierwszej turze wyborów parlamentarnych wygrali socjaliści, bliscy uzyskania większości w Zgromadzeniu Narodowym; po raz pierwszy od 15 lat do parlamentu dostał się skrajnie prawicowy Front Narodowy, na który zagłosowało ponad 13 proc. głosujących.


Ameryka: próba generalna. Republikan Scott Walker wygrał nadzwyczajne wybory gubernatora stanu Wisconsin, będącego tradycyjnym bastionem Demokratów (cztery lata temu Barack Obama zwyciężył tu z przewagą 14 proc. głosów). Wybory prezydenckie w USA odbędą się w listopadzie.


Vatileaks. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi skarży się, że Watykan jest szantażowany przez spiskowców, a włoskie media publikują kolejne tajne dokumenty z papieskich archiwów, świadczące o narastającej walce o władzę za Spiżową Bramą. Osoby odpowiedzialne za przecieki z Watykanu deklarują, że ich dalszą działalność może powstrzymać tylko dymisja sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertonego.


Syria: 14 tysięcy ofiar. W ciągu roku starć między zwolennikami reżimu prezydenta Al-Asada a opozycją zginęło już blisko 10 tys. cywilów (w tym kobiet i dzieci), 3,5 tys. żołnierzy i 800 dezerterów.


Tańsza ropa. Po raz pierwszy od 17 miesięcy cena baryłki na londyńskiej giełdzie wynosi 98 dolarów.


Medialna transakcja. Niemiecko-szwajcarska grupa wydawnicza Ringier Axel Springer przejęła z rąk TVN kontrolę nad Onetem. Największy polski portal wyceniono na 1,275 mld zł, RAS objął 75 proc. udziałów, za które zapłacił 956 mln zł, reszta została w rękach dotychczasowych właścicieli.


Kozioł ofiarny? Premier odwołał Jacka Paszkiewicza z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaaprobowany przez Naczelną Radę Lekarską krok ma poprawić atmosferę w służbie zdrowia, którą od lipca czeka najprawdopodobniej kolejna fala protestów.


Trwają przy Trwam. Podczas homilii w czasie święta Bożego Ciała kilku biskupów upomniało się o miejsce na multipleksie telewizji cyfrowej dla stacji o. Tadeusza Rydzyka. Wśród zabierających głos w tej sprawie był m.in. kard. Stanisław Dziwisz, uznający telewizję Trwam za „przekazującą treści służące dobru człowieka i narodu”.


Kar taryfikator. Wszedł w życie nowy system karania kierowców za wykroczenia w ruchu drogowym, zaostrzający sankcje m.in. za parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, rozmowy w czasie jazdy przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, przewóz dziecka bez fotelika, jazdę bez pasów itd.


Partnerka. Valérie Trierweiler, pozostająca w związku z francuską głową państwa François Hollande’em, nie zamierza rezygnować z pracy w zawodzie dziennikarki: podpisała nowy kontrakt z pismem „Paris Match”, gdzie zajmuje się krytyką literacką i sztuką.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 25/2012