Obraz Tygodnia

Rozpad koalicji rządowej: po tym jak Sejm, głosami m.in. PSL, odrzucił rządowy projekt ustawy o winietach, Leszek Miller zwrócił się do prezydenta o zdymisjonowanie ministrów z PSL. Polską rządzi gabinet mniejszościowy: koalicji SLD-UP brakuje do sejmowej większości 19 głosów. Liderzy SLD rozpoczęli rozmowy o współpracy z małymi kołami poselskimi (m.in. skupionymi wokół b. ministrów rolnictwa Artura Balazsa i Romana Jagielińskiego).

Wicepremier Grzegorz Kołodko przedstawił plan reformy finansów państwa. Zakłada on m.in. stopniowe obniżanie podatków (i - w jednym z wariantów -wprowadzenie zerowej stawki podatkowej dla najuboższych) w zamian za rezygnację z ulg oraz zniesienie automatycznej indeksacji rent, emerytur i płac w sferze budżetowej.

W Pałacu Prezydenckim doszło do spotkania kierownictwa SLD, członków rządu i ministrów Kancelarii Aleksandra Kwaśniewskiego. Obozy skupione wokół prezydenta i premiera uchwaliły „zawieszenie broni”: „Jesteśmy - premier i ja - zdecydowanie przeciwni różnym »harcom« naszych kolegów, którzy wypowiadają uwagi nieuprawnione, nieoparte na faktach, powtarzają plotki albo im nie zaprzeczają” - powiedział po spotkaniu prezydent.

Zmiany personalne w sejmowej komisji śledczej, badającej aferę Rywina: po rezygnacjach Piotra Smolany (Samoobrona) i - niespodziewanie - Ryszarda Kalisza (SLD), na ich miejsce Sejm wybrał posłanki Renatę Beger i Anitę Błochowiak. Lidze Polskich Rodzin nie udało się wprowadzić na miejsce wyrzuconego wcześniej z klubu Bohdana Kopczyńskiego ani Romana Giertycha, ani Roberta Strąka.

Zeznający przed komisją śledczą wiceprezes Agory Piotr Niemczycki przytoczył fragment rozmowy z członkiem rady nadzorczej TVP Bolesławem Sulikiem, z której wynikało, że za korupcyjną propozycją Rywina mógł stać Jarosław Pachowski, do niedawna członek rady nadzorczej i zarządu telewizji, a obecnie prezes zarządu Polkomtela.

Prokuratura poinformowała, że zniszczono dokumenty, które mogły być dowodami w sprawie Rywina. Po przecieku do prasy okazało się, że chodzi o prowadzone przez firmę ochraniającą siedzibę Agory księgi wejść i wyjść do budynku. Kierownictwo firmy wyjaśniło, że obowiązek wpisywania się wchodzących nigdy nie był rygorystycznie przestrzegany, a księgi we wszystkich ochranianych przez nią instytucjach są rutynowo niszczone co trzy miesiące.

Kongres USA rozpatruje przeniesienie części wojsk stacjonujących w Niemczech do innych państw sojuszniczych. Największe szanse na przyjęcie amerykańskich baz ma Polska.

„Odsunięcie Saddama Husajna od władzy da początek demokratyzacji całego Bliskiego Wschodu” - powiedział prezydent Bush. Tymczasem Irak rozpoczął demontaż rakiet al Samud 2, czego domagali się inspektorzy ONZ. Bagdad poinformował także, że w jednej z baz wojskowych odkopano duże ilości wąglika i gazu bojowego VX.

W Pakistanie amerykańskie służby specjalne zatrzymały Chalida Szaicha Mohammeda, prawą rękę Osamy bin Ladena.

B. premier i przywódca konserwatystów Vaclav Klaus został prezydentem Czech. Ostatnie głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym wygrał dzięki poparciu komunistów.

Serbski ultranacjonalista Vojslav Szeszelj dobrowolnie oddał się w ręce Międzynarodowego Trybunału ds. Zbrodni Wojennych w b. Jugosławii. B. prezydent Republiki Serbskiej w Bośni Biljana Plavszić została skazana przez Trybunał na 11 lat więzienia.

Sejm Litwy znowelizował ustawę o referendum akcesyjnym. Głosowanie będzie dwudniowe, a za wejściem do UE musi opowiedzieć się połowa głosujących (wcześniej zapisano, że 1/3 uprawnionych do głosowania).

Kilkunastu górników zostało ciężko poparzonych podczas wybuchu metanu w kopalni Bielszowice (Ruda Śląska). Kilka dni wcześniej metan poparzył jedną osobę, ale dyrekcja kopalni zataiła wypadek.

Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że wyrok uniewinniający zomowców, pacyfikujących w grudniu 1981 kopalnie Wujek i Manifest Lipcowy, „obraża prawo i rodzi podejrzenie arbitralnej decyzji”. Sprawa trafi ponownie (po raz trzeci w ciągu ostatnich 10 lat) do katowickiego Sądu Okręgowego.

Podejrzany o molestowanie seksualne nieletnich ksiądz z Tylawy trafi na kilkutygodniową obserwację psychiatryczną.

Sejm zniósł ograniczenia dotyczące reklamy alkoholu. Piwo będzie można reklamować na billboardach i - od godz. 20, a nie, jak dotąd, 23 - w telewizji.

Adam Małysz powtórzył sukces sprzed tygodnia, zdobywając mistrzostwo świata i bijąc rekord średniej skoczni w Predaz-zo. Zdobycie dwóch tytułów mistrza świata nie udało się nikomu od 29 lat.

Deputowana do parlamentu australijskiego stanu Victoria została wyproszona z sali obrad, ponieważ karmiła piersią córeczkę. „Nie chodzi o pierś, tylko o to, że mała Charlotte nie jest uprawniona do uczestniczenia w posiedzeniach naszej izby. Nikt jej przecież nie wybrał” - uzasadnił decyzję przewodniczący parlamentu.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2003