Reklama

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski

25.06.2007
Czyta się kilka minut
Przez 17 lat posługi biskupiej w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Edward Dajczak najwięcej troski poświęcił klerykom, nauczycielom i młodzieży. Swoje doświadczenie wykorzysta teraz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie zastąpił obecnego metropolitę warszawskiego abp. Kazimierza Nycza.
Bp Edward Dajczak
P

Pierwsze lata swej posługi bp Dajczak spędził w seminarium duchownym w Gościkowie-Paradyżu, gdzie jako rektor stworzył nowy program wychowawczy oparty na większej podmiotowości kleryków. Po sześciu latach przeniósł się do Gorzowa, by pracować w północnej części diecezji. Zainicjował nowe zasady przygotowania do bierzmowania, zakładające katechezę parafialną i grupy domowe. Od 1999 r. organizuje "Przystanek Jezus" dla młodzieży przybywającej na "Przystanek Woodstock". Jest współtwórcą Ogólnopolskiej Pielgrzymki Nauczycieli "Warsztaty w Drodze", która co roku wyrusza z Zielonej Góry na Jasną Górę. W Episkopacie jest m.in. Delegatem ds. Duszpasterstwa Nauczycieli.

Nowy biskup koszalińsko-kołobrzeski ma 59 lat, święcenia kapłańskie przyjął z rąk bp. Wilhelma Pluty 15 czerwca 1975 roku w Gorzowie Wlkp., sakrę biskupią zaś 6 stycznia 1990 r. z rąk papieża Jana...

1035

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]