Reklama

Najstarszy manuskrypt Nowego Testamentu

Najstarszy manuskrypt Nowego Testamentu

26.03.2012
Czyta się kilka minut
W lutym tego roku środowisko uczonych zajmujących się badaniem Biblii obiegła sensacyjna wiadomość, że odnaleziono kilka bardzo starych rękopisów, w tym datowany na pierwszy wiek fragment Ewangelii Marka. Po kilku tygodniach znamy więcej szczegółów.
Papirus P52 fot. John Rylands Library
I

Informacja ta została podana podczas publicznej debaty między Danielem Wallace’em a Bartem Ehrmanem, ekspertami z dziedziny krytyki tekstu Nowego Testamentu, nauki zajmującej się dochodzeniem do najstarszej formy tekstowej pism drugiej części Biblii. Debata odbyła się 1 lutego na uczelni Ehrmana – Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill i dotyczyła tematu „Czy oryginalny Nowy Testament jest stracony?”.

Prof. Bart Ehrman, autor m.in. książek „Przeinaczanie Jezusa. Kto i kiedy zmieniał Biblię” czy „Naśladowcy Jezusa. Prawda i fałsz”, twierdził, że nie jesteśmy w stanie odtworzyć najstarszego słownictwa Nowego Testamentu, ponieważ posiadamy tylko kopie kopii tych pism, a najwcześniejsze z nich pochodzą dopiero z drugiego wieku i w dodatku jest ich tylko kilka. Daniel Wallace, profesor Dallas Theological Seminary, który polemizował z tym poglądem, zaskoczył wszystkich...

4072

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]