Reklama

Na scenie świata

Na scenie świata

08.01.2007
Czyta się kilka minut
"Dość dawno temu, około świąt Bożego Narodzenia - wspominał przed kilku laty autor - przyszedł do mnie pan Timoszewicz i oświadczył, że chce porozmawiać o Schillerze. Przy okazji opowiedziałem mu o kilku zdarzeniach z dalszej i bliższej przeszłości. Zauważyłem, że ukradkiem notuje na karteczkach moje słowa nie przeznaczone do publikacji. Przyszło mi wtedy na myśl, że to, co ciekawi Timoszewicza, może w szczęśliwym przypadku zaciekawić także parę innych osób. Porzuciłem pisywanie felietonów i zabrałem się do czegoś, co jest raczej krótkim opowiadaniem i z reguły opiera się na zasobach pamięci. Nie jest wytworem fantazji, ale też nie jest zbiorem wspomnień ani pamiętnikiem. Przekonałem się, że podobnie jak reżyser odkrywa w trakcie prób tajemnice autora i jego postaci, tak i ja w trakcie pisania odkrywam czasem sens wypadków, których byłem świadkiem lub uczestnikiem.
P

Pierwsza seria powstających od końca lat 70. "Ćwiczeń z pamięci" ukazała się w 1984 r., druga - w 1991, trzecia - w 1998, czwarta - w 2003. Teraz otrzymaliśmy wybór z całości, wydawca zaś postarał się o ładną oprawę graficzną, ze starannie dobranymi archiwalnymi zdjęciami. Książka ukazała się na niewiele tygodni przed 90. urodzinami autora, które obchodził w Nowy Rok. Warto po nią jednak sięgnąć nie tylko, a nawet nie przede wszystkim z powodu jubileuszu. Mówiąc krótko: niewielu mamy prozaików tej klasy, co Erwin Axer, choć w świadomości powszechnej jest on w pierwszym rzędzie świetnym reżyserem teatralnym.

Po wydaniu "Czwartych ćwiczeń z pamięci" pisałem tutaj, że układają się one w powieść, której nigdy u nas nie napisano: powieść w epizodach portretującą bohatera na rozległej scenie dwudziestowiecznego świata, konfrontującą go z kolejnymi epokami i...

7513

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]