Reklama

Między Uralem, Petersburgiem a Krakowem

Między Uralem, Petersburgiem a Krakowem

24.08.2003
Czyta się kilka minut
W czerwcu 2003 r. pożegnałem się w Krakowie z Władisławem Arżanuchinem, petersburskim religioznawcą i historykiem filozofii. Sława - bo tak do niego mówiliśmy - wracał nad Newę po roku owocnej współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Nie wiedziałem, że będzie to nasze ostatnie spotkanie.
W

W Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Arżanuchin zyskał sobie ogromną sympatię studentów, zarówno poprzez autorski cykl wykładów “W co wierzy Rosja?", jak i prywatną życzliwością. Nawiązał też kontakty z krakowskimi jezuitami. We wrześniu planował raz jeszcze zajrzeć do Krakowa, gdzie wspólnie z ojcami Stanisławem Obirkiem i Markiem Inglotem (autorem przetłumaczonej niedawno na rosyjski książki “La Compagnia di Gesú nell’Impero Russo 1772-1820") chciał zorganizować sympozjum na temat roli jezuitów w kulturze Słowian Wschodu i Zachodu. Niestety, nie było mu to dane. Nocą 26 czerwca zmarł nagle w swym petersburskim mieszkaniu. Pozostawił córkę i żonę, która dobrym zrządzeniem Opatrzności przybyła do niego do Polski na ostatnie trzy miesiące pobytu.

Widzę go jeszcze na trasach, które wspólnie przemierzaliśmy - na Krupniczej, Szewskiej, Brackiej. Był...

5988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]