Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

02.08.2021
Czyta się kilka minut
27 lipca – 2 sierpnia
T

TOKARCZUK NA ORBICIE

Jedna z planetoid krążących wokół Słońca otrzymała nazwę na cześć polskiej noblistki. (555468) Tokarczuk – tak oficjalnie brzmi nazwa, którą zatwierdziła już Międzynarodowa Unia Astronomiczna. Obiekt odkryty w 2013 r. przez Michała Kusiaka i Michała Żołnowskiego nosił wcześniej oznaczenie 2013 YH47, ale jego orbitę poznano na tyle dobrze, że przypisano mu również numer katalogowy, co następnie pozwoliło na nadanie nazwy.

WPŁYW ENGELKING

Profesor Barbara Engelking, szefowa Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy PAN, laureatka przyznawanego przez „Tygodnik” Medalu św. Jerzego, znalazła się na liście 25 najbardziej wpływowych historyczek i historyków świata w rankingu Academic Influence.

LIVERPOOL POZA LISTĄ

Portowe centrum Liverpoolu zostało skreślone z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Powodem miały być inwestycje na nadbrzeżu i dokach, które – wedle UNESCO – doprowadziły do zatracenia wyjątkowego charakteru miejsca. Komitet odpowiedzialny za tworzenie listy ma teraz przyjrzeć się wszystkim znajdującym się na niej brytyjskim obiektom. Jak dotąd tylko dwa razy dokonano skreśleń z listy, którą rozpoczęto tworzyć w 1978 r.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]