Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.07.2020
Czyta się kilka minut
14–20 lipca
D

DOBRA NOWINA

Olga Tokarczuk otworzyła w Nowej Rudzie kawiarnię. Miejsce, którego menu przygotowała Marta Dymek z Jadłonomii, nazywa się Dobra Nowina. Beata Kłossowska-Tyszka, druga z założycielek, przypomina, że tak brzmiało przezwisko bohaterki książki noblistki „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Otwarcie kawiarni było częścią organizowanego przez Tokarczuk i Kłossowską-Tyszkę Festiwalu Góry Literatury (11–18 lipca).

ROK KAPITAŁU

Radio Kapitał, pierwsze radio społecznościowe w Polsce, obchodzi pierwszą rocznicę powstania. Rozgłośnię prowadzą muzycy, ­DJ-ki, artystki, aktywiści – łącznie około 250 osób. Początkowo Kapitał nadawał z Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie; w ramówce sporo miejsca poświęca właśnie sztuce współczesnej, ale także literaturze, muzyce, sprawom społecznym. Radio w internecie: radiokapital.pl.

ZŁA WIADOMOŚĆ

19 lipca zmarł prof. Franciszek Ziejka, w latach 1999–2005 rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowany w budowę Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ, historyk literatury polskiej XIX w. i jej związków z kulturą europejską, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Miał 79 lat.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]