Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.05.2020
Czyta się kilka minut
18 – 24 maja
K

Krótki flirt

Odnaleziono niepublikowane opowiadanie włoskiego pisarza i dziennikarza Itala Calvina. Utwór zatytułowany „Flirt prima di battersi” (Flirt przed walką) pochodzi z 1946 r. – okresu, w którym powstawała jego pierwsza powieść „Ścieżka pajęczych gniazd”. Całość przedrukował w weekendowym dodatku kulturalnym dziennik „La Repubblica”.

Małe zbrodnie

W Łodzi powstał 1* Teatr Online. Codziennie o godz. 20 w płatnym streamingu (cena biletów od 5 do 20 zł) prezentowane są spektakle na żywo oraz koncerty. Wśród propozycji są „Małe zbrodnie małżeńskie” ­ Érica-Emmanuela Schmitta z udziałem Beaty Kawki i Mirosława Zbrojewicza. W piątek 29 maja zagra natomiast zespół Kwiat Jabłoni (na zdjęciu).

Wielka improwizacja

W środę 27 maja na kanale YouTube Teatru Narodowego będzie można obejrzeć „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii zmarłego dwa lata temu wybitnego litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa. „Od czasu »Dziadów – dwunastu improwizacji« Jerzego Grzegorzewskiego nie było równie precyzyjnie skonstruowanego przedstawienia dramatu Mickiewicza. I równej troski o emancypację widza” – pisał po spektaklu na łamach „Tygodnika” Zbigniew Majchrowski (powszech.net/dziady).

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]