Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

25.05.2020
Czyta się kilka minut
18 – 24 maja
K

Krótki flirt

Odnaleziono niepublikowane opowiadanie włoskiego pisarza i dziennikarza Itala Calvina. Utwór zatytułowany „Flirt prima di battersi” (Flirt przed walką) pochodzi z 1946 r. – okresu, w którym powstawała jego pierwsza powieść „Ścieżka pajęczych gniazd”. Całość przedrukował w weekendowym dodatku kulturalnym dziennik „La Repubblica”.

Małe zbrodnie

W Łodzi powstał 1* Teatr Online. Codziennie o godz. 20 w płatnym streamingu (cena biletów od 5 do 20 zł) prezentowane są spektakle na żywo oraz koncerty. Wśród propozycji są „Małe zbrodnie małżeńskie” ­ Érica-Emmanuela Schmitta z udziałem Beaty Kawki i Mirosława Zbrojewicza. W piątek 29 maja zagra natomiast zespół Kwiat Jabłoni (na zdjęciu).

Wielka improwizacja

W środę 27 maja na kanale YouTube Teatru Narodowego będzie można obejrzeć „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii zmarłego dwa lata temu wybitnego litewskiego twórcy Eimuntasa Nekrošiusa. „Od czasu »Dziadów – dwunastu improwizacji« Jerzego Grzegorzewskiego nie było równie precyzyjnie skonstruowanego przedstawienia dramatu Mickiewicza. I równej troski o emancypację widza” – pisał po spektaklu na łamach „Tygodnika” Zbigniew Majchrowski (powszech.net/dziady).

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]