Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

20.05.2019
Czyta się kilka minut
13 – 19 maja
S

Spotkania

Trwa krakowski Copernicus Festival. W podróży po różnych wymiarach języka, któremu poświęcona jest tegoroczna edycja, towarzyszą nam m.in. filozof Charles Taylor, lingwista i antropolog Daniel Everett oraz fizyk Paul Davies. Zapraszamy na towarzyszące Festiwalowi koncerty oraz wystawy. W wielu wydarzeniach można brać udział online na stronie youtube.com/copernicuscenter. Wszystkie są bezpłatne.

Blogi

„Nauczyłem się cenić zielone brzegi Łyny, tętniącą letnim życiem starówkę, a także, choć czasem może surową, to przecież zawsze serdeczną naturę tutejszych mieszkańców” – pisze na swojej stronie Marcel Krueger, niemiecki bloger i dziennikarz, a od kilku dni także pisarz miejski Olsztyna. Przez najbliższe pięć miesięcy Krueger będzie prowadził kronikę kulturalną stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. Stypendium przyznało Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowo-Wschodniej, od dekady fundujące rezydencje literackie w miastach Europy Środkowo-Wschodniej, których historia związana jest z niemieckim dziedzictwem kulturowym.

Wiersze

Izraelska poetka Agi Miszol odebrała Międzynarodową Nagrodę Poetycką im. Zbigniewa Herberta. Tomasz Różycki w laudacji podczas uroczystości w Teatrze Polskim w Warszawie przypomniał, że pisanie wierszy w języku hebrajskim – ze względu na jego kontekst historyczny i kulturowy – jest ogromnym wyzwaniem. W tę przestrzeń interpretacyjną, w „dolinę pomiędzy spółgłoskami wchodzi poezja Agi Miszol jak osiołek objuczony ładunkiem wybuchowym, żeby to wszystko wysadzić w powietrze” – mówił Różycki.

Eseje

Tymczasem do Nagrody Literackiej Gdynia nominowano dwie autorki współpracujące z „Tygodnikiem”. Beatę Chomątowską i Olgę Drendę wyróżniono za książki eseistyczne. Laureata bądź laureatkę poznamy 30 sierpnia.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]