Reklama

Ładowanie...

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

06.02.2018
Czyta się kilka minut
30 I – 5 II
JUSTYNA ROJEK / EAST NEWS
Z

ZMARŁ WOJCIECH POKORA

Wybitny aktor komediowy i kabaretowy miał 83 lata.

MIESZKANIE TADEUSZA KONWICKIEGO

Wystawione na sprzedaż, zostało ostatecznie zakupione przez Instytut Książki. Będzie służyło programom rezydencjalnym. Pisarz zmarł w 2015 r.

NAGRODY IM. KSIĘDZA STANISŁAWA MUSIAŁA

Są przyznawane osobom zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. W tym roku nagrodzony został ks. Michał Czajkowski, jeden z inicjatorów dialogu katolicko-żydowskiego w Polsce, a za działalność społeczną – Urszula Antosz- -Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej. Nagrodę ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Miasta Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.

CZYTAJ WIĘCEJ O 10. EDYCJI NAGRODY IM. KS. MUSIAŁA I TEGOROCZNYCH LAUREATACH >>>

KUŹMIŃSCY NAGRODZENI

W konkursie organizowanym przez serwis granice.pl na najlepszą książkę roku, nagrodą główną została uhonorowana powieść „Kamień” Małgorzaty i Michała Kuźmińskich (Wydawnictwo Dolnośląskie). „Nagradzamy tę książkę, bo to po pierwsze rasowy kryminał. Nienagannie skonstruowany, ze świetnie poprowadzoną fabułą i sprawnie budowanym napięciem. Ale – co może ważniejsze – to także wnikliwe studium obcości, to historia pokazująca nasz – często nieuzasadniony – strach przed tym, co nieznane. I jego dramatyczne konsekwencje” – pisze w uzasadnieniu jury. Autorom gratulujemy!

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]