Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Dodatek: Książki w Tygodniku 1-2 (11/2010)
Dodatek "Książki w Tygodniku 1-2 (11/2010)" ukazał się wraz z numerem:
TP 11/2010
.
Spis treści numeru
Artykuły w dodatku
Wszystko za nic
Grzegorz Jankowicz
Rabih Alameddine, w niesłusznie pominiętej przez krytykę polską powieści "Hakawati", daje nam jasno do zrozumienia, że bóg opowieści wcale…
Oddycham, dlatego opowiadam historie
Rabih Alameddine
Rabih Alameddine:Tworzymy historie, by się ze sobą porozumieć, by się do siebie zbliżyć, by śmierć trzymać na wodzy, by utrzymać przy życiu tych, których…
Coś za coś
Michał Paweł Markowski
Już dzisiaj w kioskach całkowicie nowy - Magazyn Literacki! Tekst Michała Pawła Markowskiego jest częścią tematu Magazynu: Może opowieści?, w którym zwracamy…
Zwierzęta, ludzie, sztuka, opowieść
Brian Boyd
Ewolucyjne rozumienie natury ludzkiej nadało nowy kształt psychologii, antropologii, socjologii, filozofii, ekonomii, naukom politycznym, lingwistyce, prawu i…
Tryumfalny powrót ludzkiej natury
Michał Paweł Markowski
Człowiek jest człowiekiem nie dlatego, że różni się czymś od innych naczelnych, lecz dlatego, że siebie jako człowieka definiuje w wymyślonym przez siebie…
Hayden White: szkoła buntu
Ewa Domańska
Przeszłość, twierdzi White, nie istnieje niezależnie od jej przedstawień. Historia jest w istocie historio-grafią (pisaniem o historii), a tekst…
Heretyk i panny
Jan Gondowicz
Na rysunku Brunona Schulza siwobrody Jakub klęczy u stóp dwu młodziutkich, zajętych robotą szwaczek. Umizgom patronuje krawiecki golem - płócienny manekin z…
Gotowość do przemiany
Anna Marchewka
Ludmiła Pietruszewska była dotąd znana polskim czytelnikom jako autorka drobnych utworów prozatorskich (choćby takich jak "Dzikie bajki o zwierzętach…
Krytyk na starcie
Marta Wyka
"Dzieła zebrane" będą na pewno wydarzeniem intelektualnym - jako zamknięta całość. Gdy stajemy wraz z pisarzem na początku jego drogi,…
Wskrzesiciel zapomnianej tradycji
Jakub Beczek
Zawsze starał się mówić własnym głosem. Ten wybór to zaledwie mały fragment jego bogatej twórczości, która czeka na ponowne odkrycie, a po części - dopiero na…
Obłęd, wina, odkupienie
Jan Strzałka
Swoje łagrowe wspomnienia rozpoczynała autorka jako człowiek poddany cenzurze wewnętrznej - kończyła je jako istota całkowicie wyzwolona i ogarnięta pasją…
Proszę, nie ośmieszaj mnie w jego obecności
Anna Arno
Te dramaty opowiadają o życiu i miłości, których częścią są także lepkie płyny ustrojowe i pocące się, starzejące, odmawiające posłuszeństwa ciało. O wojnie,…
Centaury
Anna R. Burzyńska
Portret Krystiana Lupy na okładce albumu wygląda niczym nieznane dzieło Francisa Bacona - wbrew pozorom to nie obraz, lecz fotografia, tyle że dzięki…
Bajki z piekła
Katarzyna Kubisiowska
"Bajki z Auschwitz" - to brzmi jak tytuł postholokaustowej pracy obliczonej na skandal. Nie chodzi jednak o artystyczny projekt przywracający…
Intymne zauroczenie
Łukasz Maciejewski
Monumentalna, ponad 950-stronicowa książka to tysiące nazwisk, wydarzeń i tytułów przywołujących czasy, kiedy kino rozmawiało z nami przede wszystkim obrazem.…
Dziennik liryczny
Jarosław Borowiec
Głos podmiotu w tych wierszach od początku sytuował się "między naturą a kulturą". Z jednej strony racjonalna wiedza, z drugiej żywioły.…
Wydawca-truciciel kontra genialni starcy
Joanna Olech
Kicz to drapieżnik, którego natrętną obecność musimy znosić każdego dnia. Ma wiele wcieleń. Bywa lichy i siermiężny, ale też ostentacyjnie wypasiony, w asyście…
Requiem dla Afryki
Robert Winnicki
Panorama kontynentu konającego na naszych oczach - dramatycznych losów uchodźców i nielegalnych imigrantów, którzy postanowili za wszelką cenę wyrwać się z…
Lektury pobożne
Ks. Adam Boniecki
Summa
Literatura sanatoryjna
Inga Iwasiów
Raz w życiu byłam w sanatorium, w dodatku branżowym, dla pracowników i studentów szkół wyższych, pięknie położonym u podnóża Gubałówki w Zakopanem. Wiele lat…
Być uchem
Piotr Śliwiński
Pisać felieton, czyli co właściwie? Co zechcesz. Dostajesz krótkoterminową licencję na wszystko, włącznie z zabijaniem - entuzjazmował się przyjaciel. Możesz…