Kronika religijna (24-30 IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O znaczeniu niedzieli oraz kultu Miłosierdzia Bożego mówił Benedykt XVI podczas modlitwy "Regina Caeli" (23 kwietnia). Papież przypomniał, że "sługa Boży Jan Paweł II, doceniając duchowe doświadczenie skromnej zakonnicy św. Faustyny Kowalskiej, postanowił, aby Niedziela po Wielkanocy była w szczególny sposób dedykowana Bożemu Miłosierdziu". Przemawiając do Polaków, Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów zgromadzonych w Łagiewnikach. Złożył również życzenia wiernym Kościołów Wschodnich, którzy obchodzili uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, oraz wyraził solidarność z ofiarami powodzi w Serbii, Rumunii i Bułgarii.
  • Środowa audiencja generalna: tematem katechezy Benedykta XVI było miejsce Tradycji apostolskiej i Pisma Świętego we wspólnocie Kościoła. "Ta ciągła aktualizacja żywej obecności Pana Jezusa w Jego ludzie, dokonująca się przez Ducha Świętego i wyrażająca się w Kościele za pośrednictwem posługi apostolskiej i braterskiej wspólnoty, jest tym, co w znaczeniu teologicznym obejmuje termin Tradycja. Nie jest ona zwykłym, materialnym przekazem tego, co zostało dane na początku Apostołom, ale skuteczną obecnością Pana Jezusa, ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, który towarzyszy i kieruje w Duchu zgromadzoną przez Niego wspólnotą" - przypomniał Papież. Nawiązał też do 20. rocznicy katastrofy w Czarnobylu; zapewnił o modlitwie za ofiary.
  • Zjawisko "pustych kołysek" na Zachodzie jest rezultatem "deficytu wiary, nadziei i oczywiście miłości" - stwierdził Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. "Wydanie na świat dzieci wymaga ożywienia erosa twórczą i wielkoduszną agape" - napisał Papież.
  • Do bojkotu filmu "Kod Leonarda da Vinci" wezwał sekretarz Kongregacji Nauki Wiary. Książkę Dana Browna i film na jej podstawie abp Angelo Amato nazwał "stekiem obelg, kalumnii oraz błędów historycznych i teologicznych, wymierzonych w Jezusa, Ewangelie i Kościół". Abp Amato przemawiał na sympozjum, zorganizowanym w Rzymie przez należący do Opus Dei Uniwersytet "Santa Croce".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • W Kenii zamordowano ks. Galgalo Boru. Prowadzony przez niego samochód ostrzelali bandyci. Przed rokiem w tym samym regionie zamordowano administratora apostolskiego w Isiolo, bp. Luigiego Locatiego.
  • Chińskie władze zwolniły z więzienia bp. Juliusa Jia Zhiguo. Ordynariusz diecezji Zhengding należy do prześladowanego przez komunistów tzw. Kościoła podziemnego. 70-letni biskup, który w więzieniu spędził w sumie 20 lat, pozostaje pod policyjnym nadzorem w rodzinnej wiosce Wukiu. Komentatorzy wiążą jego zwolnienie z wizytą chińskiego prezydenta Hu Jintao w USA.
  • Kard. Philippe Barbarin wydał oświadczenie na rocznicę eksterminacji Ormian przez Turków w latach 1915-1920 (zginęło wówczas 1,5 mln ludzi). Arcybiskup Lyonu przypomniał, że również obecnie naród ormiański cierpi na skutek przemocy. Kardynał wspomniał np. o sprofanowaniu cmentarzy w Nachiczewanie, enklawie Ormian w Azerbejdżanie.
  • Ciało Chrystusa ma AIDS - stwierdził bp Hans-Jochen Jaschke z Hamburga po wizycie delegatów Episkopatu Niemiec w RPA. 30 proc. tamtejszych mieszkańców jest nosicielami wirusa HIV. Odpowiadając na pytanie o możliwość stosowania prezerwatyw przez małżonków chorych na AIDS, biskup zasugerował, że pomysł wart jest głębszego zastanowienia.
  • W diecezji Newark odbyła się doroczna konwencja stowarzyszenia polonijnych kapłanów w USA. "Szacuje się - poinformował ks. Mirosław Król, krajowy koordynator konwencji - że w USA pracuje ok. 2500 kapłanów polskiego pochodzenia bądź przybyłych bezpośrednio z Polski. Obecnie potrzeba posługi, która wyjdzie naprzeciw młodzieży. Zauważamy duży napływ z Polski młodych wykształconych ludzi, znających angielski. To inna emigracja niż ta z początku XX w. czy Solidarnościowa. Są też inne oczekiwania. Teraz potrzeba duszpasterstwa osobistego, polegającego na tworzeniu grup przy parafiach, na prowadzeniu spotkań dla młodzieży czy intelektualistów - może na wzór Klubów Inteligencji Katolickiej".
  • W Indiach, w miejscowościach Parpargani i Mangalore, konsekrowano dwa pierwsze kościoły dedykowane bł. Matce Teresie z Kalkuty. Arcybiskup Delhi Vincent Concessao wyraził nadzieję, że świątynie będą znakiem obecności chrześcijan w tym kraju.

...I W POLSCE

  • W wieku 88 lat zmarł o. Marian Żelazek, werbista (30 kwietnia). Tuż przed śmiercią zakonnik odwiedził wioskę trędowatych w Puri w indyjskim stanie Orisa. O. Żelazek urodził się 30 stycznia 1918 r. w Palędziu k. Poznania. W 1937 r. wstąpił do Zgromadzenia Słowa Bożego. Jako kleryk trafił na pięć lat do obozu w Dachau. Po wyzwoleniu ukończył studia teologiczne w Rzymie, w 1948 r. przyjął święcenia kapłańskie. Po dwóch latach wyjechał na misje do Indii. Przez pierwsze ćwierć wieku pracował wśród Adibasów (hinduskich aborygenów). W 1975 r. przeniósł się do Puri nad Zatoką Bengalską. Zbudował tam kościół NMP Niepokalanego Poczęcia i założył kilkusetosobową kolonię trędowatych oraz szkołę dla dzieci z rodzin dotkniętych trądem. We wrześniu 1998 r. otrzymał doktorat h.c. Akademii Medycznej w Poznaniu. W 2002 r. był kandydatem do pokojowego Nobla.
  • O dobre przygotowanie do pielgrzymki Benedykta XVI zaapelowali biskupi w liście odczytanym w kościołach (30 kwietnia). "Na spotkanie z Namiestnikiem Chrystusa na ziemi powinniśmy przygotować nasze serca, a więc to, co w nas najbardziej osobiste i głębokie. (...) Warto zastanowić się, w jakie dziedziny naszego życia osobistego możemy wprowadzić większy ład i przejrzystość. Skorzystajmy z sakramentu pojednania i posilmy się Eucharystycznym Chlebem" - napisali biskupi. Wezwali również: "Skorzystajmy z szansy czekającego nas wydarzenia, by poprawić klimat i jakość naszych wzajemnych odniesień w rodzinach, w sąsiedztwie, we wspólnotach oraz w szerszej społeczności, obejmującej cały naród i jego instytucje. Zastanówmy się, dlaczego na co dzień skąpimy sobie wzajemnego zaufania, życzliwości, wyrozumiałości czy przebaczenia".
  • Watykan poprosił w imieniu Benedykta XVI, aby podczas jego pielgrzymki Polacy nie składali kosztownych darów - ujawnił bp Józef Guzdek. "Lepiej byłoby, żeby była to ofiara na jakiś dobry cel, np. Caritas, hospicjum czy szpital" - mówi przewodniczący krakowskiego komitetu organizującego papieską wizytę.
  • Kibice i działacze klubów Wisła i Cracovia chcą zainicjować wspólną akcję krwiodawstwa w darze dla Benedykta XVI. "Oddanie krwi będzie aktem wynagrodzenia za krew przelaną przez pseudokibiców w bijatykach, a nawet zabójstwach" - wyjaśnił ks. Stanisław Szczepaniec.
  • Paweł Huelle nie naruszył dóbr osobistych ks. Henryka Jankowskiego - orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku (25 kwietnia). Chodziło o felieton Huellego "Rozumieć diabła", który w 2004 r. opublikowała "Rzeczpospolita". Pisarz stwierdził m.in., że ks. Jankowski "przemawia jak gauleiter, gensek, nie jak kapłan". Sąd uznał go za niewinnego, gdyż radykalizm jego ocen odpowiadał ostrości wypowiedzi ks. Jankowskiego. Powołując się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, sędzia tłumaczył, że styl wyrażania opinii o osobach publicznych zależy od ich postawy: "Cele publikacji nie byłyby osiągnięte bez ostrości stylistycznej, a nawet przesady" ­- dodał.
  • Za ofiary tragedii w Czarnobylu modlił się prezydent Lech Kaczyński w prawosławnej katedrze w Warszawie. Na ekumeniczne spotkanie zorganizowane w 20. rocznicę katastrofy przybyli również przedstawiciele Kościołów ewangelickich, greckokatolickiego, rzymskokatolickiego oraz żydzi i muzułmanie. Zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego wręczył prezydentowi ikonę Matki Bożej. "Proszę, aby Pan Prezydent modlił się przed tą ikoną, a w swych modlitwach wspomniał również o Kościele prawosławnym" - powiedział abp Sawa.
  • Ponad 50 minut trwało spotkanie kard. Stanisława Dziwisza z prezydenckim ministrem Andrzejem Urbańskim. Prasa spekulowała, że Urbański przyjechał do Krakowa, aby przeprosić arcybiskupa za słowa o "quasi-terrorze" (tak minister skomentował wypowiedź kard. Dziwisza, że przyspieszone wybory mogłyby niekorzystnie odbić się na pielgrzymce Benedykta XVI do Polski). Po spotkaniu Urbański nie chciał rozmawiać z dziennikarzami, a rzecznik kurii poinformował, że wizyta miała charakter kurtuazyjny.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 19/2006