Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Podczas pierwszej w tym pontyfikacie niedzielnej modlitwy “Regina Coeli" Benedykt XVI podziękował za życzenia i modlitwy (1 maja). Sam złożył życzenia chrześcijanom wschodnim z okazji świąt Wielkanocy oraz pozdrowił ludzi pracy w związku ze wspomnieniem św. Józefa. “Zwracam się do was po raz pierwszy z tego okna, które mój umiłowany poprzednik Jan Paweł II uczynił rodzinnym dla niezliczonych ludzi na całym świecie - powiedział Papież. - Myślimy także o innych podobnych oknach, zwłaszcza w Krakowie. W każdą niedzielę Papież, wierny tym spotkaniom, które stały się bardzo miłym i oczekiwanym zwyczajem, towarzyszył nam przez ponad ćwierć wieku historii Kościoła i świata. Nadal czujemy się blisko niego, teraz może nawet bardziej niż kiedykolwiek przedtem".
  • O Bogu, czuwającym nad swoim ludem, o którym wspomina Psalm 121, mówił podczas środowej audiencji Benedykt XVI. Papież postanowił kontynuować cykl nauk, rozpoczętych w ub.r. przez Jana Pawła II. Samochodem objechał wypełniony przez 13 tys. wiernych Plac Św. Piotra, po czym wszedł między pierwsze rzędy, gdzie witał się z chorymi i niepełnosprawnymi. Po streszczeniu katechezy w kilku językach Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów. Po polsku powiedział: “Witam obecnych tu Polaków. Polecam was opiece Maryi Królowej Polski. Z serca wam błogosławię". Po odczytaniu kilku słów skierowanych do Litwinów zażartował: “To miało być po litewsku". Zanim zwrócił się do Węgrów, uprzedził, że będzie mówić, “jak potrafi". To samo powiedział do Czechów.
  • Pierwsze normalne obowiązki Benedykta XVI: 2 maja przyjął biskupów Sri Lanki, przybyłych do Rzymu z wizytą “ad limina Apostolorum" (wizyta polskich biskupów przypadnie późną jesienią). 4 maja nominował pierwszego biskupa; zaakceptował ustąpienie abp. José Lamberta z urzędu arcybiskupa archidiecezji Sorocaba w Brazylii, a na jego miejsce wyznaczył bp. Eduardo Benesa de Sales Rodriguesa, dotychczasowego biskupa Loreny. Na audiencji przyjął prezydentów: Włoch - Carlo Azeglio Ciampiego (3 maja), i RPA - Thabo Mbekiego (6 maja). W czwartek odwiedził papieską rezydencję w Castel Gandolfo, gdzie pragnie spędzić letnie wakacje.
  • Benedykt XVI odprawił Mszę w intencji Jana Pawła II (2 maja). Liturgię w kaplicy Pałacu Apostolskiego koncelebrował wraz z Papieżem abp Stanisław Dziwisz. Poprzedniego dnia wieczorem wspólnie modlili się przy grobie Jana Pawła II w podziemiach Bazyliki.
  • Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny skrytykował prawne zrównanie związków homoseksualnych z małżeństwem. “Legalizacja związków homoseksualnych, jaką przyjął hiszpański parlament przed dwoma tygodniami, jest pierwszym krokiem do stopniowego zniszczenia instytucji rodziny jako cennego, wspólnego dobra narodu" - powiedział kard. Alfonso Lopez Trujillo w rozmowie z agencją “Fides". 21 kwietnia niższa izba hiszpańskiego parlamentu zatwierdziła projekt ustawy, która zezwala na zawarcie małżeństwa między osobami tej samej płci oraz dopuszcza adoptowanie przez nich dzieci. Zdaniem kolumbijskiego kardynała liberalne prawo o partnerstwie, dyskutowane ostatnio również w Norwegii i Szwajcarii, stanowi “moralny krok wstecz". Na pytanie, co powinni zrobić urzędnicy, którzy wbrew przekonaniom będą zmuszeni do udzielania ślubów homoseksualistom, kard. Trujillo odwołał się do wolności sumienia: jeżeli chrześcijanin zostałby wyrzucony z pracy, będziemy “mieli do czynienia z ciężkim przypadkiem totalitaryzmu".
  • Umieranie Jana Pawła II “na oczach świata" mogło się przyczynić do odrzucenia przez zgromadzenie ogólne Rady Europy legalizacji eutanazji. Takie przypuszczenie wyraził kard. Christoph Schönborn podczas Mszy w wiedeńskiej katedrze w święto Wniebowstąpienia. Zdaniem hierarchy w decyzji, jaka zapadła w Strasburgu, można dostrzec optymistyczny znak, iż “chrześcijańskie korzenie Europy nie obumarły".

Kościół w świecie...

  • “Nie zapominaj o cierpiącym Kościele Chin, któremu brakuje wolności" - napisali w przesłaniu do Benedykta XVI wierni z tzw. Kościoła podziemnego, prześladowanego przez komunistyczne władze. Sygnatariusze mają nadzieję, że Papież odwiedzi ich ojczyznę. Od 1957 r. w Państwie Środka działa tzw. Kościół patriotyczny, założony i kontrolowany przez Pekin, oraz Kościół podziemny, wierny biskupowi Rzymu.
  • Wybór Benedykta XVI stanowi “promyk nadziei na przezwyciężenie głębokiego kryzysu" Kościoła po Soborze Watykańskim II - oświadczył Don Arnaud Selegny, sekretarz generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, czyli schizmatyckiego ruchu lefebrystów. Duchowny podkreślił, że Bractwo jest otwarte na zbliżenie ze Stolicą Apostolską, ale - dodał - nie za wszelką cenę. Przypomniał, że władze Bractwa nie zerwały kontaktów z Watykanem i “nigdy nie kwestionowały ważności sukcesji papieży". Jego zdaniem poprawa klimatu na linii Bractwo-Watykan wymaga spełnienia dwóch warunków: zapewnienia wszystkim księżom możliwości odprawiania Mszy w rycie trydenckim i anulowania ekskomuniki, którą ruch obłożył Jan Paweł II.
  • “Chcemy odnowić i umocnić nasze zaangażowanie ekumeniczne z Kościołem katolickim pod przewodnictwem nowego Papieża" - powiedział prawosławny patriarcha antiocheński Ignacy IV Hazim. Podczas uroczystości wielkanocnych w Damaszku wyraził nadzieję na porozumienie między Kościołami w sprawie “kalendarza uroczystości", który umożliwiłby wszystkim chrześcijanom obchodzenie świąt w tym samym czasie.
  • Na znak jedności biskup katolicki i anglikański wspólnie uczcili pamięć pierwszego na Wyspach męczennika reformacji, św. Johna Houghtona. To jeden z osiemnastu kartuzów zabitych na rozkaz Henryka VIII. W uroczystościach wzięli udział biskupi George Stack z Westminster (katolik) i Richard Chartres z Londynu (anglikanin). Bp Chartres powiedział, że Henryk VIII był “potworem egotyzmu", podobnym do Hitlera i Stalina.

... i w Polsce

  • Biskupi zaprosili Benedykta XVI do Polski - poinformował bp Piotr Libera.
  • 2 maja na Jasnej Górze odbyło się spotkanie Rady Stałej Episkopatu oraz biskupów diecezjalnych. Podczas obrad abp Józef Michalik przyznał, że kilka razy rozmawiał z nowym papieżem: “Benedykt XVI czuje potrzebę odwiedzenia Polski - powiedział przewodniczący Episkopatu. - Nie śmiałem zapytać o datę".
  • Siedmiu dominikanów chce, by Rzecznik Praw Obywatelskich zbadał, czy szef IPN złamał prawo. Przed dwoma tygodniami prof. Leon Kieres oświadczył, że o. Konrad Hejmo OP był tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa PRL. “Prezes Kieres publicznie ustawił gilotynę i ściął go, nie dając mu żadnych szans na obronę" - powiedział o. Zbigniew Nikodem Brzózy, jeden z sygnatariuszy listu, wśród których znaleźli się także ojcowie Jan Góra i Jacek Salij.
  • Matka Jolanta Olech została po raz czwarty przewodniczącą Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (5 maja). Wyboru dokonano podczas 111. Zebrania Plenarnego w Warszawie. Matka Olech jest przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. W 1964 r. uzyskała magisterium z socjologii na Wydziale Filozoficznym UW. Po trzech latach wstąpiła do zakonu. W Rzymie ukończyła kursy teologii i prawa kanonicznego.
  • Jubileusze i odznaczenia: ćwierćwiecze sakry obchodził metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek. Prof. Wiesław Chrzanowski otrzymał Order Orła Białego w “uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczypospolitej", a Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika “Więź" - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (3 maja).

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2005