Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Trzecia grupa biskupów z Polski zakończyła wizytę ad limina (szczegółowa relacja w przyszłym numerze).
  • "Dziś prawda pokoju w dramatyczny sposób wciąż jest zagrożona i negowana przez terroryzm, który przez groźby i kryminalne akty potrafi utrzymywać świat w stanie lęku i niepewności" - napisał Benedykt XVI w orędziu na Światowy Dzień Pokoju (1 stycznia 2006). W opublikowanym 13 grudnia tekście "Pokój w prawdzie" Papież zaznaczył, że bez "uznania transcendentnego porządku rzeczy" i "poszanowania »gramatyki« dialogu, jaką jest uniwersalne prawo moralne zapisane w sercu człowieka" nie jest możliwy "integralny rozwój osoby i ochrona jej fundamentalnych praw". Benedykt XVI przestrzegł przed nacjonalizmem: "Musi się odrodzić świadomość, że jesteśmy połączeni wspólnym losem, z gruntu transcendentnym, abyśmy mogli lepiej wykorzystać różnice historyczne i kulturowe, nie przeciwstawiając się sobie, lecz dostosowując się do tych, którzy należą do innych kultur. Podziękował żołnierzom uczestniczącym w "delikatnych operacjach mających na celu zażegnanie konfliktów". Poza tym Papież wskazał na źródła terroryzmu: "tragiczny i wstrząsający nihilizm" oraz "fanatyzm religijny, dziś często nazywany fundamentalizmem".
  • Komercjalizację Bożego Narodzenia skrytykował Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (11 grudnia). Komercjalizacja świąt grozi zafałszowaniem ich "autentycznego ducha, nacechowanego skupieniem, umiarkowaniem, nie zewnętrzną, lecz wewnętrzną radością" - ostrzegł Papież. Zachęcił, aby Boże Narodzenie przeżywać w duchu maryjnym: "Pozwólmy, aby Ona nam towarzyszyła; niechaj powodują nami Jej uczucia, abyśmy ze szczerym sercem i otwartym duchem przygotowali się na uznanie w Dzieciątku Betlejemskim Syna Bożego, który przyszedł na ziemię dla naszego odkupienia".
  • Środowa audiencja generalna: Papież rozważał pierwszą część Psalmu 139, który wyraża ufność w Bożą Opatrzność. "Bóg jest z nami zawsze, nie opuszcza nas nawet w najciemniejszą noc naszego życia. Nawet w najtrudniejszych chwilach życia pozostaje obecny. I także w ostatnią noc, w ostatniej samotności, w której nikt nie może człowiekowi towarzyszyć, w noc śmierci, Pan nie opuszcza nas" - powiedział Benedykt XVI.
  • Nieustanne dążenie do pełnej jedności Kościołów jest obowiązkiem wszystkich: zarówno biskupów i duchowieństwa, jak i świeckich - powiedział Benedykt XVI. 15 grudnia Papież przyjął członków Mieszanego Komitetu Koordynacji Dialogu Katolicko-Prawosławnego, który wznowiono po kilku latach przerwy. Pełna komunia oznacza komunię w prawdzie i miłości - przypomniał Benedykt XVI. Zaznaczył, że nie można "zadowalać się etapami pośrednimi, ale trzeba nieustannie, odważnie, świadomie i w pokorze szukać woli Jezusa Chrystusa, nawet jeśli nie odpowiada to naszym zwykłym planom ludzkim".
  • Nominacje: sekretarzem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów został abp Albert Malcolm Ranjith Patabendige Don ze Sri Lanki, dotychczasowy nuncjusz apostolski w Indonezji i Timorze Wschodnim.
  • Prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów odwiedził Wietnam. Kard. Crescenzio Sepe uczestniczył w uroczystościach objęcia urzędu przez pierwszego biskupa diecezji Ba Ria, którą Benedykt XVI ustanowił 22 listopada. Wyświęcił także 57 diakonów w katedrze w Hanoi. Od władz Wietnamu (m.in. premiera) uzyskał zapewnienie, że tworzenie kościelnych jednostek terytorialnych nie będzie już stanowić problemu. W 80-milionowym Wietnamie mieszka ponad 6 mln katolików.

Kościół w świecie...

  • "Pokój światowy jest niezbędny, by zmniejszyć ludzkie cierpienia, w szczególności, żeby dzieci były wolne od strachu i niepewności i dzisiaj, i jutro" - napisał Brat Roger, zamordowany w sierpniu założyciel wspólnoty w Taizé, w niedokończonym liście na 28. Europejskie Spotkanie Młodych (Mediolan, 28 grudnia 2005 - 1 stycznia 2006). Brat Roger rozważa cytat: "Bóg jest miłością": "Jeśli pojmiemy tylko te trzy słowa, zajdziemy daleko, bardzo daleko", bo "Życie kogoś, kto stara się kochać z ufnością, wypełnia łagodne piękno". Brat Roger napisał także: "Dążenie do pojednania i pokoju wymaga walki wewnętrznej. To nie jest łatwa droga. Nic trwałego nie powstaje bez wysiłku".
  • Do końca czerwca 2005 r. w Indiach doszło przeciw chrześcijanom do ponad 200 zarejestrowanych aktów nietolerancji i przemocy ze strony hinduistycznych fundamentalistów i nacjonalistów. Zapewne do końca roku liczba incydentów się podwoiła - wynika z raportu Zjednoczenia Katolików Indii. Zresztą i tak policja często nie uwzględnia skarg ofiar. "Tego roku ekstremiści hinduistyczni bili naszych księży, znieważali nasze zakonnice, niszczyli krzyże i wylewali urynę na święte naczynia" - powiedział dr John Dayal, przewodniczący Zjednoczenia. W Indiach mieszka 28 mln chrześcijan.
  • Eugen Drewermann, niemiecki teolog-dysydent i psychoanalityk, oświadczył, że wystąpił z Kościoła katolickiego. Już w 1992 r. Watykan pozbawił go prawa wykładania teologii i zawiesił w czynnościach kapłańskich. Ostatnia decyzja Drewermanna jest - jak powiedział - "darem wolności dla mnie samego". Bp Hand Josef Becker z Paderborn oświadczył, że ból sprawia mu każde wystąpienie z Kościoła, ale szanuje decyzje Drewermanna.

... i w Polsce

  • Biskupi skrytykowali żądania pracodawców, aby młode mężatki nie rodziły dzieci. W liście "Rodzina nadzieją świata" na wspomnienie Świętej Rodziny (30 grudnia) sprzeciwili się także innym wymaganiom: "dyspozycyjności w pracy, które uniemożliwia życie osobiste pracownika" i samozatrudniania, które nazwali "pokrętnym". Biskupi stwierdzili, że "dotychczasowa polityka państwa nie wspierała i nie broniła praw rodziny". Tym samym umożliwiła "rabunkową postawę wielu pracodawców". Przestrzegli tych, którzy - "kładąc nacisk na karierę zawodową i samorealizację" - odsuwają życie małżeńskie i rodzinne na dalszy plan: "Pamiętajcie, chociaż byście zdobyli szczyty kariery zawodowej, jeżeli zaniedbacie głębokie i dojrzałe życie rodzinne, zaniedbacie to, co najważniejsze".
  • Watykan o mediach katolickich w Polsce: media, które nie podzielają stanowiska Episkopatu, nie mogą być uznawane za katolickie - tak stanowisko rzymskich kurialistów streścił abp Józef Życiński. Metropolita lubelski wraz z grupą biskupów przebywał w Watykanie z wizytą ad limina. Ujawnił, że w Kongregacji Nauki Wiary Prymas "zapytał, jak Kongregacja patrzy na sytuację, w której głos Radia Maryja bardzo często odbiega od stanowiska Episkopatu", tymczasem przedstawiany jest jako "katolicki głos w polskich domach". W odpowiedzi prałat Charles Scicluna "wyjaśnił, że kryterium podstawowym w takich sytuacjach pozostaje stanowisko Konferencji Episkopatu Polski". Dodał: "Jeśli by się okazało, że jakiekolwiek media mają własne wizje polityczne, odmienne niż Konferencja Episkopatu Polski, wizję kultury czy priorytety działań, media takie nie mogą uchodzić za katolickie". Abp Życiński zaznaczył, że wszyscy biskupi "przyjęli stanowisko księdza prałata Scicluna ze zrozumieniem".
  • Amerykańscy Żydzi i gmina żydowska w Krakowie przekażą polskiemu społeczeństwu dom Jana Pawła II w Wadowicach - poinformował dziennik "The Jerusalem Post". Niewielka kamienica, gdzie urodził się i dorastał Karol Wojtyła, należała do rodziny Bałamutów (Balamuth). Wszyscy zginęli w czasie Holocaustu. Ocalał tylko Chaim Bałamut. Ostatnio chciał sprzedać kamienicę za milion dolarów. Ostatecznie budynek kupi gmina żydowska w Krakowie, a następnie przekaże Polakom - w dowód wdzięczności za postawę Jana Pawła II wobec Żydów.
  • Zwycięzcą konkursu "Proboszcz Roku 2005" został ks. Piotr Sadkiewicz z parafii Leśna w diecezji bielsko-żywieckiej (16 grudnia). Zorganizowanie akcji krwiodawstwa i bazy danych o dawcach szpiku kostnego, integracja z niepełnosprawnymi, zbiórki żywności dla ubogich czy oprawek okularów dla mieszkańców Ghany, remont kościoła, sprowadzenie relikwii 58 świętych do parafii - to niektóre z przedsięwzięć 41-letniego księdza.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 52/2005